Denník N

Musíme zvýšiť plat Matovičovi, Blahovi, Pellegrinimu aj Mazurekovi

Igor Matovič kritizujúci zvýšenie platov
Igor Matovič kritizujúci zvýšenie platov

Aby sa nám jedého dňa na Slovensku žilo lepšie, musíme zvýšiť plat všetkým poslancom Národnej rady a rovnako aj všetkým členom vlády. A samozrejme aj ďalším ľuďom pracujúcich pre štát.

Kedysi dávno som napísal blog o tom, prečo bolo v tom čase zlé, že si poslanci zvýšili plat o 1500 eur. V podstate preto, lebo si ho mali zvýšiť ešte viac.

Teraz už vidíme ako to dopadne, keď nám vládnu obyčajní ľudia. To, čo Slovensko (a samozrejme každý iný štát) potrebuje vo výkone moci sú vysoko kvalifikovaní ľudia. Tí najschopnejší (krízoví) manažéri. Nepotrebujeme skrachovaných zabávačov, bývalých športovcov, súčasných športovcov, ľudí neovládajúcich počítač alebo menovcov slávnych športovcov.

No pre takého skúseného a špičkového manažéra je plat poslanca na smiech. V akejkoľvek firme si zarobí dva- či trikrát viac, pritom nemá na pleciach zodpovednosť za životy ľudí na Slovensku. V akejkoľvek firme má pohodu oproti (zvyčajne oprávnenému) mediálnemu alebo (zvyčajne neoprávnenému) facebookovému lynču, ktorí pravidelne schytávajú poslanci NRSR alebo vládni predstavitelia.

Dokonca aj plat premiéra je na smiech. Je to najdôležitejší človek na Slovensku, človek, ktorý rozhoduje o všetkom, čo sa vôkol deje. Tu potrebujeme mať niekoho, kto má z manažovaním obrovskej firmy (pretože Slovensko v podstate je jedna veľká firma) skúsenosti a robí ju dobre. Nie obyčajného človeka, ale niekoho skutočne schopného.

To, že to obyčajní ľudia myslia dobre, nemá nič spoločné s tým, či si aj svoju prácu robia dobre. Ak by môj kamarát potreboval operáciu srdca, akokoľvek dobre by som to myslel, operácia by asi nedopadla dobre, ak by som ju robil ja. Preto si operáciu necháme urobiť v nemocnici pod dohľadom doktorov. Preto si dom necháme postaviť pod dohľadom šikovného a skúseného majstra. Preto si auto necháme opraviť od skúseného autoopravára. Preto by sme si do čela krajiny mali zvoliť ľudi nie na základe osobných preferencií, ale ich pracovných skúseností.

Myslite na to pri najbližších voľbách. Kradnúť nestačí.

Aby sme do čela našej krajiny dostali skutočne to najlepšie, čo na pracovnom trhu máme, a aby tá práca bola motivačná, musíme politikom zvýšiť plat. Aj Matovičovi. Aj Kollárovi. Aj Pellegrinimu. Aj Blahovi. Aj Kotlebovi. Aj Remišovej. Aj Tabák. Aj Bittó Cigánikovej. Aj Mazurekovi. Aj Pročkovi. Aj Lengvarskému. Aj Šeligovi. Aj Záborskej. Aj Gyimesimu. Aj Ficovi. Aj Kuffovi.

Všetkým. Aby to do budúcnosti malo zmysel. Aby tí najlepší mali prečo chcieť pracovať pre štát.

P.S. ak by mal niekto námietky voči zvyšovaniu platov, odporúčam prečítať si môj prvý blog. Až potom, prosím, píšte do komentárov. Ďakujem.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Paulďuro

Som nahnevaný občan Slovenskej republiky, pretože aj keď som sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko, do dnešného dňa mi neprišli od Sorosa žiadne peniaze. Okrem iného som spoluzakladateľ občianskeho združenia Vivat Vero, ktoré sa snaží spraviť zo Slovenska lepšie miesto. Naším prvým projektom je Antivýtrus, rozšírenie do webového prehliadača, ktoré užívateľa chráni pred konšpiračným a zavádzajúcim obsahom.