Denník N

Radšej mafia než kajucníci

Tommaso Buscetta, Salvatore Contorno, svedčili a rozložili mafiu v Taliansku, pre Fica nepredstaviteľná a odporná zrada. Ako politická kultúra na Slovensku klesla na dno.

Pokles politickej kultúry na Slovensku je tak razantný, že pre stranu SMER a HLAS už nerobí problém otvorene sa hlásiť k organizovanému zločinu. Kajucníci, bonzáci sa stávajú horšími ľuďmi než samotná existencia skorumpovaných organizácií, s hierarchickou štruktúrou pripomínajúcou mafie. Róbert Fico práve prevzal rétoriku, že mafia a korupcia neexistuje a jediní skorumpovaní sú tí, čo sa priznávajú, niektorých prednedávnom obhajoval a dnes už nespomenie ani ich meno.

Tommaso Buscetta a Salvatore Contorno, dvaja kajúcnici alebo „pentiti“ vďaka ktorým sa podarilo raz a navždy rozložiť Cosa Nostru. 338 členov mafie bolo odsúdených na dohromady 2 665 rokov. Z toho 19 najväčších „donov“ mafie. Salvatore Riina bol azda najväčším mafiánom, bol zodpovedný za teror v Taliansku, kedy používali ako obrannú metódu bombové útoky. Nebyť kajúcnikov tak dnes by si užíval drogové peniaze ako Ndrangheta. Riina je zodpovedný za vraždy policajtov, dvoch slávnych sudcov, prokurátorov a desiatky ďalších ľudí. Spolu malo byť na jeho príkaz zabitých od 100 do 200 osôb. Pre Róberta Fica však Salvatore Riina analogicky je politickým väzňom obvineným len kvôli výpovedi kajúcnika, čiže je nevinný. Dostali sme sa tak do fázy, kedy osoby, ktoré vypovedajú proti mafii, bez ktorých výpovedí nie je možné rozložiť organizovaný zločin, sa stali väčšími zločincami než samotná mafia. A čo je horšie, sme vo fáze, kedy korupcia a organizovaný zločin sa stáva spoločensky prijateľný.

Slováci naleteli na mediálne kampane Smeru, časť spoločnosti je názoru, že osoby ako Martin Kvietik sú vlastne politickými väzňami (sotva). A naopak, tí, ktorí proti ním vypovedajú sú skutoční kriminálnici. Teraz sa spýtajme sami seba, kde bola strana Smer za posledných 12 rokov keď im nevadili podmienky vo väzbe? Prečo zákon o výkone väzby nebol od roku 2016 zmenený vôbec? Prečo chce Smer spochybňovať vyšetrovateľov a prokurátorov, keď dôkazy sú v niektorých prípadoch jasné (kauza dobytkár)?. A čo si Smer a Hlas dovolí, keď bude vo vláde? Bude represia voči OČTK? Pravá mafiánska Vendetta? Slovenskú republiku čakajú ťažké časy, časy kedy ten, kto bojuje proti korupcii, za čistotu verejnej moci sa stáva horším zločincom než ten, ktorý zneužíva verejnú moc len vo svoj vlastný prospech.

Teraz najčítanejšie

Marián Ruňanin

Svet nebude zničený tými, ktorí sú zlí. Svet bude zničený tými, ktorí sa na to pozerajú a neurobia vôbec nič. (Albert Einstein) Autor je študentom práva, venuje sa politike a právu, sústreďuje sa na situáciu v Číne a Ázii.