Denník N

Štúdium v zahraničí (DK) po Korone?

Už 10 rokov patrí Dánsko ku krajinám, kde na univerzitách študuje skoro najviac slovenských študentov. V európskom hodnotení kvality a inovácie školstva si Dánsko drží miesto v prvej trojke.

Dáni ako národ starnú a potrebujú “nových ľudí”, a aj prostredníctvom vzdelávania zahraničných študentov si pestujú budúcnosť svojej krajiny. Krajina láka mladých ľudí, do ktorých 18 rokov nemusela investovať ani euro (zdravotné, sociálne, školstvo, atď.). Na univerzite si ich pripravia a oni neskôr majú otvorené dvere na dánsky pracovný trh.

Študentov, ktorí sa rozhodnú pre návrat do rodnej krajiny, vedia nepriamo zužitkovať ako ambasádorov v danej krajine, a takto si budovať možné kontakty a siete do budúcnosti.

Dánske školy si v osemdesiatych rokoch minulého storočia osvojili spomínaný vyučovací systém Problem Based Learning. Štúdium na univerzite v Dánsku je rozdelené na tri časti tak ako u nás: bakalárske, magisterské a doktorandské.

Najväčší rozdiel (okrem teda samotného prístupu k vzdelávaniu), ktorý som spozoroval na škole v Dánsku, bol, že samotná profesia učiteľa má vysoký spoločenský kredit. Nemal som pocit, že by moji lektori boli “frustrovaní” nízkym platom či podmienkami v školstve. Na prednášky chodili učiť s viditeľným zápalom, a my ako študenti sme to cítili. Osobne som počas štúdia nevnímal žiadny stres či tlak, a to dokonca ani počas skúšok. Nebudem klamať ak poviem, že na vyučovanie v škole som sa dokonca aj tešil.

Vedomosti nemajú žiadnu hodnotu, pokiaľ ich nevyužijete v praxi. Až 90% študijných programov v Dánsku zahŕňa buď 3 alebo 6 mesačnú povinnú stáž ako súčasť štúdia. Tú študent absolvuje vo firmách alebo organizáciách (v krajinách) podľa vlastného výberu. Stáž dáva študentom šancu skĺbiť teóriu a prax už počas štúdia. Je to príležitosť na výmenu vedomostí a testovanie zručností v reálnom pracovnom prostredí. Absolvovanie stáže je takisto šikovná cesta, ako začať kariéru a ako si získať prácu na plný úväzok. Po ukončení štúdia sa stávate atraktívnejším na pracovnom trhu. Európska únia poskytuje študentom počas obdobia stáže aj grant, takzvaný Erasmus +.

Nárok na grant má každý študent denného štúdia z EÚ. Výška príspevku záleží od priemerných nákladov v krajine, čo je približne 300€-400€ mesačne, v prípade, že sa vrátite praxovať domov na Slovensko.

Dostupné typy stáží sa v jednotlivých programoch líšia:

  • Stáž na pracovisku – tu ste súčasťou každodennej práce v spoločnosti na rovnakej úrovni ako ostatní zamestnanci,
  • Projektová stáž – tu realizujete konkrétny projekt v úzkej spolupráci s hostiteľskou organizáciou,
  • Podnikateľská stáž – tu pracujete na svojej vlastnej obchodnej či podnikateľskej myšlienke (spolu s externými mentormi),

Dánsko je skutočne sociálny štát. Veľa štedrých benefitov sa ujde aj cudzincom. Sú na tom ekonomicky tak dobre, že si môžu dovoliť vyplácať štipendium 750 € mesačne (2019) nielen domácim, ale aj zahraničným študentom. EÚ umožnila využiť toto štipendium tým, ktorí popri štúdiu v krajine aj pracujú. Máte nárok požiadať o štipendium, ak ste občanom EÚ, študujete na škole v Dánsku (denné štúdium – nie študent programu Erasmus výmenný pobyt), zmluvne pracujete minimálne 10 – 12 hodín týždenne (43 hodín mesačne) a splníte formálne podmienky. Ich zdôvodnenie je, že ak zostane v krajine čo i len 1 z 10 študentov, tak na daniach a odvodoch zaplatí (respektíve vráti) krajine zhruba to, čo štúdium stojí zvyšných deväť študentov.

Typické študentské práce kvôli jazykovej bariére sú napríklad práca na hoteli, v reštaurácii, bare, výpomoc v šatni, upratovacie práce, roznášanie novín, pomocné práce v kuchyni, baby-sitting a pod.

Po návrate domov na Slovensko, z vašej znalosti anglického jazyka už nik “neodpadne z nôh”, no dánčina vám na pracovnom trhu určite otvorí mnoho dverí. Zahraniční študenti majú možnosť navštevovať jazykovú školu. Po jej absolvovaní a zložení štátnej skúšky dostanete oficiálny certifikát, ktorý vám dá v Dánsku šancu uchádzať sa o pracovné miesto na kvalifikovaných pracovných pozíciách. V porovnaní s angličtinou je dánčina relatívne ťažká. Môže to trvať približne 3 roky, kým sa ju plynule naučíte. Znie ako ostatné severské jazyky, a je podobná nemčine a flámčine.

