Denník N

Rodinné prídavky od Igora Matoviča zhoršia spoločenskú situáciu, ale to on nedokáže predpokladať

Krátky test o troch závažných spoločenských problémoch, ktoré Matovičova novela vytvára alebo prehlbuje.

Minister financií Igor Matovič chce zaviesť prídavok na dieťa vo výške 200€ pre pracujúcich rodičov a vo výške 100€ pre nepracujúcich rodičov. Alternatívu so sumou 100€ pôvodne vo svojom pláne neriešil, ale po vlne kritiky a varovaní – zvlášť s odkazmi na často nepracujúcu rómsku menšinu – pridal do svojho návrhu takúto alternatívu. Problém s týmto znižovaním dávok pre nepracujúcich je dôsledok, ktorý Igor Matovič zrejme nedokáže predpokladať – tak ako často nedokáže predpokladať dôsledky svojich činov.

Táto znížená dávka 100€ na dieťa je ako palica cielená na mnohopočetné rómske rodiny, ktorých hlavný príjem spočíva v rôznych sociálnych finančných dávkach od štátu, pretože rodičia sú často nezamestnaní alebo na invalidných dôchodkoch. Práve preto, aby sa im nevytvoril prehnaný luxus v podobe príjmu na úrovni 1000€ a viac, sa pre nich táto dávka má skresať na polovicu.

Problém je v tom, že na Slovensku medzi nepracujúcimi nie sú len Rómovia. Sú tam aj Slováci, ktorí sú súčasťou majority nášho obyvateľstva. A teda ak by otehotnela osemnásťročná žena, ktorá nemala kedy pracovať, alebo ak by otehotnela študentka vysokej školy – čo je absolútne bežné – ani tieto ženy by nedostali plný prídavok na svoje dieťa, ale len polovičný. V praxi by tieto mladé rodiny trpeli a cítili by sa ukrivdené, pretože by boli zo strany štátu bité a finančne znevýhodnené pravidlami, ktoré pôvodne boli cielené proti Rómom. Inými slovami, tento zákon len podnecuje nenávisť a nevraživosť, pretože všetky mladé rodiny a komunity, ktoré by na základe proti-rómskych opatrení mohli utrpieť, by svoje problémy mohli klásť za vinu práve rómskej menšine – a tak by Igor Matovič týmto krátkozrakým opatrením len dolieval vodu na mlyn slovenským rasistom.

Okrem toho môžeme predpokladať, že by mladé ženy, ktoré by otehotneli v takýchto podmienkach, rovno zvažovali potrat – dokonca častejšie ako doteraz – pretože by žili v predstave, že ak by odpracovali aspoň rok, mohli by mať po dobu niekoľkých rokov dvojnásobné prídavky na dieťa, a teda sa im finančne vôbec neoplatí porodiť dieťa a dostávať naň 100€ mesačne, keď by mohli dostávať dvojnásobok. Pre ženy a rodiny, ktoré v počatí plodu nevidia vyššiu hodnotu, sa tento ekonomický rozmer môže považovať za dôležitý – rozdiel medzi dávkou vo výške 100€ a 200€ totiž na v dobe troch rokov urobí spolu rozdiel 3600€ v príjmoch.

Ekonomické porovnanie je pre mladú tehotnú ženu veľmi jednoduché: -Ak porodím teraz, dostanem počas materskej o 3600€ menej ako keby som porodila o rok. Tento problém sa dá vyriešiť interrupciou a druhým tehotenstvom neskôr, keď už budem mať nárok na lepšie peniaze na dieťa.

Mimochodom, nie je aj tá logika s pracujúcimi a nepracujúcimi rodičmi absolútne detinská? Pretože v praxi to stojí tak, že rodiny, ktorých rodičia majú problém si nájsť prácu – napríklad rodiny v Rožňave – vo svojej absolútne pochopiteľnej chudobe dostanú menší príspevok ako relatívne zabezpečené rodiny, ktoré žijú a pracujú v Trnave. A pritom možno by aj veľa trnavských rodín uznalo, že rožňavské rodiny takúto pomoc potrebujú viac.

Toto je len ďalší zúfalý výkrik, v ktorom sa Igor Matovič prejavuje ako absolútne neschopný štátnik, minister, politik.

Dávať peniaze na vývoj slovenských detí je síce nevyhnutné a potrebné, ale vyžaduje si to plán a strategické myslenie – dve veci, ktoré Igor Matovič doteraz nikdy neprejavil.

 

Matovičov návrh podporuje hneď tri druhy sociálnej rakoviny:

1) nenávistný postoj voči Rómom

2) potrat z ekonomických dôvodov

3) finančná diskriminácia pre rodiny z regiónov, kde nie je práca

Teraz najčítanejšie