Denník N

V čom sa mýli pani Kolíková.

Za štyri roky zmizne významná časť Amazonského pralesa, ľadová čiapka na vrchole Kilimanždára, podzemné vody Slovenska prídu o polovicu svojej výdatnosti. Za štyri roky zmaturuje (spromuje) vaše dieťa (možno medzitým stratí záujem, zmení školu) a vyberie sa vlastnou cestou.

Raz za štyri roky sa môžete stať poslancom národnej rady, majstrom sveta vo futbale či olympijským víťazom, môžete ale vyhrať 4x Tour de France, Orange Bowl či Wimbledon. 4x sa tešiť z výnosov vašich terminovaných vkladov, spoznať nových držiteľov Oscarov, nositeľov Nobelovych cien, osláviť každoročne sviatok práce.

Za štyri roky bude bežné, že umelá inteligencia nahovorí váš hlas do iného jazyka bez potreby dabingu, za štyri roky bude mať Facebook viac informácií o svojich používateľoch ako tajné služby dohromady (?). Za štyri roky bude vláda jazdiť v elektrických limuzínach … a nedotknuteľnosť mandátu poslanca národnej rady zostane (pomaly) jedinou nemennou istotou v tomto uponáhľanom a rýchlomeniacom sa svete. Teda pokiaľ sa on sám nerozhodne inak.

Ak po roku uznala vláda, že premiér je problém hodný výmeny, ak významná časť (aktívnych) voličov dáva najavo, že vláda nevedie krajinu v súlade s ich záujmami, ak v čase pandémie vláda rezignuje na vedenie štátu a dostala sa do závesu udalostí, ktoré má riešiť, potom by mali mať všetci tí, ktorí dali vláde dôveru, možnosť povedať, že už ju stratila. Oháňať sa olympijským cyklom poslaneckého mandátu mi nepríde kóšer, najmä ak premiér Edo nestál na čele víťaznej kandidátky a ministerka Kolíková by sa o mesiac neskôr (možno) ani nedostala do parlamentu … Udalosti valcujú túto vládu

Uznávam, že 350 tisíc podpisov je len 7,9% oprávnených voličov, ale 585 tis podpisov znamená 26,4% aktívnych účastníkov volieb. Aj bez tých (pandemicky) pasívnych by dnes prípravný výbor vyhral voľby. Najmä ak sa volebný program stal medzičasom prežitkom. Otázkou (obrazne) zostáva, či by zostavil vládu … ostatné je otázkou sebavedomia, odvahy a ohýbania demokracie.

Ak zlyháva systém zastupiteľskej demokracie, ktorý právny názor má byť ten správny? Tu už nejde o obsahovú korekciu, ale o celkovú zmenu. Je to len populizmus alebo nepochopenie dynamiky doby? A obávam sa (myslím si), že ďalšia doba nebude ani konzervatívna ani liberálna. Bude skrátka zelená. Ba či si to niekto na hradnom kopci vôbec všimne …

Teraz najčítanejšie