Denník N

Akú rannú rutinu majú úspešní ľudia?

Nie nadarmo sa hovorí, že ráno robí deň, pretože od našej rannej rutiny závisí to, ako sa cez deň budeme cítiť, rozmýšľať a správať sa. Pokiaľ chcete mať pozitívny a produktívny deň, inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi, ktoré dodržiavajú úspešní ľudia.

Dobrý spánok je základ

Ak chcete mať ráno tú najlepšiu formu, nie je dobré mať nedostatok spánku. Sheryl Sandberg, prevádzková riaditeľka spoločnosti Facebook je jednou z najvyťaženejších žien na planéte. V rozhovore pre USA Today prezradila, že kľúčovým bodom je pravidelný a kvalitný spánok. Sheryl však priznala, že niekedy je ťažké odpojiť sa z online sveta a ísť skôr spať. Vždy sa však premôže a vypne všetky technológie, ktoré by ju mohli počas noci rušiť.

Ak sa chcete dobre vyspať, neberte si telefón so sebou do postele, choďte spať v rozumnú hodinu a doprajte si dychové cvičenia, ktoré vás uvoľnia a lepšie zaspíte. Kvalitný spánok vám doplní potrebnú energiu a deň môže naplno začať!

Úspešní ľudia vstávajú skoro

Určite poznáte legendárnu Oprah Winfrey. Americká moderátorka sa netají tým, že vstáva o šiestej ráno. Mnohí úspešní ľudia tvrdia, že vstávajú medzi piatou a šiestou hodinou ráno alebo so svitaním, čo je niekedy aj o štvrtej. Neviete si to predstaviť? Práve takýto režim ocenia najmä ľudia pracujúci z domu alebo rodičia, ktorí majú cez deň veľa povinností. Keďže ráno vstanú o niečo skôr, môžu bez stresu plniť pracovné úlohy. Veľa úspešných sa ráno venuje meditácii alebo cvičeniu.

Vyhýbajú sa káve

Kroky mnohých pracujúcich ľudí ráno smerujú do kuchyne po šálku kávy. Tak nejak sme si zvykli, že káva nám dodáva potrebnú energiu na štart do nového dňa. Je to však nesprávne, pretože po prebudení sa človeku vylučuje dostatok kortizolu (stresového hormónu) aj bez kávy, ktorého hladina vydrží približne hodinu. Pitie kávy ihneď po prebudení teda pôsobí kontraproduktívne a človek si na ňu rýchlo zvykne. Práve preto má veľa ľudí potrebu dopoludnia vypiť aj tri šálky kávy.

Nájdu si čas na zdravé raňajky

Aj pre toto je vhodné vstávať skôr. Nájdite si ráno čas na to, aby ste si mohli dopriať výživné raňajky. Väčšina ľudí sa však ráno ani nestíha poriadne napiť, nieto ešte pripravovať raňajky. Nemusíte vymýšľať nejaké komplikované kombinácie, pripravte si napríklad ovocné smoothie alebo ovsenú kašu s orieškami a čerstvým ovocím.

Nestrácajú čas výberom oblečenia

Hlavne ženy si väčšinou ráno lámu hlavu tým, že nevedia čo na seba. Táto dilema je veľmi stresujúca a pritom úplne zbytočná. Pozrite sa napríklad na zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga, takmer všade ho uvidíte v mikine a jednoduchých džínsoch. Pre denník Independent uviedol, že si radšej ušetrí svoju energiu na dôležitejšie rozhodnutia a práve preto nosí rovnaké a pohodlné oblečenie. Ak však vaša práca vyžaduje dress code, vyberajte také kúsky, ktoré sa spolu jednoducho a rýchlo kombinujú.

30-60 minút po prebudení nekontrolujú telefón 

Grécko-americká podnikateľka a novinárka Ariana Huffington povedala: Veľká časť mojej rannej rutiny je o tom, čo nerobím: keď sa zobudím, nezačnem deň pozeraním do smartfónu. Namiesto toho venujem pár minút hlbokému dýchaniu, vďačnosti a zadám si denný cieľ, ktorý chcem splniť.” Prvú polhodinku až hodinku venujte svojim cieľom a zdokonaľovaniu sa v určitej oblasti, na ktorej vám záleží. Správy a maily počkajú.

Teraz najčítanejšie

milan-tkac5709671_0

Milan Tkáč

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.