Denník N

Jeden za všetkých

Takých miest je tu plno. Starobylé budovy obklopené lesom či lúkami akoby ani neboli stvorené ľudskou rukou, ale vyrástli spolu so stromami a kvetmi. História v objatí prírody. Niektoré majú šťastie. Niektoré nie. Toto je príbeh jednej z nich.

Bol raz jeden domček…

Nuž áno, mohla to byť aj rozprávka. Tým skôr, že to nebol domček medovníkový, ale železný. Pri takom by sa čakalo, že vydrží všetko. Vždy, keď sme šli okolo autom alebo na bicykli, urobili sme si pri ňom zastávku. Nedalo sa inak. Vošli sme dnu a ticho žasli. Predstavovali sme si, čo všetko by sa tam dalo robiť, ako by sa dal opraviť, na čo by sa dal využiť. Majestátny aj vo svojej schátralosti podnecoval fantáziu. Železný hámor v Gombaseku.

Zachovaná časť hámra na spracovanie železnej rudy v Gombaseku okolo roku 2006.

Pravda, železný bol iba podľa mena. Postavený bol z kameňa, mohutné múry sa zdali byť zárukou dlhého života. Začiatkom tohto storočia mal vyše 150 rokov. Bol evidovaný ako národná kultúrna pamiatka a istý čas bol na predaj. Keby sa vtedy našiel niekto, kto by ho kúpil a opravil, mohol tu stále byť. No keď sa na ňom zrútila strecha, šlo to rýchlo.

Dnes po ňom niet ani stopy.

To isté miesto dnes.

Toto je jeden príbeh za všetky. Gemer je posiaty vzácnymi pamiatkami, postupne sa však strácajú. Pre mnohé je neskoro, mnohé sa ešte dajú zachrániť.

Teraz najčítanejšie