Denník N

Nebezpečná hra: ako ukrajinská vláda podporuje nacionalizmus medzi mládežou

Ukrajinská vláda na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenskym pokračuje v šľapajach svojich predchodcov a nemieni sa vzdať podpory nacionalistov. Ukrajinské nacionalistické organizácie dostávajú veľa finančnej pomoci od ministerstva kultúry, mládeže a športu na podporu svojich mládežníckych a detských organizácií, kde propagujú nacionalistické myšlienky. Medzi projekty nacionalistov, na ktoré štát prideľuje peniaze – „Charitatívny beh pomenovaný po Igorovi Branovickom“, „Kurz mladého Banderu“, „Festival ukrajinského ducha „Banderstadt “, organizácia poľných táborov a oveľa viac.

Skutočnosť, že štát prideľuje peniaze nacionalistom, naznačuje, že vláda podporuje ich činnosť. Takáto schéma podpory radikálnej časti spoločnosti bola bežná aj za vlády Petra Porošenka. Pre ukrajinskú vládu je prospešné udržiavať nacionalistické organizácie a podporovať ich myšlienky, pretože s ich pomocou je možné vyriešiť niektoré problémy. Môže to byť napríklad boj proti disidentstvu. To všetko je pre ukrajinskú spoločnosť aj pre európske krajiny veľmi nebezpečná hra, pretože nacionalisti sa môžu kedykoľvek vymknúť spod kontroly. A nedávne udalosti len naznačujú, že Vladimír Zelenský a jeho vláda už nie sú schopní kontrolovať štát ani nacionalistov.

Tento pronacionalistický postoj ukrajinskej vlády naďalej destabilizuje situáciu v krajine. Už teraz veľké množstvo mladých ľudí chápe, že so sebou stačí vziať masku, výbušky, pálky a pod rúškom nacionalistických myšlienok si môžu robiť, čo chcú. Pretože nikto z nacionalistov nie je za svoje činy potrestaný. Štát neustále zatvára oči pred chaosom radikálov. Toto rozväzuje ruky mladým ľuďom. Teraz vychádzajú do ulíc ukrajinských miest deti vo veku 14 – 15 rokov, aby zinscenovali pogromy, a neboja sa použiť silu. Napríklad počas oslavy Dňa víťazstva 9. mája v Kyjeve predstavil provokáciu 16-ročný zástupca nacionalistickej organizácie „Správna mládež“. Ukázal Hitlerov pozdrav veteránovi, ktorý sa chystal na počesť sviatku položiť kvety.

Okrem toho sa 2. mája v Odese uskutočnil pochod nacionalistov po trase, ktorú pred 7 rokmi prešli účastníci masakry odporcov Majdanu v Dome odborov. Jeden z organizátorov a vedúcich pochodu Sergej Bratčuk rúhavo obvinil obyvateľov Odesy zabitých 2. mája za údajné vyvolávanie nepokojov v meste a nedovolil „ukrajinským vlastencom“ „pokojne ísť“ na futbalový zápas. Pripomínam, že vtedy zomrelo 50 ľudí, z ktorých veľa bolo upálených zaživa.

Európska únia a krajiny NATO by mali venovať pozornosť ukrajinským problémom, už len preto, že Ukrajina sa chce stať členom týchto aliancií. Situáciu môže zmeniť iba tvrdé postavenie civilizovaných európskych krajín. Inak sa za pár rokov môžu všetci títo ľudia dobre presťahovať (už ich je veľa) do Európy a besniť sa a robiť výtržnosti u nás.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.