Denník N

Ako čo najjednoduchšie požiadať o Kindergeld

ako poziadat o kindergeld

Prídavky na deti poskytuje rodičom väčšina štátov, niektorí vo vyššej, iní v nižšej miere. Tie nemecké poznajú rodičia najmä pod výrazom „Kindergeld“. Poradíme vám, ako o ne čo najjednoduchšie požiadať a získať ich aj spätne.

Ako môže Slovák požiadať o Kindergeld

Kindergeld sa štandardne žiada prostredníctvom agentúry pre prácu v Nemecku (Bundesagentur für Arbeit), čo však môže byť pre mnoho Slovákov komplikované. Všetky formuláre, žiadosti, mailová aj telefonická podpora je v nemčine. Aj keď sa v práci dohovoríte po nemecky, predsa len, jazyk byrokracie je niečo iné. Môže tak ľahko dôjsť k nedorozumeniu, alebo k zdržaniu, kým svoje peniaze uvidíte.

Viacero firiem, napríklad TJ-Legal, sa venuje službám zo zahraničia, medzi ktoré patrí aj vybavenie prídavkov na deti z rôznych európskych krajín.

Inovatívnou je však aplikácia Kindergeld.click, ktorú si viete pohodlne „vyklikať“ sami, zrozumiteľne, v slovenčine a s množstvom nápovied naprieč celým procesom vypĺňania. Vtedy, keď máte čas, pokojne aj cez smartfón a odkiaľkoľvek – či už sa nachádzate na Slovensku, v Nemecku alebo sedíte v autobuse.

Čo ešte získate?

S aplikáciou Kindergeld získate ešte pred zaplatením overenie nároku na prídavky, bezchybný zoznam dokladov šitý na mieru vašej situácii (každý rodič môže k žiadosti potrebovať iné doklady), to všetko v slovenčine a s vysvetlivkami. Aplikácia je pravidelne aktualizovaná na základe legislatívy, takže sa nemusíte obávať o nesprávnosť niektorých údajov.

Výška nemeckých prídavkov

Výška nemeckých prídavkov bola v roku 2021 zvýšená na 219 € mesačne na prvé a druhé dieťa, na 225 € na tretie dieťa a na 250 € na štvrté a každé ďalšie dieťa. Pokiaľ máte len jedno dieťa, ročne to predstavuje sumu až 2 628 €, nehovoriac o tom, že u viacdetnej rodiny výška prídavkov stúpa.

Okrem toho, Nemecko v súvislosti s pandémiou koronavírusu udelilo viacero finančných bonusov, tzv. „Kinderbonus“, ktoré boli v roku 2020 vyplatené v celkovej výške 300 €. Pre rok 2021 bola zatiaľ stanovená jednorazová dávka vo výške 150 €.

Dokedy možno poberať nemecké rodinné prídavky

Výhodou nemeckých prídavkov je aj to, že o nich možno požiadať aj spätne, a to najneskôr za posledných 6 mesiacov (samozrejme, ale za to obdobie, kedy vám vznikol nárok na ich poberanie). Pokiaľ budete spĺňať nároky na rodinné prídavky, môžete ich poberať až do 18. roku života dieťaťa, prípadne až do 25. roku dieťaťa, ak študuje na vysokej škole.

Všetky životné situácie berie do úvahy aj aplikácia Kindergeld, s ktorou možno o prídavky požiadať aj spätne, na všetky deti naraz a so zohľadnením situácie rodičov. To všetko pohodlne a čo najrýchlejšie, aby bola výška vašich prídavkov čo najvyššia a čo najskôr na účte.

Zdroj obrázku: Freepik

Teraz najčítanejšie