Denník N

Zaujímavosti zo života drozdov

V príspevku sa dozviete, kedy a prečo prišli drozdy čierne do miest, že dokážu napodobňovaním zvukov zmiasť nielen ľudí, prečo rozbíjajú slimačie ulity, že sú tak trocha romantici aj masochisti, alebo aj o tom, čo symbolizuje drozd v Paul McCartneyho pesničke Blackbird. 

Ešte začiatkom 19. storočia boli drozdy čierne typickými obyvateľmi lesov. Do dedín zablúdili len občas, o mestách nehovoriac. Postupne však viaceré z nich prichádzali na to, že mestský život je jednoduchší a pohodlnejší – zimy sú tu miernejšie, sneh sa dlho neudrží, takže prístup k potrave je lepší, tu a tam sa nájdu aj nejaké chutné odpadky. Pre komfort sa drozdy ochotne zriekli niektorých svojich prirodzených vlastností. Sú menej plaché, hoci vždy opatrnejšie ako vrabce, alebo dokonca holuby, niektoré samce nespievajú, občas pre bohémsky spôsob života zanedbávajú starostlivosť o mláďatá a niektoré sa pokúšajú zahniezdiť už v zime. Rezervovanejšie sa k takémuto životnému štýlu stavia napríklad príbuzný drozd plavý, a tak sa vývoj rozdielov medzi „lesnými“ a „mestskými“ drozdmi stáva stále zaujímavejším predmetom ornitologických výskumov.

Drozdy sú vtáky, ktoré dokážu svoje teritórium obhajovať do krvi. Taký drozdí pár srdnato zaháňa zobákom, a dokonca aj pazúrmi všetko vtáctvo, no najmä príslušníkov svojho druhu. Samce sa pri súbojoch dostávajú do úplného tranzu, takže ich niekedy možno dokonca chytiť do ruky. Až do vyčerpania útočia hoci na svoj obraz v črepoch zrkadla alebo chrómovaných pukliciach áut. Sú známe prípady, keď bojujúcich drozdov prekvapil jastrab alebo iný dravec a obidvoch si naraz odniesol domov na večeru. Agresívnym správaním získavajú drozdy aj najlepšie miesta pri hodovaní v zimných kŕmidlách.

Farebné variácie 

Samec drozda je elegantný operenec: je celý čierny so žltým alebo žltooranžovým zobákom a decentným žltým krúžkom okolo oka. Samica je len taká sivohnedá myš so svetlejším hnedo-škvrnitým hrdlom a hnedým zobákom, mladé vtáky sú až do jesenného pŕchnutia tmavo škvrnité. Táto rôznorodosť zvádza k presvedčeniu, že ide o viacero druhov. V mestách sa navyše často vyskytujú vtáky s bielymi fľakmi (čiastoční albíni), vzácne sa môže objaviť aj pravý albín, teda celkom biely vták s červenými očami. Minulý rok poletoval v okolí bratislavského Šafárikovho námestia jeden čiastočný albín, možno ste ho mali tú česť stretnúť aj vy.

Čiastočný albín a albín drozda čierneho. Foto: H. Lew a D. Boag

Speváci a imitátori

Samce začínajú nesmelo a potichučky spievať už počas teplejších dní neskorej zimy. Naplno sa rozkokošia na jar, keď nastane odmäk. Pieseň drozda čierneho je veľmi melodická a bohatá, pokojne môže konkurovať aj slávikovi. Je známe, že činnosť vtáčích pohlavných žliaz ovplyvňuje okrem iných faktorov aj dĺžka svetelného dňa. V mestách s nočným osvetlením možno preto počuť spev aj počas zimných nocí. Nemecký ornitológ F. Sauer píše, že drozdy spievajú náruživejšie, keď mierne mrholí, za svitania, či súmraku. Tak teraz neviem, sú tie drozdy romantici, alebo len rafinovaní masochisti? Drozdy patria medzi vtáky, ktoré dokážu imitovať rôzne zvuky, napr. sirénu sanitky, mobilné vyzváňania a podobne. Medzi ornitológmi sa rozpráva, že v okolí Bazileja drozd napodobňoval zvuk píšťalky železničného výpravcu s takou dokonalosťou, že tým ohrozoval bezpečnosť dopravy. Inokedy sa zas drozdisko naučilo pískať ako istá gazdiná, ktorá týmto spôsobom zvolávala sliepky na obed. Imitátor narobil medzi hydom taký zmätok, že nikto z nich nevedel nielen kde je sever, ale ani kurín. Ku kŕmidlu sa hnali aj tridsaťkrát za deň.

