Denník N

Čo „zabudol“ MUDr. Bukovský z BMJ „priniesť“ a čo zabudol o Španielskej štúdii povedať

Ďalšia dávka figliarskych názorov, tvrdení a poloprávd z Youtube kanála neatestovaného lekára aktuálne zarábajúceho na ľudskej naivite.

Blog obsahuje:

  • Vyjadrenie o mojej finančnej nezávislosti na obsahu a dosahu publikovaných blogov. Na rozdiel od videí Dr. Bukovského.
  • Informácie o štúdii z British Medical Journalu, ktorú nám Dr. Bukovský „priniesol“ a informácie z nej, ktoré si domyslel a tvrdil, že z toho vyplývajú aj napriek tomu, že autori štúdie sa vyjadrili jasne, že sú potrebné ďalšie štúdie v tejto téme. (Obsahuje aj ako sa jeho videí rada chytá dezinfoscéna)
  • Štúdie aj z BMJ, ktoré nám Dr. Bukovský NEpriniesol a dôvody
  • Téma antigénových testov a celoplošného testovania bola v posledných mesiacoch extrémne spolitizovaná. Je to nielen nešťastné, ale aj neetické.
  • Dvojitý svetelný rok Dr. Bukovského pre rôzne témy, napríklad pre úmrtia vo Švédsku a na Slovensku.
  • Čo hovoria na dezinformácie právnici? (Klamať o holocauste je trestné, klamať o Covide je dovolené.)

Vyjadrenie o finančnej nezávislosti na obsahu a dosahu publikovaných blogov. Na rozdiel od videí Dr. Bukovského.

Tieto blogy píšem bez nároku na honorár, nie som za ne nikým priamo či nepriamo platený, nepredávam vďaka tomu knihy o výžive a ani iné, nič mi za to nebolo sľúbené, ako ma občas osočujú ľudia, ktorí uverili tvrdeniam z videí Dr. Bukovského. Písanie na počítači, dokonca aj keď po ležiačky, mi škodí na zdraví a robím to, pretože to, čo píšem, nepíše nikto iný a podľa mňa by sa tvrdeniam Dr. Bukovského mali venovať štátne orgány alebo zákonodarca. Naznačené to bolo možno v diskusii s právnikmi vo Veda pomáha. Nestačí, že mu raz za rok symbolicky Youtube zmaže jedno video s nepravdami, keď ich tam má takých videí desiatky.

Na rozdiel odo mňa Dr. Bukovský svojimi tvrdeniami podporuje rast svojho Youtube kanála, za čo má peniaze z reklamy (aj keď povedal, že reklamu tam nemá) a podporuje tým predaj svojich kníh, z čoho mala v roku 2020 jeho firma tržby vyššie o 24%, ako v roku 2019 (311 679 € vs 251 343 € ) a zisk bol vyšší o 26% (82 086 € vs 65 345 €). Jeho čistý zisk je menší o splatnú daň a ročne je to 60 220 €, čo je mesačne 5018 €. Zdroj: https://finstat.sk/35872586. Nie je to tak veľa, ako z časov jeho televíznej slávy na Markíze, keď tam pracoval jeho brat ako vedúci vydania TV novín, ale nie je to tak málo, ako sa nám snažil nahovoriť v jednom z videí, keď povedal, koľko mu súčasná situácia zobrala z príjmu. Ale je možné, že kým mu pokiaľ to nepovedal, z príjmu situácia brala, reči potom (kritizovanie sprísňovania opatrení, tvrdenie, že Covid je medicínsky banálne ochorenie, zavádzanie o dôvode úmrtí počas opatrení, mu v októbri 2020, v mesiaci pred prvým plošným testovaním, keď predvídavo vydal za týždeň až 5 videí dalo až 3,193 mil. videní) mu príjem dodávali.

Je preto dúfam každému jasné, že kto je závislý od toho, čo hovorí, koľko ľudí si tým získa, je ten, čo vydáva Covidové videá 2x do týždňa, v časti videí má štandardnú Youtube reklamu a v niektorých svoju reklamu na svoje knihy, ktoré vydáva a aj predáva. Jeho fanúšikovia o tom paradoxne nehovoria a ani ich nenapadlo, že ten, čo hovorí to, čo sa im páči, na tom zarába viac, ako oni sami, alebo ako lekári a vedci, ktorých majú za zaplatených za to, čo hovoria. Dokonca Dr. Bukovský mesačne zarobí viac, ako premiér či minister zdravotníctva, ale v súčasnej dobe iba ak má dostatočný úspech u divákov, čiže je závislý na tom, čo hovorí, aby jeho videá získali čo najväčšiu dôveru a čo najviac sa zdieľali a kupovali sa jeho knihy.

