Denník N

Očkovanie

Otvorenie výberu vakcíny by podľa môjho názoru priviedlo k registrácii sa na očkovanie oveľa väčší počet ľudí.

Vo štvrtok sa otvorila čakáreň aj pre osoby nad 16 rokov avšak s tým, že osoby medzi 18 a 60 rokom života majú byť očkovaní vakcínou od konzorcia Astra-Zeneca.

To, že táto vakcína má poškvrnenú reputáciu to nemusím nikomu pripomínať. To, že neprávom je však vec druhá. Vypovedané slovo sa ťažko berie späť, obzvlášť ak vakcinačná kampaň na Slovensku jednoducho v očiach más neexistuje.

Dôležitým poznatkom k umožneniu výberu vakcíny je rýchlosť očkovania, ktorá by sa mohla zvýšiť, ak by k tomu pristúpila aj vláda zodpovedne. Ľudia potrebujú možnosť výberu v dobe, keď vláde nedôveruje kritická časť populácie.

Keď sa na testovanie minuli neuveriteľné sumy finančných prostriedkov tohto štátu – teda nás všetkých, ľudia majú mať právo povedať vláde, ktoré vakcíny prioritne nakupovať a vytvárať na ňu tlak.

Výber vakcíny dnes nie je vo väčšine prípadov otázkou pre odborníkov, keďže vakcíny boli schválené a na očkovanie existujú protokoly. Občan by mal mať právo určiť prioritu pre vakcínu, ktorou by sa chcel dať zaočkovať. Ak lekár/systém vyhodnotí, že jeho prioritná vakcína nie je v rozpore s jeho zdravotným stavom, nemal by byť problém.

Áno, môže sa stať, že napriek výberu vakcíny, bude očkovanie trvať dlhšie kvôli problémom s dodávkami. Systém by mal byť na to pripravený tak, aby ľudia mohli v prípade potreby zmeniť svoje rozhodnutie a dať sa zaočkovať vakcínou, ktorá je k dispozícii skôr. Mal by mať však právo vedieť kedy najbližšie mu bude umožnené byť očkovaný tou ktorou vakcínou.

Takýto systém by sprehľadnil očkovanie populácie. A hlavne, dal by právo ľuďom v tejto dobe, keď je stále zákaz manifestovania, povedať svoj názor nahlas. Aj pre vládu by to bolo určite prínosom.  Kedy bude mať inokedy takú príležitosť priamo komunikovať s občanmi? Počká si až na referendum?  Nie je v rozpore s jej doterajším konaním privezenie Sputniku V? – Počúva len malú časť populácie, nie však celú populáciu.

Teraz najčítanejšie