Denník N

5 výborných tipov, ako si zvýšiť sebavedomie a sebadôveru

Zdravé sebavedomie je dôležité pre zdravie a taktiež psychickú pohodu. Prináša množstvo výhod či už v práci, domácom prostredí, medzi priateľmi a všeobecne vo všetkých oblastiach života. Ide o uvedomenie si samého seba, teda svojej sily, schopností a pocit dôvery vo svoje konanie. Veď určite máte vo svojom okolí úspešných ľudí, ktorí o sebe nepochybujú, posúvajú svoje hranice a majú šťastný a naplnený život. Možno si kladiete otázku: „Ako to robia, že im ide všetko tak ľahko?“ Nuž, ani na sekundu o sebe nezapochybujú.

Na druhej strane sú tu ľudia, ktorí si nedôverujú, sú utiahnutí a majú strach z nových príležitostí a prejavenia svojho skrytého potenciálu. Dokonca neveria, že môžu nejaký ten potenciál mať! Ak si túžite zvýšiť sebavedomie, ale neviete ako na to, čítajte nasledujúce riadky!

Neporovnávajte sa s ostatnými

Všetci to z času na čas robíme, niekto viac a niekto menej. No treba si uvedomiť, že porovnávanie sa s druhými a prehnané analyzovanie nikam nevedie. Každý človek je originálny a má svoje pozitívne aj negatívne vlastnosti. Nezáleží na tom, či porovnáte svoj vzhľad, platové ohodnotenie alebo osobnostné predpoklady. Je to nezdravé, pretože porovnávanie sa veľa krát vyústi do závisti a rôznych komplexov. Sústreďte sa na seba a svoje silné stránky.

Postavte sa strachu čelom

Presne o tomto je vystúpenie z komfortnej zóny. Posúvajte svoje hranice. Jasné, je pohodlné sedieť vo svojej teplej, príjemnej bubline, avšak život je nevyspytateľný. Nikdy neviete, čo sa môže stať, preto posúvanie vlastných hraníc je mimoriadne prospešné. Neodkladajte veci a nečakajte, kým sa budete cítiť istejšie. Najlepším spôsobom, ako si vybudovať sebavedomie a sebadôveru, je čeliť svojim obavám. Možno máte strach z telefonovania alebo stretnutia s neznámym človekom. Vo svojom vnútri ste silný človek, tak sa svojmu strachu postavte čelom.

Trávte čas s pozitívne naladenými ľuďmi

„S kým si, taký si.“ Treba k tomu dodať niečo viac? Zamyslite sa nad tým, akých ľudí máte vo svojej blízkosti. Sú dobre naladení? Vychutnávajú si život alebo sa ráno zobúdzajú s obavami o budúcnosť? Vaše okolie priamo, ale aj nepriamo ovplyvňuje vaše myšlienky, pocity a nálady. Možno to ani nevnímate. Začnite sa obklopovať optimistami a ľuďmi, ktorí vás môžu niekam posunúť.

Dialóg so samým sebou

Pozitívna „samomluva“ vám môže pomôcť prekonať pochybnosti a prijať nové výzvy. Ľudia majú často tendenciu podceňovať sa. Treba s tým skončiť, pretože negatívne myslenie ešte nikomu neprinieslo pozitívnu budúcnosť. Typickými vetami sú tieto:

„Čo ak to nezvládnem?“

„Nie som dosť dobrý.“

„Kiežby som bol ako on.“

 Namiesto toho si povedzte:

„Dokážem všetko, čo si zaumienim.“

Som silná osobnosť a prekážky mi nerobia žiadny problém.“

„Verím si.“

Hneď to znie lepšie, však? Opakujte si to každý deň. Ide o pozitívne programovanie, ktoré sa po určitom čase prejaví aj na vašej realite.

Doprajte si starostlivosť o svoje telo

Starostlivosť o telo vám príjemne „zresetuje“ hlavu. Či už je to masáž, návšteva wellnessu, cvičenie alebo meditácia, vyberte si niečo, čo vás pozdvihne a nabije pozitívnou energiou. K starostlivosti však patrí aj pravidelný spánkový režim, pitný režim a zdravá strava. V zdravom tele prebýva zdravý duch. Jednoducho si vytvorte rituál, ktorý vám pomôže cítiť sa skvelo.

Teraz najčítanejšie

milan-tkac5709671_0

Milan Tkáč

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.