Denník N

Podpora alternatívnej dopravy

Prišla z tej strany, z ktorej ju nikto nečakal. Starosta Petržalky Bajan prekonal sám seba.

Namiesto prázdnych rečí je Petržalka mestská časť, ktorá začala riešiť samostatnú parkovaciu politiku. Napriek tomu, že teraz budú musieť Petržalčania zaplatiť nejaké to euro navyše sa zmení mnoho vecí. Aspoň dúfame. Ľudia, ktorí parkujú v našom okolí nám nezaberú parkovacie miesto. Ľudia, ktorí sem dochádzajú si budú musieť priplatiť zato aby tu čo i len chvíľu parkovali. A naša parkovacia karta? Tá nemá preskočiť sumu 100€ za rok. Je to drastické riešenie, ale treba ho. Už aj nevodič má dosť toho, ako na chodníku (pre chodcov) musí obchádzať „zaparkované autá“.  Jediným riešením je jednotná parkovacia politika. Nech môžu aspoň Petržalčania zaparkovať v Petržalke.

Táto mestská časť má okolo 17 000 parkovacích miest. Obyvateľov je samozrejme viac. Ak sa ešte prirátajú, ľudia čo nemajú trvalý pobyt v Petržalke a zároveň neplatia parkovné, tak prídeme k počtu a výsledkom, že sa CPčkarom oplatí viacej tu parkovať. Prečo nie. Aj ja by som tu radšej parkoval. Už len čakať kým sa rozhýbu ostatné mestské časti. Petržalka začala ako prvá, už len to dotiahnuť. Keď prejde táto časť môžeme sa tešiť na viac miesta.

Pre mňa, ako bicyklistku to bude znamenať veľa. Menej miesta pre vodičov aut, viac miesta pre praktikantov alternatívnej dopravy. Už ma nebaví stále obchádzať chodník, ktorý má byť pre chodcov. Verím tiež, že jedna päť členná rodina nepotrebuje tri až štyri autá. Autá znečisťujú prostredie a zároveň zavadzajú. Je pravda, že reklama, ktorú spustila mestská časť je zlá, ale je v nej trošku pravdy. Naozaj nebudeme mať za niekoľko rokov kam kde zaparkovať. Ide o investíciu do budúcna. Keď bude parkovanie obmedzené možno si ľudia uvedomia, že sa dá cesta autom nahradiť. Buď bicyklom, autobusom, alebo iným dopravným prostriedkom. Predíde sa tým zápcham. No, žiaľ niekedy treba začať. Aj keď treba platiť. A ako to býva u Slovákov, to čo treba platiť je zlé. Bohužiaľ. Ako náhle má niekto platiť niečo navyše je už zle. Aj keď ide o dobrú vec. No ani v prípade parkovacej politike to nebude iné. Nie je to zadarmo. Reklama niečo stála a ešte treba aby si to aj poslanci nami volení uvedomili. Doteraz neviem pochopiť kto je za to aby parkovanie bolo na tej úrovni akej je. Keď to primátor nerieši tak je za potrebu aby to riešili mestské časti (zrejme samostatne). Po rokoch to tu máme. Nezvládol to Ftáčnik, ani Nesrovnal. Dúfajme, že to zvládne Bajan, aj keď mi je proti srsti. Reálne, podľa mňa nič dobré doteraz nespravil, ale teraz má možnosť. Nevyšlo to v roku 2012, teraz, žeby? No na toto je potrebné aby sa rozhýbali naši poslanci. Dúfam aspoň teraz. Postupne sa môže stať, že sa inšpirujú aj iné mestské časti a vďaka tomu bude možné prejsť celý mestom bez okolkov.

Viac aj tu: http://blogy.hnonline.sk/eva-sablicova/petrzalka-pravidla-parkovania-potrebuje

Teraz najčítanejšie