Grafy z finstatu
Finančné ukazovatele firmy AKV Ambulancia klinickej výživy, ktorej 100% majiteľom je Dr. Bukovský (tržby, zisk, daň z príjmu, splatná daň) z čoho sa dá vypočítať príjem. Zdroj: https://finstat.sk/35872586

Štúdia z BMJ, ktorú nám Dr. Bukovský „priniesol“

Dr. Bukovský nám predvčerom 19.5.2021 vo videu „Sú TÍTO verejní činitelia SR zodpovední za zbytočné úmrtia?“ „priniesol“ (úvodzovky pre prekrútené informácie po prinesení) informácie z odbornej práce, ktorá bude uverejnená v BMJ. Povedal „Zo Španielskej Andalúzie pochádza výskum publikovaný zatiaľ v preprintovej verzii veľmi prestižného odborného medicínskeho časopisu British Medical Journal, z ktorého vyplýva, že podľa môjho názoru to znovu zásadne pridáva na váhe názoru, že za tisíce úmrtí na a s Covidom-19 sú zodpovední hlavne, ale nielen, títo ľudia:. A menuje 10 ľudí, ktorí sú podľa neho zodpovední za tisíce úmrtí na a s Covidom u nás. Samozrejme, dezinfoscéna si sústo, kde lekár obviňuje (podľa jeho názoru) predstaviteľov štátu z úmrtí nenechala újsť:

Náhľad z videa Dr. Bukovského prekrytý textom, že Dr. Bukovský vymenoval zodpovedných za úmrtia.
Dr. Bukovský v obľube dezinfoscény. Kým on povedal „podľa môjho názoru“, dezinfoweb už napísal, že zodpovedných vymenoval.
Zdroj: Infovojna.

Dr. Bukovský vo videu ďalej popisuje obsah práce, ktorá hovorí, že v Španielsku zistili, že ľudia, ktorí dlhšie ako mesiac pred tým, ako dostali Covid-19 (náhodou), dostávali vitamín D (z iného dôvodu), mali o 23-72 % menšiu šancu zomrieť na/s Covid-19. Tí, čo brali jeho aktívnejšiu formu, bližšie k dátumu ochorenia mali väčšiu ochranu, ako tí, čo brali štandardný vitamín D a dlhší čas od dátumu infekcie. Dr. Bukovský tieto informácie zo sledovania špecifickej časti Španielskej populácie (s tmavšou kožou, ako slovenská) zovšeobecnil a aplikoval na slovenskú populáciu. Aj keď v staršom videu, ktoré v predvčerajšom videu propaguje, od 2:32 hovorí, že nižšia hladina vitamínu D v Španielsku mohla byť spôsobená tmavšou pokožkou, ktorá neprepúšťa slnečné žiarenie, tak ignoruje fakt, že v odkazovanej práci bolo Slovensko krajina, kde mali ľudia dvojnásobnú hladinu vitamínu D, ako v Španielsku. Na mieste je teda otázka: Malo by podávanie vitamínu D aj u nás rovnaké výsledky ako v Španielsku? A hneď za ňou druhá: Nie je minimálne drzosť pri týchto informáciách, plus informácií, že epidemiologické opatrenia dokážu zachrániť 100 % životov (viď 1 úmrtie na Covid v 1,4 mld. Číne) tvrdiť, že tí, čo pracujú reálne v prvej línii, sú zodpovední za úmrtia ľudí, ktorých vyzývali k opatrnosti pred Covidom, k noseniu rúška, atď., keď Dr. Bukovský minimálne do januára tvrdil, že Covid je medicínsky banálne ochorenie a spochybňoval rúška a iné opatrenia? Je to viac ako drzosť, pretože samotní autori práce hovoria, že zistenie zo štúdie je pred zovšeobecnením nutné overiť ďalšími štúdiami! 

