Denník N

Pásmo Gazy – kde sa hra na skrývačku zmenila na hľadanie úkrytu pred bombardovaním

© UNICEF/UN0463026/El Baba
© UNICEF/UN0463026/El Baba

Ťažké bombardovanie, ktoré sledujeme v správach o pásme Gazy, spôsobilo, že 60 detí v dôsledku bombardovania umrelo, 444 detí bolo zranených. 38 000 ľudí muselo opustiť svoje domy, 43 škôl bolo poškodených. Naše deti sa vracajú do škôl, chystajú sa na oslavy Dňa detí. Začiatkom júna budú môcť sledovať rôzne detské aktivity a programy. Deti z pásma Gazy sledujú bombardovanie. Viete, čo všetko sa skrýva za krátkymi informáciami v našich správach o bombardovaní v Gaze?

Napätie medzi Izraelom a palestínskymi militantmi, zanechalo za menej ako 10 dní  obrovské škody. Aj v našich médiách sa objavilo pár článkov podávajúcich krátke informácie o konflikte, jeho pozadí a škodách. Ale deti by nemali byť len číslom. Deti sú deťmi všade na svete. Radi sa hrajú, naháňajú, učia, pozerajú ohňostroje. Žiadne dieťa netúži po tom, aby sa namiesto hry na skrývačku muselo ukrývať pred bombou. Ak ich bomba nájde, tak skončia s ťažkým zranením, alebo to neprežijú. Ich kamaráti, ktorí sa na to pozerajú, skončia s ťažkou traumou. Ráno sa nesťažujú, že sa im nechce ísť do školy, lebo ich škola je zničená a tá, ktorá zničená nie je, slúži ako náhradné ubytovanie. Možno to znie kruto, ale to je dnešná realita v Gaze.

© UNICEF/UN0463023/El Baba Chlapec z vysťahovaných palestínskych rodín pozoruje okolie a pri tom od únavy zaspáva na zábradlí.

40 škôl je zničených, ďalších 48 slúži ako náhradné bývanie, lebo 38 000 ľudí sa muselo vysťahovať. To nie je ich jediný problém. Ranených ľudí pribúda, ale ďalšie 4 nemocnice sú poškodené. 444 detí bolo zranených, 60 detí od 2 do 16 rokov zomrelo, ale ďalších 250 000 utrpelo traumu z toho, čo videli a zažili, ktorú si ponesú so sebou po celý život.

© UNICEF/UN0463022/El Baba Palestínsky chlapec zviera prázdne fľaše a hľadá miesto, kde by ich mohol naplniť pitnou vodou.

Bombardovanie zničilo aj elektrické vedenie, čím sa zároveň zhoršilo zásobovanie vodou. Vodovodná infraštruktúra bola porušená. To v realite znamená, že 325 000 ľudí má problém nájsť pitnú vodu, ale aj používať záchod. Z toho je 165 000 detí. Základnou prevenciou počas pandémie COVID – 19, ktorá neobišla ani toto územie, je dobrá hygiena, ktorá nie je možná, ak nie je čím umyť si ani ruky. A ťažké priebehy ochorení nebude kde liečiť.

Vždy si spomeniem na tú vtipnú časť z filmu Miss špeciálny agent, kde chcú súťažiace svetový mier. Aj agenda OSN má medzi svojimi cieľmi svetový mier. Napriek tomu ten mier, ale aj zdravie či pitná voda začínajú byť čoraz vzácnejšie. A v UNICEFe sa množia príbehy detí s ťažkým osudom, ktorým pri našej práci pomáhame. K nim pribudli tieto dni ďalšie. Príbehy detí z Gazy, palestínskych aj izraelských. Na oboch stranách konfliktu.

 

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine. Od decembra 2018 som riaditeľkou Slovenskej nadácie pre UNICEF. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.