Denník N

Čo uvariť a zabaviť pri tom deti?

© UNICEF/UN0428630/Calkic
© UNICEF/UN0428630/Calkic

Aj vy máte problém, čo uvariť cez víkend? Veď odkedy sa pracuje na homeoffice, varíte snáď aj niekoľkokrát denne. Deti sú už unudené, neviete ako ich zabaviť a to čo navaríte, vždy ofrflú. Vyskúšajte sa spolu s nimi vydať na Cestu okolo sveta v kuchyni, ktorú sme pripravili v UNICEFe. Zabijete dve muchy jednou ranou.

Byť rodičom je jedným z najnáročnejších povolaní na svete. Prináša viac zodpovednosti a stresu ako ktorékoľvek iné povolanie. Je to zároveň zručnosť, ktorú sa treba naučiť. Zdravie a pohoda u rodičov či opatrovateľov formuje schopnosť dieťaťa prosperovať po celý život. Preto je dôležité, aby rodičia boli v pohode.

A nielen to. Od okamihu, keď sa deti narodia, majú vyvinutý jeden inštinkt.  Je to pripútanie sa k svojmu rodičovi, ktorý mu zabezpečí jedlo, chráni ho, aby mu nik neublížil, upokojuje ho hrou a láskou, a pomáha mu učiť sa, ako bezpečne fungovať vo svete. Šťastie dieťaťa, jeho schopnosť veriť v samého seba, zvládať sklamania, učiť sa a objavovať nové veci, to všetko sú dôležité zručnosti, ktoré potrebuje pre svoje duševné zdravie a sú veľmi úzko spojené s jeho emocionálnymi väzbami v detstve.

© UNICEF/UNI220469/Viet Hung

Čas trávený spoločne, každé spoločné jedlo či hra podporuje vývoj mozgu detí a pomáha formovať ich spôsob myslenia, cítenia a konania. Potreba lásky a hry v detstve môže byť intuitívna, ale vedecký výskum nás naučil, že láska a hra sú životne dôležité pre rozvoj mozgu a duševné zdravie dieťaťa.

Deti sa učia lepšie, keď sa cítia bezpečne a najlepšie sa učia pomocou hry. Láska a hra pomáhajú rozvíjať sociálne a emočné schopnosti, rodičovi a dieťaťu poskytujú úľavu pri pocite úzkosti a stresu.

Vedeli ste, že každý prejav lásky, spojenia a spoločnej hry, nech už je akákoľvek, buduje mozog detí a posilňuje ich zdravie, emočnú pohodu a väzby medzi rodičmi a deťmi?

Ja som vďačná, že patrím medzi deti, ktorým rodičia venovali veľa času. Nepamätám si spoločné hry, ale pamätám si spoločné dovolenky, stanovačky, ale aj prácu v záhrade či v kuchyni.

© UNICEF/UN040076/Pirozzi

Ak sa trápite, čo navariť na víkend a neviete si pri tom nájsť čas ako zabaviť deti, ktoré sa nudia pri počítači, zaregistrujte sa a vydajte sa s UNICEFom na Cestu okolo sveta v kuchyni. V UNICEFe sme pre vás pripravili jednoduché recepty, ktoré budú deťom chutiť a zvládnu ich uvariť s pomocou rodiča či staršieho súrodenca. Popri tom sa naučia niečo o živote v Keni, Ugande, na Haiti, v Indii či na Ukrajine. Zoznámia sa s príbehmi detí z týchto krajín. Každý piatok po dobu 5 týždňov vám v mailovej schránke pristane nový recept a nový príbeh.

No a vy budete mať navarené, deti sa niečo naučia a zároveň budete skvelým rodičom, ktorý dbá na mentálne zdravie svojich detí a podporuje rozvoj ich tvorivého potenciálu.

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine. Od decembra 2018 som riaditeľkou Slovenskej nadácie pre UNICEF. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.