Je to drzosť aj preto, že ešte 21. decembra 2020 vo videu s 204 000 videniami Máme VÝBORNÉ čísla! Čo znamená nákaza vlády? Ďalšia dobrá kniha.“ povedal: „Americké CDC, už niekedy v lete zverejnilo informáciu, že príčinou smrti Covid-19 je len 6 % zo všetkých vykazovaných úmrtí V Spojených štátoch… To znamená, že až 94% predstavujú úmrtia s Covidom a s koronavírusom. Na Slovensku máme iba 94 úmrtí na Covid a 1 461 úmrtí s Covidom, alebo s koronavírusom.“ Takže 21.12.2020, keď bolo treba bagatelizovať situáciu (nech je v nemocniciach horšie a horšie) povedal, že z úmrtí na Covid u nás iba 6% sú úmrtia skutočne na Covid, a zvyšok je s Covidom, ale predvčerom, keď bolo treba kritizovať, tak už nebagatelizuje? Pričom u nás sa robia štatistiky ináč, ako v USA a kto zomrel u nás na Covid, zomrel skutočne na Covid a nie s Covidom, ako v USA, kde to evidujú spolu. Zvýraznil som ešte „Máme VÝBORNÉ čísla!„, pretože vtedy vo videu bagatelizoval počty ležiacich v nemocniciach a predpokladám, že keď zistil, že sa do toho 3x navážam, tak sa mesiac na to snažil z toho vyhovoriť. Mal iný  dôvod sa k téme vracať o mesiac? Skoro som na to video zabudol, ale pripomenul mi ho ďalší dezinformácie rád šíriaci web, keď som hľadal článok z infovojny. Google vie, čo k čomu ideovo patrí. ;)

Náhľad článku, ktorý zdieľal vyjadrenie Dr. Bukovského s titulkou "Bukovský šokuje: Na Slovensku zomrelo na Covid len 94 ľudí… "
Dezinformácie rád šíriaci web hlavnesprávy.sk zdieľa tvrdenie Dr. Bukovského, že u nás zomrelo iba 6% evidovaných obetí Covidu na Covid. Zdroj: www.hlavnespravy.sk

Ďalšie vybraté pasáže z videa:
9:20 „Ak by sme dopĺňali aktívnu formu vitamínu D, tak sme mohli zabrániť 5300 úmrtiam. Podľa týchto údajov.“, pričom samotní autori práce v závere píšu „Further large prospective, preferably interventional, Randomized Controlled Trials are needed to confirm whether regular treatment or supplementation of older adults with calcifediol or vitamin D3 improves COVID-19 outcomes.“. – „…randomizované kontrolované štúdie sú potrebné na potvrdenie…“ Ja som si toto vymyslel, alebo Dr. Bukovský si vymyslel, že je v štúdii napísané, že z toho, čo je v štúdii napísané vychádza, že by sme mohli zabrániť 5300 úmrtiam? Doporučujem ľuďom plne a slepo dôverujúcim Dr. Bukovskému pohľadať v práci to, čo citujem. Je to v kapitole práce „Závery“ (Conclusions).

10:26 Prekrýva svoje letné zavádzanie, keď sa tu vírus šíril už od konca júna nekontrolovane a on 4. júla znevažoval prácu epidemiológov, že počty prípadov nemajú význam, tvrdením o septembri: „A navyše v tomto období sa tu začal ten vírus šíriť viac.“ Vírus sa tu šíril viac a viac a viac od konca júla do marca s prestávkou začiatkom novembra.

13:50 Budí dojem, že bolo úlohou štátu zariadiť dovoz aktívnej formy vitamínu D. Ak je to výživový doplnok a nie liek, ako hovorí, tak podľa webu UVZ a aj podľa podrobnejšieho dokumentu alebo sbagency zariadiť dovoz aktívnej formy vitamínu D mohol aj Dr. Bukovský.

14:20 „Týchto 5 opatrení bolo treba urobiť, … Sú to opatrenia, ktoré … predstavujú zlomok nákladov v porovnaní s nezmyselnými opatreniami, ktoré sa tu robili. Ktoré prispievali k šíreniu infekcie, ako celoplošné testovanie, ktoré likvidovali spoločnosť po ekonomickej stránke, ako lockdown, … “ 
K hrubo označenému textu sa vyjadrím v ďalšej kapitole „Štúdia z BMJ, ktorú nám Dr. Bukovský NEpriniesol„.

15:00 „Na základe súčasného poznania môžme urobiť kvalifikovaný názor, že z 12 262 úmrtí ak by sme použili vitamín D … nemuselo predčasne umrieť 2600 až 8600 ľudí.“
HAHAHA: Autori práce, ktorá je slovami Dr. Bukovského „pripravená pre publikovanie v prestižnom BMJ“ hovoria, že je potrebné urobiť ďalšie štúdie, aby sa tu zistená informácia potvrdila na celej populácii (Španielov), čiže nie Slovákov a Dr. Bukovský tu dáva kvalifikovaný názor?
A ak by sme použili opatrnosť tak ako v prvej vlne, koľko životov sme mohli zachrániť? 12 000? 12 200?

16 min: „Nič z toho, čo sme mali urobiť … sa v potrebnom rozsahu neurobilo … a preto sú títo menovaní a najmä tí z ních, ktorí majú medicínske vzdelanie … sú spoluzodpovední za tisícky úmrtí na a s Covidom. A toto by sme nemali zabudnúť.“
Vláda sa venovala (aj keď nedostatočne, alebo nie najlepšie) epidemiologickým opatreniam, čiže opatreniam, ktoré dokážu zachrániť takmer všetky životy pred Covidom. Za tieto opatrenia, účinnejšie ako vitamín D, sa prihovárali aj Dr. Bukovským spomenutí lekári. Ak sú vyššie uvedení spoluzodpovední za preventívne nepodávanie vitamínu D, kto je zodpovedný za to, že jeho videá vytvárali v divákoch dojem, že Covid je banálne ochorenie, že opatrenia sú zbytočné, nefungujú a zabíjajú viac ako Covid a kto je zodpovedný za to, že sa ľudia nakazovali od seba a potom sa znova a znova čudovali, ako ich blízki zomierajú? Kto je zodpovedný za to, že kňaz Miroslav Čajka, ktorý odoberal jeho videá a rád ich zdieľal na Facebooku, podľahol Covidu a do poslednej chvíle, keď žiadal priateľov o modlitby si myslel, že zápal pľúc je prvotný problém jeho ťažkého stavu a nie Covid-19?

Prekrúcanie záverov odbornej práce o vitamíne D a Covid-19 už urobil. A urobí to znova. A znova „zabudne“ rovnaké kritéria aplikovať na epidemiologické opatrenia. A znova budú jeho fanúšikovia vidieť v tabletkách väčšie riešenie Covidu.

Štúdia z BMJ, ktorú nám Dr. Bukovský NEpriniesol

Dr. Bukovský sa teší, že priniesol prácu, ktorá bude uverejnená v prestižnom BMJ, ale zabudol na prácu, ktoré tam už uverejnená a hovorí opak, ako hovorí on vo svojom videu. A aj na inú prácu a článok z BMJ zabudol:

  1. Covid-19: Masové testovanie na Slovensku môže pomôcť znížiť počty prípadov“ z 8.12.2020 z BMJ.
  2. Môže Slovenské masové testovanie fungovať v Anglicku?“ z 7.12.2020 tiež z preztižného BMJ.
  3. Vplyv masového rýchleho antigénového testovania na prevalenciu SARS-CoV-2 na Slovensku“ z 7.5.2021 tiež z prestižného časopise SCIENCE. O tom písali krátko DenníkN a aj Dnes24.sk v článku „SVET O SLOVENSKU: Matovič sa konečne dočkal uznania za svoj nápad„.

Zabudol nám Dr. prinášať dobré správy o Slovensku zo sveta, alebo nám cieľavedome namiesto tvrdenia z prestižných časopisov, že masové testovanie spolu s malým lockdownom znížilo medzitýždňovo percento pozitívnych prípadov Covidu o 58 % tvrdí, že to bolo „nezmyselné testovanie„?

Doslovná citácia v jednej z prác: „A preliminary analysis of three rapid antigen testing rounds reported that prevalence of detected covid infections decreased by 58% (95% confidence interval 57% to 58%) within one week in the 45 counties of Slovakia that were subject to two rounds of mass testing. This drop increased to 61% when adjusted for geographical clustering, attendance rates, and the epidemiological situation at the time of the first round.“)

Alebo nám Dr. prináša iba tie informácie z prestižných časopisov, ktoré sa mu hodia? Je to možné, pretože nám 6. novembra „priniesol“ prekrútenú informáciu z webu Svetovej zdravotníckej organizácie, keď stredné číslo (0,23 %) zo zoradených 51 rôznych štúdií o smrtnosti na Covid uviedol ako priemernú smrtnosť na Covid-19, pričom  už vtedy bola k dispozícii práca z 29. októbra tiež z prestižnej (slová Dr. Bukovského) Imperial College London, ktorá rozlišovala štáty na rozvojové a rozvinuté a v rozvinutých zistili priemernú smrtnosť 1,15 % a v rozvojových 0,23 %. (Nitranský kraj nám s úmrtnosťou na Covid 950 ľudí na 100 tis. obyvateľov ukázal, že 1,15 % je reálne číslo) Rozdiel 0,23 % a 1,15 % z počtu infkovaných sa Dr. Bukovskému výborne hodil aj teraz, pri bagatelizovaní situácie v Indii, kde je počet ľudí v kritickom veku nad 60  rokov veľmi malý. Avšak zatiaľ čo v Indii je priemerný vek obyvateľov 26 rokov, na Slovensku je to 41 rokov!

