Denník N

Malá sonda do investičných portfólií Slovákov, alebo ako (ne)investovať…

Posledný mesiac som sa mal možnosť na základe dopytu známych venovať sa a komentovať nastavenie ich osobných financií a ich prípadných investičných plánov. Vždy si sme všetko dôkladne pozreli a pýtali sa ma na môj názor k rôznym finančno, ekonomicko – investičným témam. Stretával som sa s rôznymi ľuďmi, príjmovými skupinami a životnými príbehmi. Mali však mnohé veci spoločné a je jedno či ľudia boli na začiatku cesty budovania svojho majetku, alebo už mali za sebou solídne 6-7 ciferné portfólio. Venujte teda pozornosť týmto zopár riadkom a pevne verím, že si z nich zoberiete niečo užitočné.

  • absolútne zlé využívanie hypotekárneho financovania v dnešnej dobe (niektorí sa dokonca chválili, že stihli z našetrených peňazí predčasne hypotéku splatiť)
  • chiméra a bludy privátneho a VIP bankovníctva (viď nižšie)
  • zlá diverzifikácia portfólia = v drvivej väčšine všetky vajíčka v jednom košíku.
  • investičné produkty a nástroje z kategórie „na zaplakanie“

Aby som však bol konkrétny poďme sa na to pozrieť detailnejšie. Zámerne si vyberiem reálne príklady u ľudí, ktorý mali net worth (čistý majetok) 6 ciferné číslo a viac, nakoľko tam by mal byť reálny predpoklad, že sa o nich privátni bankári, agenti a sprostredkovatelia čo najlepšie „pobili“ a postarali. Žiaľ, ako si prečítate neskôr presný opak bol u väčšiny pravdou.

Tak poďme teda na to a vytiahnem len 3 konkrétne príklady s tým, že nebudem pichať do osieho hniezda a menovať konkrétne spoločnosti a produkty presne, ale pán Google iste rýchlo napovie:

1. „Investujem do pasívnych realitných fondov“ – v SR máte niekoľko správcov a tisícky agentov, čo Vám ponúkajú tieto „výborné“ produkty. Keď som klientovi ukázal, že jeho 6 ciferná investícia sa zhodnotila za posledné 3 roky pred zdanením o 3,6% ročne, zostal trochu zaskočený. Argumentoval, že však on má top VIP prístup na centrále veľkej banky a špeciálne podmienky. Keďže mal v portfóliu aj 2 vlastné investičné byty a 1 komerčný priestor v hlavnom meste, spýtal som sa ho o koľko mu vzrástla trhová cena týchto nehnuteľností za posledné 3 roky. Po krátkom cvičení v kalkulačkou sme spoločne došli k číslu 13% = len čistý rast ceny. A to plus mínus sedí na fakt, že posledné roky rástli ceny nehnuteľností na bývanie v SR „double digit“ v niektorých lokalitách. A potom som mu položil otázku, kde teda títo experti na slovo vzatí vlastne investovali. Do akých realít ? Alebo je pes zakopaný niekde inde, čo myslíte ?

2. „Privátna bankárka mi to rozložila a diverzifikovala“ – najväčší asset management na Slovensku, kde „všetci idú až za nimi“ či ako to hovoria v tých sloganoch. Bonitná klientka, opäť 6 miestne číslo 2 fondy v názve Private Growth a jeden v názve Smart. Tam som ani nemusel otvárať Excel len som použil stránku danej banky. Prvý „Growth“ fond to dal na 1,4% p.a. za 10 rokov a ten druhý na 5,01% p.a. za 5 rokov po poplatkoch. Smart bol skutočne múdry, ale rozhodne nie pre investora = 1,5% po poplatkoch. A to som ešte pani VIP klientke vysvetlil, že bude platiť daň a šup ďalšia 1/5 z toho dole. Ani na pokrytie inflácie – proste hanba. Potom som jej ukázal čísla môjho diverzifikovaného ETF portfólia, kde sa dane neplatia pri držbe viac ako 1 rok. Následne nastala 15 minutová diskusia, kdeže asi „soudruzi z NDR udělali chybu“, keď v najdlhšom býčom trhu v histórii búrz dosiahli tieto výsledky. Ja na to odpoveď mám a teraz to vie už aj tá klientka, ktorá si už rezervovala schôdzku so svojou „privátnou bankárkou“. A rozhodne s ňou nebude už riešiť ďalšie doinvestovanie.

