Denník N

Béčkový turnaj najvyššej kategórie môže začať

Kapitánom tímu na MS v Rige bude Marek Ďaloga/ Zdroj: sport.aktuality.sk
Kapitánom tímu na MS v Rige bude Marek Ďaloga/ Zdroj: sport.aktuality.sk

Hokejový pôst sa dnes definitívne končí. Po ročnej odmlke spôsobenej, ako inak Covidom, sa na športovú scénu vracajú hokejové majstrovstvá sveta. Hostí ich Lotyšsko, ktoré nahradilo Bielorusko. O tom prečo k zmene dejiska došlo sa rozpisovať nebudeme. Politike necháme priestor v inom článku. Pozrime sa na šance nášho tímu na začínajúcom turnaji. Dostaneme sa po rokoch aspoň do štvrťfinále?

Problémy organizátorov

Šampionát sa do Rigy vracia po pätnástich rokoch. V roku 2006 na ňom triumfovali Švédi, no ani naši západní susedia z Čiech nespomínajú na Pobaltie v najhoršom. Striebro bolo taktiež úspechom. Vtedajší šampionát bol vnímaný ako jeden z najlepšie zorganizovaných. Dnes to vyzerá tak, že história sa opakovať nebude. Diváci na tribúnach nebudú. Aj keď, nádej ešte žije, pretože lotyšský parlament včerajším uznesením zaviazal vládu, aby pustil aspoň nejakých divákov na tribúny. Ktovie, možno to bude závisieť od faktu, ako sa bude dariť domácej reprezentácii. Na tribúny by sa podľa uznesenia mohli dostať diváci, ktorí sú zaočkovaní alebo tí, ktorí Covid už prekonali. Uvidíme. Druhým problémom je hala, kde budú hrať aj naši hokejisti. Okrem nekvalitného ľadu, nehokejového prostredia bol donedávna problém aj s tréningami. Najprv vôbec nebolo isté, či organizátori stihnú tréningovú plochu dokončiť. To sa síce podarilo, no cestovanie na tréning vo výstroji, nie je úplne hodné úrovne majstrovstiev sveta.

Z tohtoročných majstrovstiev nikto nevypadne

Najvyššia kategória je počas Covid obdobia uzavretá. Mužstvá by tak nemuseli toľko myslieť na taktiku, čo by mohlo priniesť atraktívny hokej pre divákov. Navyše, tento model otvára možnosti aj trénerom, dať šancu mladým chlapcom okúsiť atmosféru veľkého turnaja. Hráčov z NHL nebude na ľade toľko ako sme bežne zvyknutí, za to dravosti, rýchlosti a živelnosti na ňom bude určite dostatok.

Najmladší káder Slovenska v histórii MS

Vyššie spomenutý fakt naplno využil aj Kanaďan Craig Ramsay, ktorý zostal na našej trénerskej stoličke. Do nominácie sa dostali sedemnástroční Šimon Nemec a Juraj Slafkovský alebo osemnásťročný Samuel Kňažko. Podľa ich vyťaženia v prípravných zápasoch sa zdá, že nejdú na turnaj starším spoluhráčom čistiť korčule. To je výborná správa, už len treba veriť, že chýbajúce skúsenosti nahradia rýchlosťou a šikovnosťou, aby v súbojoch proti Bielorusom, Britom, Rusom, Švajčiarom, Dánom, Švédom a Čechom ukázali v spolupráci so staršími spoluhráčmi kvalitu a urobili radosť všetkým divákom doma pri televízoroch. Už dávno sme totiž nevideli oblečené spätné zrkadlá na autách vo farbách trikolóry. Je najvyšší čas to zmeniť…

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com