Denník N

Rozviazané ruky polície a zviazaný rozum verejnosti ?

Možno ste sa aj vy zamýšľali nad tým, prečo súčasná vládna koalícia, ale aj iní politici, v kuse omieľajú tie isté vety, a to nech sa ich opýtate na čokoľvek. Často bez toho, že by sa zamysleli, čo   tým v skutočnosti prízvukujú a vďaka tomu, že nad tým nepremýšľajú, nechtiac zdôrazňujú skutočnú pravdu.

Veriaci mi odpustia prirovnanie, ale opakovanie týchto bonmotov  na verejnosti je, akoby sa modlili ruženec.

Jednou z takýchto fráz, ktoré sa teraz dokola drmolia je, že polícia má rozviazané ruky, takže to a ono. Veľakrát som premýšľala, či sa nad myšlienkou, ktorú tým sprostredkúvajú má zmysel zamyslieť aj v nejakom blogu.

Po ostatnom „škandále“ s tajným stretnutím a kolujúcou  sms, úradným záznamom a inými „odhaleniami“, mám pocit, že dozrel čas, na krátky postreh.

Prvoplánovo sa natíska otázka, či polícia nemá tie ruky rozviazané až príliš, ak zostaneme na platforme šíriteľov tejto myšlienky.

Provládny tábor, bojovníci proti mafiánskemu štátu a protikorupčníci unisono zaútočia, že nie. A sú to účelové tvrdenia ohrozenej mafie, ktorá má strach, lebo ako povedal v rozhovore pre tento denník pán špeciálny prokurátor, idú stále vyššie.

Ale zamyslime sa nad omieľanou vetou politikov súčasnej vládnej garnitúry –polícia má rozviazané ruky, takže sa už korupčné kauzy vyšetrujú a nezametajú pod koberec a podobne. 

Neviem ako vy, ale ja som nepočula od žiadneho komentátora, novinára, politológa, že by sa hlbšie zamyslel a skonštatoval, že táto veta je dôkazom o tom, že slovenská polícia, ako taká, úplne zlyhala, je v rozklade a v takomto stave nemôže plniť funkcie, ktoré má. Ak ich plní, tak  len na pár percent a aj to s neprimeraným vypätím a úsilím jednotlivcov a teda mimoriadne neefektívne. Stačí sa pozrieť na výsledky.

Mantra s rozviazanými rukami tiež naznačuje, že  to vláda vie a ešte to aj otvorene hovorí. Inak, táto melódia sa zapáčila aj niektorým politikom z opozície, ktorí zdôrazňovali, že vyšetrovanie závažných korupčných káuz začalo ešte pred voľbami, čo je dôkaz, že polícii sa rozviazali ruky už skôr a podobne.

Kladiem si otázku, aký sme to štát, ktorý má políciu, ktorej politici zväzujú a rozväzujú ruky, ako sa im zachce ? !!!

Veď snaha zviazať a naopak rozviazať ruky polícii na strane politikov je celkom prirodzeným nápadom mocných a tých, ktorí sa bijú o moc. Podobne ako keď zapojíte bojové plemeno psa do potýčky so svojím súperom. Je na to cvičený, tak mu dáte pokyn „trhaj“ a pes trhá, alebo mu poviete sadni, a poslušný pes sadne. Pri výcviku dostane za poslušnosť aj maškrtu alebo hračku.

Koho zlyhaním je, že polícia mala zviazané ruky ? Politikov, opozície, ako sa nám to tu vytrvalo podsúva ? Pritom každý súdny človek vie, že to svedčí  jedine a výlučne o zlyhaní  a zlyhávaní polície, ktoré tu už pretrváva roky. Ak máme veriť tomu, že to politici súčasnej vládnej koalície nevideli a nevidia, a teraz sú prekvapení, musíme veriť aj tomu, že sú naivní a na vládnutie neboli pripravení. A to deklamovali ambiciózny plán boja s mafiou.

Zásadnou je otázka, ako ho chceli realizovať, keď sa vôbec nepozastavili nad stavom polície, ani im netrklo, že zväzovanie  a rozväzovanie rúk, nestačí, že v systéme, ktorý je schopný na povel zlyhávať a nefungovať budú potrebné hlbšie reformy.

Spomínate si na rozpačité pocity a jasne viditeľnú bezradnosť ministra vnútra a vládnej koalície pri výbere nového policajného prezidenta ? A čudné pocity na verejnosti, a dovolím si podotknúť, že ešte čudnejšie vnútri polície ?

Máte pocit, že je minister vnútra pripravený na hlbšiu reformu polície a silových zložiek tohto štátu ? Pričom ak o polícii  (mimochodom hovoria to aj o prokuratúre) vieme, že mala v minulosti zviazané ruky v tom smere, že nerobila čo zo zákona robiť má, a teda rôznou intenzitou zneužívala právomoci verejného činiteľa, začať jej zásadnou reformou by mala byť alfa a omega. Vykopávanie dverí a iné demonštrácie sily niektorých jej zložiek asi nie sú tou reformou, ktorá občanovi pomôže.

Od polície, ktorej  poslušne zväzujete a rozväzujete ruky, občan a štát nemôže očakávať nič iné, len mrazivé odhalenia o tom, ako a kde ktorá zložka zneužila svoju právomoc. Takáto rozväzovacia polícia priam očakáva pokyny „zvonka“, v opačnom prípade by sme sa nebavili o tom, že mala zviazané ruky.

O sms správe medzi vyšetrovateľom a operatívcom, ktorá mala byť podľa opozície dôkazom o úniku informácií, sa verejne potvrdilo, že je pravá. Nesfalšovali  a nenapísali ju opoziční politici a mafia, ktorá sa bojí trestu. Nie je výsledkom konšpirácie, ako sa dnes s obľubou hovorí.

Otázka za milión znie : Ako sa dostala na verejnosť ? Nie sú aj sústavné masívne úniky informácií z prostredia polície dôkazom o tom, že s ňou niečo nie je v poriadku, a že v prvom rade plní iné úlohy, než jej vyplývajú zo zákona o policajnom zbore ? Napríklad aktívne sa zapájať do politického zápasu ?

Takže milí politici, len ďalej omieľajte, ako má polícia rozviazané ruky, iba nám tým pripomínate, že máme políciu, ktorá sa dá ovládať, a tiež, že s tým nič nerobíte.

 

 

Teraz najčítanejšie

Viktória Hellenbart

Smelo môžem napísať, že sa celý život venujem právu, hoci som pôvodne chcela robiť všetko okrem práva, a najviac zo všetkého som túžila byť veterinárom, ale veci sa vyvinuli inak. Od júla 2001 mám samostatnú advokátsku prax v Lučenci a som teda celý život "vidieckym advokátom". Láska k prírodným vedám ma od začiatku viedla k porovnávaniu a hľadaniu prírodných zákonov v práve. Napriek, a verím, že len "zatiaľ"prevažujúcim skúsenostiam, som si istá, že morálne zákony v spoločnosti sú rovnako nemenné a neporušiteľné ako zákony prírodné. Gravitačný zákon nie je neporušiteľný v tom, že nemožno jednoducho vyskočiť z 12. poschodia, ale následky jeho porušenia sa dostavia a tie sa už ignorujú ťažšie. A rovnako fungujú zákony morálne, možno ich porušiť, ale následky sa dostavia a v tomto prípade ich pocítime všetci..