Možná ochrana vitamínom D 26 % – 72 % ľudí versus ochrana epidemiologickými opatreniami 100 % ľudí
Kým výsledky Špaanielskej práce ešte nie je možné aplikovať na celú populáciu a aj na našu, výsledky epidemiologických opatrení sú už v rôznych štátov, najmä z Ázie overené. Nedokážu epidemiologické opatrenia zachrániť viac životov, ako vitamín D, konkrétne ak sa dodržiavajú aj 100 %? Koľko životov sme zachránili v jarnej vlne? V podstate desiatky tisíc. Zomrelo 32 ľudí. Dokázal by toto vitamín D v akéjkoľvek forme? Dokáza by ochrániť nemocnice pred preťažením?

Ak by boli Dr. Bukovským menovaní braní na zodpovednosť, zistilo by sa, že presadzovali efektívnejšie epidemiologické riešenia, ktoré aj tento Dr. B. svojimi videami pomáhal sabotovať. Vidieť to z pomýlených názorov jeho fanúšikov. A tak by podľa môjho názoru mal byť braný na zodpovednosť tento doktor oháňajúci sa verejne lekárskym titulom a dokonca oprávnením podávať verejnosti informácie (video TA3).

Téma antigénových testov a celoplošného testovania bola v posledných mesiacoch extrémne spolitizovaná. Je to nielen nešťastné, ale aj neetické.

Nadpis tejto kapitoly je perex článku „O antigénových testoch a o celoplošnom testovaní“ z 15.1.2021 epidemiológa Martina Pavelku. Jedného z tých, kto nie je podľa Dr. Bukovského volený. Ak je niekto odborník, nemusím ho práve ja voliť. A rozhodne nechcem, aby ho volil Dr. Bukovský, alebo jeho naivní diváci. Epidemiológ Pavelka popisuje, že obraz plošného testovania v spoločnosti bol výrazne iný, ako reálne výsledky. O tom píšu aj zahraničné odborné médiá, ktoré keď sa mu to hodí používa Dr. Bukovský ako etalón pravdy, máva titulkou práce na kameru a občas aj prekrúti obsah, aby sa mu lepšie hodil.

Následne vydal DenníkN 29.3.2021 článok „Koronavírus Publikovať v Science je úspech. To neznamená, že úspechom bolo aj celoplošné testovanie„, ktorý kritizuje celoplošné testovanie (preto, že efekt netrval doteraz, alebo netrval aj po protestoch 17.11.2020)? Ja testovaniu najviac vyčítam to, že štát pri informáciách, že ľudia sa nahrnuli do rád hneď v sobotu doobeda, neinformoval o dvoch globálnych a pár lokálnych aplikáciách typu www.somvrade.sk, kde si ľudia mohli zistiť, koľko je v ich okolí kde čakacia doba (aká je dlhá rada) bez toho, aby vyšli z domu. Vďaka tomu som čakal v rade 6 a 8 minút.  Ak by štát ešte aj informoval, že kapacít je toľko, že stačí prísť v nedeľu, ľudia by nepanikárili v sobotu 2 až 4 hodiny v rade, neboli by neskôr takí otrávení a kritika a zavádzanie politikov a Dr. Bukovského by nebolo také úspešné.

Po článku v DenníkuN napísal epidemiológ Pavelka 30.4.2021 odpoveď „Plošné testovanie Odpoveď na článok o výsledkoch celoplošného testovania„, kde vyvracia DenníkomN uvádzanú kritiku.

Dvojitý svetelný rok Dr. Bukovského pre rôzne témy, napríklad úmrtia vo Švédsku a na Slovensku

Vymenuvávanie počtov úmrtí na iné choroby, ako Covid:
Túto tému Dr. Bukovský rozvíjal viac krát, ale iba do doby, než zomieralo na Covid do 50 ľudí denne. Príklad 2 videí takýmto spôsobom bagatelizujúcich úmrtia na Covid.
28. 5. 2020 „„Liečba je drastickejšia ako ochorenie samotné“ – vláda by mala ukončiť núdzový stav!“ Citácia: „Máme pravdu my, ktorí tvrdíme, že ide o trochu ťažšiu chrípku, pretože úmrtnosť na koronavírusovú infekciu je ani nie dvojnásobne väčšia, než na bežnú sezónnu chrípku.“
4. 7. 2020 „Korona: Pozitívnych výsledkov testov je viac – Prečo a čo s tým?“ (Zdroj slávneho videa Ministerstva zdravotníctva.)

