Denník N

Všetko bolo a aj je tak, ako má byť

CESTA HRDINOV SNP je pre mnohých výzvou, snom aj cieľom. Ja som si ju nazval Cestou, ktorej výzvou, snom a zároveň cieľom bolo zdolať vysoké kopce, odolať nepriazni počasia a prekonať sám seba.

Mne aj s mojim súpútnikom Jankom a vďaka niekoľkým etapovým podporným „návštevám“ (Tony, Jano – Sataník, Peter, Lucia, Alenka, Juro a Dominik) sa túto Cestu podarilo úspešne zdolať v dňoch 15. 5. 2021 (Devín) až 6. 6. 2021 (Dukla). Trvalo nám to 22 dní, 3 hodiny a 45 minút.

„Kamkoľvek ideš, čokoľvek hľadáš, na konci hľadáš sám seba“, W. V. Steindl

Mnoho Slovákov si vôbec neuvedomuje, že Slovensko je naozaj nádherná a jedinečná krajina. A to rovnako ako z prírodného, tak aj z ľudského hľadiska. Tá zloba, nenávisť, nevraživosť a faloš však, žiaľ, často prehlušuje a zatieňuje to dobro, láskavosť, prajnosť a úprimnosť, ktoré vo väčšine Slovákoch prevažujú.

No aby sme si ako Slováci o sebe až tak veľa nenamýšľali, spomeniem malú kritiku od Španiela roky pracujúceho na Slovensku (inak hovoril o nás a našej krajine len v pozitívnom duchu), ktorého sme stretli v sedle Súľová, a ktorý si pred prácou teleobjektívom fotil hrabošov pobehujúcich po zrúcanine bývalej usadlosti:

„Mnoho Slovákov šoféruje tak šialene, že tým ohrozujú nielenže svoje životy, ale najmä životy ostatných a mnoho Slovákov neznesie kritiku a pravdu priamo do očí, a že si skrátka zväčša nevedia sadnúť za stôl a problém jednoducho vydiskutovať a vyriešiť.“

Aj toto som spoznal a potvrdil si na Ceste našou krajinou od západu až po východ. Opisovať všetky nádherné miesta a všetky príbehy s ľuďmi, ktorých sme na Ceste stretli dopodrobna tu asi nemá zmysel. Každý tú svoju Cestu môže prežívať a cíti inakšie, no to, čo na konci nájde je určite viac pokory, porozumenia a pokoja v duši.

Pre mňa samotného to bolo najmä o tom, že sa mi opäť potvrdilo, že „všetko je tak, ako má byť“ a to, že Sám Seba hľadám neustále.

Kamkoľvek idem, čokoľvek spoznávam, spoznávam, krotím a dávam do stavu zmierenia najmä sám seba.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Benian

Narodil som sa a 18 rokov žil na sídlisku Medvedzie na Orave. Po ukončení vysokoškolského štúdia a krátkom pracovnom pôsobení v Trnave som sa opäť vrátil na Oravu do Lokce. Vyštudoval som jadrovú energetiku, ale už viac ako 10 rokov sa živím ako prekladať technických textov. Som ženatý, mám tri dcéry, chovám jednu mačku, jedného psa a päť sliepok. Som spoluzakladateľ a predseda občianskeho združenia Beskydy bez hraníc, o.z., správca neinvestičného fondu ORAVSKÉ SRDCIA n.f., spoluzakladateľ občianskej iniciatívy Lokca budúcnosti a bol som jeden z organizátorov zhromaždení za Slušné Slovensko v Námestove. V rokoch 2018 - 2020 som bol nezávislým poslanom obecného zastupiteľstva v Lokci.