Denník N

Na detailoch záleží

Keď chceme pomôcť vážne, nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodičom, detaily sú veľmi dôležité. Detská paliatívna starostlivosť je postavená na detailoch. Ako? Pozrite si video

Detail často zaváži. Aj malá zmena liečby a starostlivosti o vážne choré dieťatko doma môže významne zlepšiť jeho život. Pomoc Plamienka je často o detailoch.

Všímame si napríklad nenápadné zmeny zdravotného stavu na začiatku infekcií dýchacích ciest. Väčšia spavosť, alebo nervozita, sklenené oči, alebo vyšší tep, ktorý si nevieme inak vysvetliť, môžu byť predzvesťou infekcie. Ak si tieto zmeny všimneme a dieťa poznáme, liečbu môžeme zahájiť včas. Cez deň alebo v noci, vtedy, keď je to potrebné.

Denný režim v nemocnici sa nedokáže plne prispôsobiť potrebám každého dieťatka. Denný režim doma upravujeme tak, aby bol pre dieťa maximálne komfortný. Krátky telefonický rozhovor rodiča a lekára paliatívneho tímu a uistenie, že liečbu podáva správne, je detail, ktorý je významný.

V Plamienku hľadáme detaily, ktoré zavážia.

Detská paliatívna starostlivosť je postavená na detailoch. Ako? Pozrite si video, dr.Mária Jasenková v ňom vysvetlí viac.

Odborníci z Plamienka pripravili na rok 2021 nový projekt s názvom Plamienok každý týždeň. Pravidelne, počas celého roku, Vám prináša nové krátke video. Lekári a psychológ sa v nich venujú praktickým, psychologickým i filozofickým otázkam paliatívnej starostlivosti.

Teraz najčítanejšie

PLAMIENOK n.o.

Sme nezisková organizácia, ktorá je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej/hospicovej starostlivosti a smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny. Od roku 2002 bezplatne poskytujeme nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť. Deti navštevujeme doma v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy. Od roku 2011 V Centre pomoci smútiacim deťom a rodinám v Bratislave na Zadunajskej ulici 6 bezplatne poskytujeme psychologickú, terapeutickú a poradenskú omoc smútiacim deťom a ich blízkym ako aj dospelým po strate dieťaťa. Do centra môžu prísť smútiace deti a rodiny z celého Slovenska. Od roku 2003 vzdelávame študentov, odborníkov a laickú verejnosť, aby sa kvalita detskej paliatívnej starostlivosti na Slovensku zlepšovala. Týmto blogom chceme prispieť k tomu, aby sa povedomie o paliatívnej starostlivosti na Slovensku zvyšovalo.