Popieranie podstaty epidemiológie vyštudovaným lekárom: „Nemôžeš manažovať virózu.“
Povedal konšpiračné teórie rád šíriaci spolužiak Dr. Bukovského MUDr. Rudolf Straka. Aj napriek tomu, že Epidemiologiu mal ako povinný predmet v Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine, kde študoval. Anglicky vie, namiesto štúdia dezinformácií by mal študovať dôveryhodné medicínske zdroje, nech nie je na smiech. Z rozhovoru z 14. 12. 2020 „Väčšinu ŤAŽKÝCH STAVOV dokážeme vyliečiť – a všeličo iné v rozhovore štyroch doktorov“ stojí za vypočutie aspoň 3 minutová časť od 33:35 do 37 minuty, alebo polovica od 27:30 do 55 minuty. Prvých 20 minút totiž Dr. Bukovský chlácholí diskutujúcich, aby ich potom mohol v prípade neželaných rečí bez protestov prerušiť. Pod videom uvádzam časy na zaujímavé pasáže.

https://www.youtube.com/watch?v=JMytmrIiP5g&t=2705

(Časy sú klikateľné a dostanete sa do nového okna s prehrávaním s zadaným časom)
Charakteristické je to od 27 do asi 55 minuty.
27:30 Dr. Bukovský (ďalej B.) začína konšpirovať: „Máme teraz 60x viac úmrtí, ako za ťažšiu jarnú fázu.“
33:35 Dr. B.: „99,5 sú ľudia, ktorí sa vyliečia.“
33:48 Dr. B.: „80% má veľmi mierny priebeh.“
34:20 MUDr. Jozef VALKY, PhD., CETC, primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP FDR Banská Bystrica (jediný z nich liečiaci Covid-19 pacientov): „Z môjho oddelenia, z týchto čísel sa nedajú robiť veľké uzávery. Niektorí sa ventilujú aj mesiac.
35:42 MUDr. Valky: „Ja by som nezľahčoval, čo vy traja nebudete radi počuť…“
36:07 Dr. B.: „Ale jožoooo!“
36:20 Dr. B.: „Nemôžeme hovoriť o celoživotných následkoch, veď je to tu len pár mesiacov.“
42:50 Dr. B. hovori o konšpiračnom myslení. Určite nemyslí seba. To ako keď fašisti nadávajú iným do fašistov. :)
45:05 Dr. B. vypočítava denné počty úmrtí na iné choroby: „…spolu 140 ľudí a na Covid 38, čo je celý autobus“, „Pozor, my stále nemáme rozlíšené, či na Covid, či s Covidom…  Nám nezomiera 140 – 150 ľudí ako doteraz, plus 38. To budeme môcť vyhodnotiť najskôr o rok. Týmto naznačil svoju teoriu z pred pár mesiacov o Švédsku, kde na jar zomieralo výrazne viac ľudí, ako bežne (6000) a v lete 2020 zomieralo menej ľudí, ako priemer posledných rokov a tak podľa neho je možné počty úmrtí z dôvodu Covidu vyhodnocovať až o rok. Keď treba niekoho obviniť u nás, to už môže obviňovať skôr, ako o rok od úmrtí. Keď treba bagatelizovať úmrtia v cudzine, to je možné už dnes. Zabudol na túto svoju teóriu? (Link možno doložím, alebo nájdete v skupine „Od buka do buka“ na facebooku.)
47:47 Dr. B. „Médiá píšu: „Aj na Slovensku už máme nadmernú úmrtnosť. …. Veď predsa my celkovú úmrtnosť môžeme zhodnotiť až o rok.“ Opakujúci sa dvojitý svetelný rok.
58:51 MUDr. Rudolf Straka dodáva top výrok: „V 67 řádila Hongkongská chrípka. Následkom bola tá epidémia. Asi aj  horšia, než teraz. Nemôžeš manažovať virózu. Vtedy to pochopili. A teraz to napriek tomu kvôli niečomu robia. …Nech už tí oni sú ktokoľvek…“ Wikipédia píše: „Ve srovnání s jinými pandemiemi 20. století přinesla Hongkongská chřipka nízkou úmrtnost.“ Nova.cz píše, že zabíjala aj v bývalom Československu a celosvetovo zabila 4 mil. ľudí a už 4 mesiace po jej nástupe vynašli očkovanie proti nej!