Samec drozda čierneho (Turdus merula) (foto P. Best. Wikimedia).

Hniezdočko

Mestské drozdy sa s výberom miesta pre svoje hniezdo veľmi neondejú. Postavia si ho pokojne na vašom balkóne, verande, pod strechou záhradnej besiedky, alebo medzi kvetináčmi na oknách. Mimochodom, ak necháte začiatkom jari na balkóne alebo popri dome nejaký čas kvetináče s hlinou, drozd si ju onedlho privlastní a odnáša si ju bez výčitiek svedomia ako stierku na vnútornú časť hniezda. Hniezdo inak spletá väčšinou zo stebiel trávy, korienkov, machu, ale často medzi ne vpletá aj papiere, povrázky, handričky, či iný vhodný materiál, ktorý sa mu dostane pod zobák. Hniezdo drozda zaťaženého napríklad na papier môže vyzerať ako strapatá papierová guľa.

Hniezdo a vajíčka drozda čierneho. Vajíčok môže byť 3-5, sú veľké približne tri centimetre a vážia len čosi málo cez sedem gramov (foto: P. Best, Wikimedia).

Dážďovkári a plodožrúti

Drozdy sú známi špecialisti na lov dážďoviek. Z vyhliadnutej diery ju dokážu vytiahnuť tak šikovne, že sa nepretrhne. Nielen drozdy čierne, ale napríklad aj ich príbuzné drozdy plavé sú známe aj tým, že žerú slimáky a ich ulity rozbíjajú o nejaký pevný podklad, najčastejšie o kameň (pozri video nižšie). Väčšinou používajú istý čas rovnaké miesto, na ktorom sa postupne hromadia úlomky ulít. V meste však drozdy zleniveli. A to dokonca natoľko, že aj v časoch hojnosti, keď sa hmyz priamo kydá z každého kúta, radšej volia cestu ľahšieho odporu a napchajú sa hoci pečivom. Tento jav potvrdzuje český ornitológ Jan Hanzák, ktorý pozoroval samicu, kŕmiacu mláďatá. Do zobáčikov im pchala ovsené vločky z okenného parapetu istých štedrých dobrodincov. No nie všetci ľudia majú radi drozdy. V čase, keď dozrieva ovocie a drozdy obohacujú svoj jedálniček o čerešne, višne, ríbezle, jahody či iné mäkké plody, záhradkári vyťahujú spoza kasní staré zaprášené vzduchovky a strieľajú hlava-nehlava. Máloktorí si však v pomstou zatemnenom mozgu uvedomia, že zabíjať drozdy nemá zmysel, pretože do uvoľneného teritória sa s radosťou okamžite nasťahujú ich kamoši z najbližšieho okolia. Oveľa rozumnejšie je prikrývať úrodu špeciálnymi ochrannými sieťami. Aj keď drozdy si o nejaký čas pravdepodobne dokážu poradiť i s touto prekážkou. Ako vieme, aj prázdny žalúdok vie byť občas celkom dobrým pohonným palivom.

Drozd plavý rozbíja ulitu slimáka o kameň.

Hudobný epilóg

Keď sa raz Paula McCartneyho pýtali, ktoré svoje skladby má najradšej, medzi inými, menoval aj pesničku Blackbird (Drozd). Ako povedal neskôr v jednom rozhovore, slovom bird sa v britskom slangu označuje dievča, blackbird je teda čierne dievča. Paul sa inšpiroval rasovým napätím, ktoré v USA explodovalo na jar 1968, pričom časti textu symbolicky podporujú hnutie za ľudské práva. Drozd čierny sa však z pesničky nevytratil, v pozadí originálnej nahrávky počujeme jeho skutočný spev. Pre zaujímavosť: čo sa týka samotnej pesničky, McCartney bol inšpirovaný skladbou Bourrée v E mol od J. S. Bacha.


Tomáš Čejka
Botanický ústav SAV, Bratislava

Použité zdroje

  1. Hudec K & Hanzák J (1974) Světem zvířat díl II.: Ptáci 2, Albatros, Praha.

Teraz najčítanejšie

Zápisník prírodovedca

Tento blog slúži na popularizáciu prírodných vied, najmä botaniky a zoológie. Založili ho pracovníci Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied.