Denník N

Smrad a hnus za 12 miliónov eur

Karcinogénne gudróny začali ťažiť a prevážať cez Devínsku Novú Ves. Projekt nazvali firmy Kamenné srdce.

Ako sa zdá, lepší názov zvoliť nemohli.

Konzorcium A.S.A., RAKI, ENVIROGROUP (firma, ktorá má v obchodnom registri geologické práce a ďalšie podstatné činnosti pre ťažbu gudrónov zapísané iba od júna 2014 – teda až počas verejného obstarávania ministerstva ŽP),  ENVIRONCENTRUM (firma, ktorá má v obchodnom registri geologické a ďalšie práce od februára 2014 – teda v období vyhlásenia VO). Teda konzorcium ASA, RAKI a dvoch účelových firiem, kde doplnili potrebné činnosti krátko pred alebo počas verejného obstarávania – na veľmi podstatné činnosti ako hydrogeologický prieskum, inžinierskogeologický prieskum, geologická činnosť a pod.).

Presne tá ASA, o ktorej som vravel už v roku 2012 ako o firme, ktorá má toto odstraňovanie gudrónov vyhrať a na ktorej skládke v Zohore s najväčšou pravdepodobnosťou končia teraz gudróny a kontaminovaná zemina….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konzorcium na svojej stránke uvádza, že gudróny budú odvážať v uzavretých zakapsulovaných vozidlách (ako to bolo aj v x-milión rozhodnutiach). Ako som sa však obával, je to čisté klamstvo a uvádzajú to iba v podkladoch, na základe ktorých dostali povolenie a tiež na základe ktorých má byť všetko preplatené z Európskej únie.

Skutočný stav, ako ma informovali obyvatelia a tiež poslanci za iniciatívu Devínska Inak, je diametrálne odlišný a ASA preváža celé to svinstvo v bežných OTVORENÝCH nákladných vozidlách cez celé sídlisko (foto zo včera)!!! Nakoľko to smrdí a parí sa z toho, zemina to určite nebude.

10487351_10205793008170179_8984149999397700559_n

A nielen to – celé stavenisko aj podľa ich vlastných PR fotografii vyzerá, ako keby tam ťažili obyčajnú bežnú zeminu! Žiadna ochrana vozidiel, zamestnancov, okolia, čistenie vozidiel – nič.

Karcinogénne a mutagénne gudróny prevážajú nezakryté cez husto obývané sídlisko v Devínskej Novej Vsi – porušujú tým nielen zákony, ale aj klamú a ulievajú si peniaze z eurofondov (zakapsulované vozidla – stovky vozidiel – sú výrazne drahšie ako obyčajné autá).

Týmto vyzývam starostu Devínskej Novej Vsi, aby začal konať, nakoľko sa na území mestskej časti porušuje veľké množstvo zákonov. A ohrozuje sa zdravie obyvateľov. Zároveň vyzývam príslušné štátne orgány (Ministerstvo životného prostredia, Regionálny úrad pre verejné zdravotníctvo, políciu a ďalších), aby konali, ako im ukladajú zákony.

Pretože to, čo sa deje v Devínskej Novej Vsi, smrdí poriadne.

Aktualizované 14.01.2015 – 21:45: Doplnené o stanovisko predmetného konzorcia na tomto linku – k tomu môžem uviesť nasledovné: nakoľko v prípade gudrónov išlo v lokalite o dlhodobé presakovanie – nie je možné považovať hornú časť zeminy za „kryciu vrstvu“. Na priloženej fotografii je čierna plocha výlev gudrónov. Verím, že ďalšie práce budú lepšie chrániť zdravie obyvateľov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teraz najčítanejšie

Michal Drotován

Aktívny občan, dlhoročný bloger, celoživotný študent, bežec. Zástanca miest pre ľudí. Viac na www.drotovan.sk