Dlhší rozbor celého videa aj so zaujímavými komentármi pod odkazom na video na fb stránke Dr. Bukovského som zverejnil na facebooku.

Čo hovoria na dezinformácie právnici?

Vo Veda pomáha sa diskutovalo s právnikmi aj o dezinformáciach. Začiatku témy 2:15:28. Celý rozhovor tu a časy jednotlivých rečníkov pod videom.

2:16:00 doc. Mgr. Erik Láštic PhD. – ťažko postihovať, keď máme dezinformátorov v parlamente, vplyv sociálnych médií.
2:19:40 Radovan Bránik – v prvej vlne začala pracovať skupina proti dezinformáciám, ministerstvo pravdy nie je dobrý nápad, pretože napríklad omyly sa stali nechtiac aj mne, treba to vyriešiť v školstve, čo je na roky a desiatky rokov a takto by to bolo povrchné.
2:22:42 JUDr. Peter Zmeko – „My už máme 2 trestné činy, ktoré pripadajú do úvahy: šírenie poplašnej správy a podnecovanie. Pri popl. správe máme kvalifikovanú podstatu paragraf 362, kde za krizovej situacie môže byť uložený trest na 6 mes. až 3 roky, ale stráca sa tu kauzálny nexus, ako tá ktorá dezinformácia ovplyvnila chovanie ľudí, aj keď ovplyvnila.“, 2:25:16 „Tie najmarkantnejšie činy šírené verejne by nemali byť prehliadané.“
2:26:07 doc. JUDr. MUDr. Peter Kováč PhD. – „Tieto 2 trestné činy sú úmyselné trestné činy a blbosť nie je trestná. Možno by stálo za to demonetizovať niektorých dezinformátorov, …“, „… ale spolupráca s Fb, Yt, Google je ťažká.“
2:28:34 doc. RNDr. Richard Kollár uzatvára úvahou o budúcnosti, kde to bude ešte naliehavejšie.

Príspevok k diskusii na facebooku v skupine „Od buka do buka“.

Klamať o holocauste je trestné, klamať o Covide je dovolené

V dnešnom 31 minutovom podcaste Aktualít sme sa dnes od právničky dozvedeli, že klamať o holocauste je trestné, ale klamať o Covide, aj keď to podľa popisu experta na dezinformácie Jakuba Godu spôsobilo úmrtia je dovolené. Rozpis zaujímavých bodov pod videom.

1:24 Jakub Goda popísal, ako konšpirácie spôsobili úmrtia.
3:42 Tomáš Krišák hovorí o najnebezpečnejších konšpirácách a ich vplyve na demoralizáciu ľudí a nedodržiavanie opatrení.
4:51 Krišák hovorí aj o pánovi, ktorý bol na proteste proti opatreniam a zomrel. Mal 61 rokov. Volal sa Peter. Jeho syn zverejnil aj jeho hospitalizaciu a aj umrtie. Veľa medii o tom pisalo. Aj DenníkN.
16:02 „Všetko, čo vytvoril človek, dokáže čovek aj vyriešiť.“ A popisuje teóriu pracovať komunikáciou. Však aj podmienečné odsúdenie pre niekoho je riešenie vytvorené človekom, alebo nie?
17:34 Ak si budú dezinformátori zakladať na dezinformácie nové a nové profily, tak obídu reguláciu „stránka/profil, ktorá opakovane šíri dezinformácie“. Podmienka pomôže.
17:50 Teortizujú o donútení facebooku a iné veľké firmy nešíriť klamstvá. Technologicky je to možné vyriešiť do mesiaca. Koľko rokov sa snaží EU a možno aj USA toto dosiahnuť s Facebookom?
20:18 Mgr. Mgr. Lucia Berdisová, PhD. sa vyjadruje, kedy až štát môže riešiť konšpirácie trestnoprávne. Tiež sa odvoláva na reguláciu facebooku, o ktorej sa hovorí roky a teraz to je tiež na roky.
22:41 Berdisová hovorí, že máme slobodu šíriť poplašnú správu, aj keď je to lož. Odvoláva sa na slobodu prejavu.
24:06 Na začiatku sa povedalo, že práve dezinformácie spôsobili frustráciu ľudí, nedôveru k opatreniam, ich nedodržiavanie a tisíce mŕtvych, ale riešiť ich rovnako, ako popieranie holokaustu, to jednoznačne nie.
27:00 Nie sú videá Dr. Bukovského precedens vzhľadom na to, ako ovplyvňujú myslenie stotisícov ľudí,  ako napríklad kňaz Čajka?
27:47 Nie je poplašná správa, keď Dr. Bukovský tvrdí, že opatrenia zabili v 20 Europskych krajinách viac ľudí, ako Covid samotný, čo vôbec nebolo v práci, ktorú spomína, že to tam je?

