Denník N

A. McGrath: C. S. Lewis — Excentrický génius a zdráhavý prorok (Čitateľský denník 32/2021)

„Lewisovu rétoriku tu môžeme chápať ako preventívne opatrenie voči odvekej ateistickej karikatúre viery ako ‚zbožného priania‘. Táto myšlienka, ktorej sa dostalo klasického vyjadrenia v dielach Sigmunda Freuda, má intelektuálny rodokmeň siahajúci do úsvitu vekov. V tomto pohľade je Boh utešujúci sen pre tých, ktorí v živote zlyhali, duchovná barlička pre nedostatočných a núdznych.

Lewis sa od akejkoľvek takejto myšlienky dištancuje. Podľa neho bola existencia Boha niečo, čo si vyslovene neprial, aby bola pravda, na to príliš cenil svoju nezávislosť. ‚Zo všetkého najviac som túžil, aby sa do mňa nik nestaral.‘ Lewis bol konfrontovaný s niečím, čo nechcel, aby bola pravda, ale bol nútený pripustiť, že to pravda je.“

Edícia „veľkých“ životopisov vydavateľstva Porta Libri mi robí radosť. Nielen svojou formou (poctivé plátenné pevné väzby, prebaly, bohaté obrazové prílohy), ale i obsahom — pútavým, zrozumiteľným a hodnotným. Po Martinovi LutheroviDietrichovi Bonhoefferovi som sa v týchto dňoch konečne dostal aj k príbehu ďalšej významnej osobnosti — Clive Staplesa Lewisa.

Narnia a apologetika, poviete si, ale ono to mal pán profesor v živote omnoho pestrejšie. Narodil sa v Írsku, študoval v Británii, bojoval v prvej svetovej vojne a zakotvil na oxfordskej Magdalen College ako odborník na grécku a latinskú literatúru, filozofiu a históriu anglického jazyka. Tu sa spoznal aj s J. R. R. Tolkienom a vďaka tomuto hlbokému priateľstvu sa stal v roku 1931 kresťanom.

V čase, keď tak učinilo viacero anglických spisovateľov (Chesterton, Eliot, Green), Lewis samého seba označuje ako toho „najzdráhavejšieho konvertitu v Anglicku“. A keďže to bolo obrátenie intelektuála a filozofa, po nejakom čase viedlo aj k verejnej obhajobe novo nadobudnutej viery.

Počas druhej svetovej vojny bol Lewis pozvaný do BBC, kde sa formou rozhlasových vstupov začal prihovárať širokej verejnosti. Odkiaľ sa v nás berie vedomie dobra a zla? Prečo túžime po spravodlivosti? Poukazuje morálny zákon v nás na niečo vyššie? Vojnou sužovaní Briti načúvali, rovnako aj letecké jednotky RAF, ktorým chodil prednášať osobne. Tak vnikli Hovory o (ne)obyčajnom kresťanstve a započala Lewisova apologetická kariéra.

Alister McGrath sa v tomto životopise venuje nielen verejnému pôsobeniu pána profesora, ale aj tomu súkromnému. Podivný vzťah starého mládenca s pani Moorovou, prestup na Cambridge, alkoholom večne naložený brat Warren, debaty v úzkom kruhu Inklings, vplyv na proces písania Pána Prsteňov. A ešte jeden veľmi dôležitý detail — nečakané manželstvo s bývalou komunistkou a rozvedenou Američankou Joy Davidmanovou. Čo to bol za vzťah? Ako Lewis prežíval jej náhlu smrť? Pomohlo mu napísanie eseje O zármutku?

Kniha s podtitulom Excentrický génius a zdráhavý prorok končí analýzou toho, aký mali Lewisov život a dielo dopad na nasledujúce generácie. Niektoré naňho zabudli, iné zas objavili silný odkaz, ktorý fascinuje dodnes. Odkaz pána s fajkou, okuliarmi, vysokým čelom a smiechom, ktorý vždy rozozvučal celú prednáškovú sálu. Spoznajte ho aj vy — dvere šatníka máte otvorené.

A. McGrath: C. S. Lewis Excentrický génius a zdráhavý prorok
Porta Libri, 2018
448 strán
*
95 %
*
Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať tu.
Moje ďalšie písačky a kresbičky môžete sledovať tu.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, comicsoch, kultúre, Bardejove a tak podobne.