Denník N

Slušná brigáda popri štúdiu v zahraničí?

Akú prácu, kde, a ako aktívne si ju hľadáte, je vaša vec. To, či prácu získate, záleží najmä od vašej povahy a interpersonálnych zručností.

Do hľadania si vhodnej práce dajte hlavne nadšenie a pozitívnu energiu. Dobre spracované CV alebo motivačný list sú samozrejmosťou. Chcite sa predať! To je tá najtypickejšia (ale aj najdôležitejšia) rada. Ak nezaujmete zamestnávateľa na prvý pohľad, s veľkou pravdepodobnosťou váš životopis skončí v koši, alebo v tom lepšom prípade – niekde na kôpke spolu s ďalšími, kde ho už nikto nikdy hľadať nebude.

Hľadajte si prácu osobne. Väčšina študentov si našla prácu práve obchádzaním všetkých možných klubov, krčiem, skladov a hotelov, všade tam, kde by teoreticky nejaká mohla byť. Prvý dojem je najdôležitejší, využite to. Či sa nám to páči alebo nie, všetci stále súdime ľudí, ktorých stretávame.

Je to prirodzené správanie, ktoré nám ostalo ešte z ”prehistórie”, z čias, keď sme žili v tlupe. Tlupa nás chránila, zabezpečila dostatok potravy, ochrany a tepla. Každý jedinec vo vnútri bol jej vitálnou časťou a musel sa prispôsobiť. Ak by sa len správal inak, v tom lepšom prípade by bol z tlupy vylúčený. Osvojil si spoločné formy správania, zvyky, vizáž. Inakosť bola potrestaná.

Pre domácich sme v zahraničí v podstate príslušníci “inej tlupy” – sme “nedomáci”. Vcíťte sa do ich kože. Čo všetko musia vo svojom vnímaní prekonať, ak dajú prácu “nedomácemu”?

To ma privádza k situácii, keď k nám do agentúry zavítali  naši študenti s tým, že si v dánskom mestečku len ťažko hľadali prácu. No pravdou je to, že chlapci mali miesto účesu dredy, v nose náušnicu, vyťahanú pokreslenú mikinu, a ich celkové správanie odzrkadľovalo ich image. Prvý dojem je najdôležitejší a rozhoduje o tom, ako si vás zamestnávateľ zaškatuľkuje. Buď to bude medzi uchádzačov, ktorým povie, že sa im ozve neskôr, alebo medzi tých, ktorým dá skutočne šancu.

Pripravte si takisto odpovede. Môžete si byť istý, že sa vás budú pýtať, prečo chcete pracovať práve u nich? Čo od práce očakávate? Aká je vaša motivácia a aké máte kompetencie? Zistite si o svojom potencionálnom zamestnávateľovi aspoň základné informácie.

Správne načasovanie je základ. Počítajte s tým, že na začiatku školského roka bude veľa ďalších študentov, ktorí budú hľadať to isté ako vy – slušnú prácu a dostatok hodín, ktoré sa dajú zvládnuť popri štúdiu. Pripravte a vytlačte si svoje CV a pozrite si inzeráty ešte pred svojim príchodom do zahraničia. Hneď po príchode toho budete mať zvyčajne vyše hlavy a nebudete mať čas k tomu ešte písať CV a zisťovať, kde a za koľko by sa dalo vytlačiť.

Najdôležitejšia rada pri hľadaní si práce znie: “Hlavne sa nevzdávajte, nikdy sa nevzdávajte. Ak vás odmietnu, aj tak sa nevzdávajte”. Keď to nevyjde dnes, môžete mať šťastie zajtra. Ide len o to vydržať a byť trochu neodbytný.

Rozdiel medzi úspešnou osobou a ostatnými nie je v nedostatku síl či vedomostí, ale v nedostatku vôle.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.