Nie je poplašná správa, keď Dr. Bukovský vystrašil kardiologických pacientov tvrdením „Nešírim paniku. Nie. Určite nie. Prinášam čerstvé informácie. …. Urobím všetko preto, aby som prestavil svojich rodičov na iné lieky. ….A každý lekár, ktorý to neurobí je buď hlúpy, alebo… takže nerozumiem, prečo nikto nepracuje na tomto opatrení, pretože toto je dôležitejšie, ako zavreté fabriky, hranice… „, na čo mu hlavný odborník pre kardiológiu Ministerstva zdravotníctva a prednosta Kliniky kardiológie a angiológie LF SZU prof. MUDr. Róbert Hatala, CSc. napísal otvorený list, ktorý však po vyše roku SKS stiahla? (29. apríla 2021 list na stránke SKS ešte existoval. Vyplýva to z jeho statusu zdieľania, kde je informácia, že mal 200 zdieľaní.)

Screen po zadaní textu: „Otvoreny list Slovenskej Kardiologickej spolocnosti Dr Bukovskemu“ do vyhľadávania Google.
Rada pre správcu webu SKS:
Ak web správne odpovedá na neexistujúci dokument prehliadaču kódom 404 – „Failed to load resource: the server responded with a status of 404 ()“, mal by to oznámiť aj návštevníkovi, nech ten vie, že dokument sa na webe nenachádza.

Okrem odbornej problematiky bol súčasťou listu aj text:

Úryvok z listu predsedu SKS Dr. Bukovskému o pojednávajúci o vedeckej argumentacii, ktorá musí byť nositeľovi titulu PhD. dobre známa.

Odpoveď Dr. Bukovského (bez atestície) na list odborníka na kardiologiu z marca 2020 26.3.2020 bola: „Mrzí ma, že … mnohí ľudia prepočuli dôraz na tie detaily“. Kauza prehľadne v grafe aj s ďalšími zaujímavými výrokmi Dr. Bukovského.

Graf vybratých vyjadrení Dr Bukovského a graf postupu pandémie na Slovensku. Zdroj: Covidology.gramci.sk. Tento pohľad konkrétne http://covidology.granci.com/chart/?country=sr&lang=sk&overlap=true&filter=bukovsky

A je toho toľko, že by som to mohol písať mesiac v kuse. Zatiaľ stačí.

A tak sa po vypočutí záveru podcastu Aktualít od 29:10, kde sa hovorilo, ako Západne demokracie dokázali rozlíšiť, kedy niekto šíril dezinformácie z vlastnej hlúposti, alebo kedy bol agentom a má to agendu, za ktorú má prospech a potom môže byť potrestaný pýtam: Nie je Dr. Bukovský agent mamonu? A tak figliarsky, ako Dr. Bukovský oznamoval svoj vyššie citovaný názor proti 10 ľuďom sa iba pýtam: Nie je PhD. vzdelanie dokonca z medicíny Dr. Bukovského, plus tu všetky uverejnené informácie dôvodný podklad tvrdiť, že podľa môjho názoru to znovu zásadne pridáva na váhe názoru, že za tisíce úmrtí na a s Covidom-19 je zodpovedný aj Dr. Bukovský?

Teraz najčítanejšie

Roman Hanajík


V súčasnoti považujem za najväčšiu hrozbu života na Slovensku bagatelizovanie smrtnosti Covid-19 počítaním "od buka do buka" a vyberaním si informačných čerešničiek zo všetkých zverejňovaných informácií o Covid-19. Sem tam sa venujem menej známemu riziku práce v kancelárii, kde banálne príznaky a mierna bolesť chrbta môže pri "správnej" kombinácii chýb v zdravotníctve skončíť trvalým a vážnym poškodením zdravia. Nie je problém sedávať celý život 8 hodín denne, ale po skúsenostiach aj iných ľudí viem, že riziko môže prísť aj za 10 rokov intenzívnejšieho sedenia. Vďaka SMERáckemu riadeniu zdravotníctva a tvrdeniu: "Zdravotná starostlivosť nie je ohrozená" som sa takto stal invalidný dôchodca. Venoval som sa aj klamstvám a falošnosti strán SMER-SD a bývalého "nepolitika" Kollára. Viac: https://www.facebook.com/roman.hanajik Alebo email: roman.hanajik treska gmail bodka com