Denník N

Keby v súčasnosti Štvrtkový klub detektívov napísala Agatha Christie, nenapísala by ho inak

Štvrtkový klub detektívov je debutový román britského televízneho moderátora a komika Richarda Osmana. V Británii táto pohodová detektívka zaznamenala veľký ohlas, pod čo sa mohol podpísať aj jej štýl, pripomínajúci klasickú britskú detektívku starej školy.

Aj slovenský čitateľ túto jej črtu zaznamená už po prvých kapitolách. Zároveň ju ocení každý, kto za čitateľský relax považuje detektívky Agathy Christie alebo ten, kto si dokáže oddýchnuť pri televíznych detektívkach typu Vraždy v Midsomeri. Svojou atmosférou asi najviac pripomína sériu Slečna Marpleová, ktorá je po Herculovi Poirotovi,  druhou najznámejšou autorskou postavou nekorunovanej kráľovnej detektívky .

Túto spojitosť čitateľ nadobudne už po prvých stranách, keď mu je predstavený nezvyčajný detektívny tím. Jeho členmi sú štyria dôchodcovia, žijúci v luxusnom mestečku pre seniorov, niekde uprostred kentských lesov. Stretávajú sa každý štvrtok v miestnej klubovni a snažia sa riešiť staré odložené a nevyriešené prípady, ktorými ich zásobila zakladajúca členka klubu.

Dve tretiny knihy sa v podstate odvíjajú v pomalom tempe, tak ako ho determinuje denný harmonogram seniorov. Dej však napriek tomu vôbec nie je nudný. Hlavné postavy sú veľmi sympatické. Seniori, ktorí sa už na nič nehrajú. Miešajú sa do práce miestnej polície, teda robia niečo nezákonné, ale v ich veku sa im už nezdá, žeby sa mali nad tým pozastavovať.

Príbehu napomáha aj príjemný britský humor a postupné zoznamovanie čitateľa s ďalšími postavami príbehu. Mnohé epizódky a repliky sa už počas čítania projektujú ako dobré filmové scény britskej komédie. O tom, že držíte v rukách detektívku vás presvedčia iba dve vraždy, ktoré majú so seniorským mestečkom priamu súvislosť. Dôchodcovia preto razom odložia bokom starý nevyriešený prípad a vrhnú sa do vyšetrovania aktuálnych zločinov.

S pribúdajúcimi stranami sa dej čoraz viac zamotáva. Pribudnú ďalšie sujetové roviny, príbeh graduje a detektívka v poslednej tretine dosiahne niekoľko neočakávaných pointových vrcholov. Možno aj táto jej zápletková hravosť predurčila tento detektívny román na filmové spracovanie. Sám autor potvrdil, že filmové práva už zakúpil Steven Spielberg.

 

Richard Osman: Štvrtkový klub detektívov, Slovart 2021, Preklad: Tamara Chovanová

Teraz najčítanejšie