Denník N

Kajúcne Slovensko.

Slovenský klasik tvrdí, že sila charakteru sa meria veľkosťou peňazí (a ešte väčších peňazí), za ktoré sa dá kúpiť. Sila strachu sa potom meria veľkosťou trestu, ktorému sa dá (bez ohľadu na charakter) vyhnúť. Systém univerzálnych svedkov (a kajúcnikov) je azda prvý počin, za ktorý vystrúhal Fico Matovičovi poklonu, že niečo urobil lepšie ako očakával. A záleží mu na tom, aby sa nemýlil. Možnosť, že strach prihral vyšetrovateľom Mozarta medzi spevákmi sa nepripúšťa. Ani možnosť, že si len dávajú Bacha, aby očkovanie prebiehalo podľa poradovníka …

Pán Krpelan by vraj nepustil Kisku na stretnutie v SISke. Našťastie ho nikto ani nevolal. Anjelovi bez krídel už nepomôže ani Red Bull a bolo by fajn, keby mu už nevolala ani Veronika. Ak mala Kiskova strana viac odborníkov ako členov a veľkosť ambícií nepriamo úmernú volebnému výsledku, možno poradia poradcovia súčasnej prezidentke, aby zase naopak ani neuvažovala o vstupe do straníckej politiky.

Voľby vytvorili dve skupiny nespokojných ľudí. Tých, ktorí prehrali a tých, ktorí nevyhrali. Grantoví revolucionári, ktorých neuspokojuje marginálny podiel na moci a sú naďalej zručnejší v manipulácii ako v priamej volebnej konfrontácii. Niekde medzi návratom Fica a vzdorovitou nezávislosťou Hegerovej obyčajnosti. Generálska konsolidácia podľa Lengvarského. S kapitánmi už máme svoje skúsenosti …

Robert Fico oprášil Chmelárov 4-dňový pracovný týždeň a Ľubica Laššáková obšlahla český text plánu obnovy v (ne)kultúrnej oblasti s odôvodnením, že “Plán obnovy nie je umelecké dielo, ktoré má byť za každú cenu originálom. O pomoci a rozvoji kultúry dnes diskutujú všetky európske štáty, ktoré si vymieňajú skúsenosti a hľadajú efektívne riešenia. Zdôrazňujeme, nie originálne, ale efektívne“. Hmmm …

Na rozdiel od Mičovského vedia Hlasisti čo s agrorezortom až tak, že prijatie pána Becíka za člena malo vyššiu prioritu ako (sprievodná) informácia o čase a mieste konania snemu strany. Vrátane plánu obnovy, ktorý skôr vypovedá o pozícii Richarda Rašiho nad štruktúrami strany. Prioritou Hlasu je zdravotníctvo s perspektívou (v rámci možností eurozóny) dôstojného starnutia a sprievodných digitalizovaných služieb. Na rozdiel od únijného usporiadania dokumentu autorský originál. Inak záverečnú časť o kultúre by som radšej obšlahol od “slovenskej sesternice“ eurokomisárky Jourovej. Keďže podľa Laššákovej nehrozí plagiátorstvo, bez váhania.

Aby sme sa lepšie spoznali, pozerajú vraj tí márniví do zrkadla, tí šikovnejší zase cez záhradný plot k susedom. A čo my ostatní?

Teraz najčítanejšie