Denník N

Rusi sa pripravujú na vojenské cvičenie „Západ 2021“

Od 10. do 16. septembra usporiadajú Rusko a Bielorusko spoločné vojenské cvičenia „Západ 2021“, informuje poľský internetový portál neon24.pl.

Vedenie budú vykonávať náčelníci generálnych štábov oboch krajín.

V priebehu spoločných strategických cvičení vojenskí velitelia oboch štátov získajú prax a skúsenosti potrebné na odrazenie vojenskej agresie proti Zväzovému štátu Ruska a Bieloruska.

Zástupcovia Ruskej federácie a Bieloruska tvrdia, že „Západ 2021“ má výlučne obranný charakter.

Pri príprave cvičenia boli využité skúsenosti z účasti v ozbrojených konfliktoch posledných desaťročí a zmien vo formách a metódach výcviku vojsk.

Cvičenie sa bude konať na piatich bieloruských a deviatich ruských vojenských obvodoch.

Plánuje sa účasť lodí baltskej flotily Ruskej federácie, ktoré by sa za účelom vypracovania úloh tohto cvičenia mali presunúť do južnej časti Baltského mora a do Fínskeho zálivu.

Celkovo by sa malo na cvičení zúčastniť asi 200-tisíc ľudí, 80 lietadiel a vrtuľníkov, až 800 jednotiek vojenskej techniky, z toho asi 300 tankov, viac ako 200 diel a viacnásobných raketových systémov, ako aj viac ako 10 lodí.

Členské krajiny Organizácie Dohody o spoločnej bezpečnosti vyšlú kontingent do 2 000 ľudí.

V takom rozsahu cvičenia ruská strana vyhlasuje, že nemá v úmysle porušiť požiadavky Viedenského dokumentu. Pretože na území Ruskej federácie bude 6400 osôb a na území Bieloruska 6300 ľudí.

Zároveň bude do Bieloruska zapojených celkovo asi 13 000 vojakov, z toho 2 500 ruských.

Zdroj

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.