3. „Mám aspoň stabilný výnos pri týchto nízkych úrokoch“ – veľmi milý pán uložil 6 ciferné sumy na rôzne dlhopisy súčasných finančných skupín. Chvalabohu známej to finančnej skupine, kde rada investovala aj manželka ministra financií sa vyhol a bol na začiatku nášho meetingu spokojný. Privátni bankári oboch finančných skupín ho majú na pravidelnom call liste a tak mal veselú zbierku rôznych dlhopisov na rôzne spoločnosti s kupónovým výnosom od 3,5-5% ročne. Dobrý deal v dnešnej dobe nulových úrokov poviete si. Áno iste dobrý, ale hlavne pre tie finančné skupiny. A človek čo vynašiel Risk/Reward ukazovateľ by sa musel v hrobe obracať. Pán samozrejme nikdy nevidel žiadnu súvahu žiadnej z daných firiem, pokojne to mohli byť aj prázdne schránky na offshore. Stačilo, že to bolo „zastrešené“ známou finančnou skupinou. Po krachu známej to skupiny v SR, ale znervóznel a prestal vkladať ďalšie zdroje. Každopádne do splatenia jeho dlhopisov bolo stále ešte od 6 mesiacov do 3 rokov času. Ukázal som mu preto, kde alokujem ja svoje voľné financie, tak aby bola nízka miera volatility a bol prekvapený, že tam bol výnos 2 až 3 násobný podľa výšky vkladu. Navyše na rozdiel od jeho dlhopisov vysoká flexibilita a peniaze kedykoľvek k dispozícii do pár dní. Zo stretnutia odchádzal s úplne iným pocitom a som rád, že zadal pokyny na predaje dlhopisov na sekundárnom trhu. Len som ho ešte duševne pripravil na to, že nech sa nečuduje ak predajné kurzy zrovna nebudú také ako si predstavuje. Mnohokrát totiž robí protistranu práve daná finančná skupina a oni veľmi dobre poznajú základné pravidlo Wall Streetu = Buy low Sell high.

Na týchto troch malých reálnych prípadoch som chcel ukázať, ako zle sú na tom portfóliá mnohých Slovákov. Taktiež ako som písal v úvode vybral som si zámerne už bonitných ľudí so 6-7 cifernými portfóliami. U menších retailových investorov to bolo mnohokrát ešte horšie. Prečo ? Lebo vyššie poplatky za tie isté produkty samozrejme.

U najväčších asset manažérov v SR je aktuálne pod správou cca 8,5 -9 mld. EUR. V bankách leží na bežných účtoch a rôznych sporiacich a termínových produktoch ďalších 41 mld. EUR. Ja plne chápem, že zisk je základný driver finančného, kapitálového a na to naviazaného sprostredkovateľského sektora. Ale úprimne povedané, prečo to nerobiť s mierou tak, aby bol aj ten klient = investor spokojný ? Veď ono to nie je až taká atómová fyzika.

Takže, ak nemáte peniaze, ktoré Vám utekajú do vreciek rôznych privátnym bankárom, agentom a sprostredkovateľom radšej ako tie vlastné, venujte pár dní Vášho života optimalizácii a zmysluplnému nastaveniu Vášho vlastného portfólia. Ak to urobíte raz a dobre, roky sa ho nebudete musieť chytiť a podobne ako v mojom prípade každých 5-7 rokov zažijete zdvojnásobenie Vašej hodnoty portfólia.

Pevne verím, že Vám k tomu pomôžu aj moje voľne dostupné blogy na stránke a rady. Ak si naopak na to netrúfate, pokojne sa poraďte v rámci individuálnych konzultácií. Takto vynaložené peniaze sa Vám iste viac násobne vrátia späť už v prvom roku. Prajem teda veľa rozumných a zmysluplných investičných rozhodnutí a všetko dobré na ceste k čiastočnej alebo úplnej finančnej nezávislosti. Nech konečne začnú Vaše zarobené peniaze reálne pracovať na Vás, aby ste nemuseli do dôchodku pracovať Vy pre ne.

Chcem ti pomôcť odísť zo systému, ktorý tu fungoval mnoho rokov. Ideš do práce, zarobíš, minieš, užiješ. Doži sa dôchodku a všetko bude ako tak OK. Toto je už prežité. Ja Ti ponúkam únik, aký som absolvoval ja sám. Únik do slobody (#unikdoslobody).

Disclaimer: Investovanie a obchodovanie na burze ako aj iných popisovaných investičných produktoch nesie svoje riziká. Na tejto webovej stránke nedávam žiadne investičné odporúčania alebo rady, neposkytujem žiadne investičné poradenstvo, prezentujem iba vlastné názory, postrehy, skúsenosti a myšlienky. Dôsledne odporúčam každému urobiť si vlastnú analýzu pred uskutočnením akéhokoľvek investičného rozhodnutia či už na burze alebo mimo nej, prípadne sa poradiť s profesionálom. Nenesiem zodpovednosť za Vaše investičné rozhodnutia.

Teraz najčítanejšie

Roman Závodský

Chcem ti pomôcť odísť zo systému, ktorý tu fungoval mnoho rokov. Ideš do práce, zarobíš, minieš, užiješ. Doži sa dôchodku a všetko bude ako tak OK. Toto je už prežité. Ja ti ponúkam únik, aký som absolvoval ja sám. Únik do slobody.