Bežný život študenta na dánskej vysokej škole stojí samozrejme o trošku viac, ako na univerzite u nás. Výhodou je, že v Dánsku si študent môže oveľa lepšie privyrobiť. Brigáda v Dánsku je odmenená cca. 10-14 € na hodinu (u nás sú to len 3-4 € na hodinu). Priemerné mesačné náklady (ubytovanie, strava, transport, voľný čas) v Dánsku sú okolo 500-700€. To samozrejme závisí od vašich individuálnych nárokov a od mesta, kde žijete. V Kodani to môže byť kľudne okolo tisícky, no v menšom meste môžu byť náklady oveľa nižšie.

Dáni sú takisto hrdí na svoju krajinu a spoločne pracujú na tom, aby bola ešte dokonalejšia. Okrem dobrých platov a rôznych štátnych príspevkov si asi najviac cenia rovnováhu medzi voľným a pracovným časom.

Sú tak veľmi “v pohode”, až sa to zdá byť čudné. Sami dokonca organizujú pre cudzincov kurzy s názvom: „Prečo sú Dáni divní?“. Chcú totiž, aby ste pochopili ich mentalitu. Raz sme prišli na takéto sedenie so spolužiakmi. Tam nám pán z miestneho úradu spolu s váženým sociológom vysvetľovali dôvody nepochopiteľných prejavov správania domácich obyvateľov. Pedagógovia napríklad prídu kľudne do školy v teplákoch (naozaj pravdivý príbeh), alebo sa počas prednášky vyzujú. V práci sa totižto chcú cítiť uvoľnene ako doma. Na druhej strane, keď sa idú večer zabaviť, vyobliekajú sa do “business casual”.

Dáni patria k najšťastnejším národom na svete, aj keď majú menej slnka a viac zamračenej oblohy, z ktorej často mrholí. Slnko si nahrádzajú u nich veľmi populárnym soláriom a aby podporili tvorbu pigmentu, jedia veľa mrkvy. Toto som si všimol hlavne u dievčat. Tie majú so sebou v škole alebo v práci – v podstate všade – plastové boxy so zásobou mrkvy, ktorú chrúmu skoro stále.

V Dánsku sú obľúbené bicykle. Dáni si bez nich nevedia predstaviť život. Každý Dán má svoj bicykel. Oni ich úplne milujú! Je absolútne  normálne vidieť, ako ide otec ráno s dvoma malými deťmi, ktoré sa vezú vzadu na bicykli. Nechá ich v škôlke a pokračuje na bicykli ďalej do práce. Bicykel je v dopravnej hierarchii pred autom, nad ním je už len chodec. U nás je to naopak. To isté platí pre Holandsko, krajinu známu vďaka drevákom, veterným mlynom, bicyklom a tulipánom.

Severania sa zdajú byť chladní a len ťažko si pripustia “cudzinca” pod kožu. Nie sú to Španieli ani Taliani. Jednoduchý spôsob, ako sa medzi nich začleniť, je prostredníctvom športového klubu či krúžku. Dáni naozaj milujú šport. Či si vyberiete hádzanú, hokej, futbal, alebo pingpong, je to najlepší spôsob, ako ich spoznať a skamarátiť sa. Dáni sú potichu vždy a všade. Asi najviac to pocítite v MHD. V autobusoch je naozaj obrovské ticho. Jediní, koho budete počuť rozprávať, sú deti, zahraniční študenti, alebo cudzinci. Prívetivú tvár Dáni ukážu hlavne v piatky večer, kedy to v meste vyzerá ako na Silvestra. Obľubujú hlavne pivo – samozrejme to svoje dánske, presnejšie Carlsberg alebo Tuborg. Už viete, odkiaľ pochádza príslovie “Pije ako Dán?”

Dane v Dánsku sú pre mnohých študentov jedna veľká neznáma. Či už ste si našli prácu, alebo sa do hľadania ešte len púšťate, akonáhle v Dánsku začnete mať nejaký príjem, budete ho musieť zdaniť. Každoročne sa medzi medzinárodnými študentmi množia rôzne teórie o tom, aké dane sa v Dánsku platia. Niektorí hovoria, že je to 45%, iní zase hovoria, že to je 8%. Pravda väčšinou býva subjektívna. V problematike platenia daní je však iba jeden správny spôsob.

Prvá skutočnosť je tá, že v Dánsku sa paradoxne platia dane aj z akejkoľvek štátnej pomoci, ktorú dostanete. To znamená, že musíte platiť dane aj zo štipendia SU, či podpory v nezamestnanosti. Nehľadiac na to, koľko na daniach zaplatíte teraz, v marci nasledujúceho roku dánsky daňový úrad (SKAT) každému vypočíta, aké mal platiť dane správne za celý predošlý rok.

V Dánsku majú tzv. „Progresívny daňový systém“, čo znamená, že čím viac zarobíte, tým viac daní platíte. Ak zarábate do 44.000 Dkk ročne (2019), z vašich príjmov budete platiť iba 8% daň. Tejto sume sa hovorí „Fradrag“ a za predošlý rok to je 44.000 Dkk ročne. Ak zarábate nad 44.000 Dkk, 8% budete platiť iba z prvých 44.000 Dkk, ktoré zarobíte, a z toho, čo zarobíte nad túto sumu, budete platiť daň vo výške 37%.

Vstupné podmienky na prijatie na univerzitu sú v podstate podobné ako u nás doma. Je potrebné, aby študent mal aspoň nejaké lepšie výsledky a vzhľadom na štúdium v angličtine je potrebná aj znalosť cudzieho jazyka (úroveň B2), čo je úroveň našich maturantov. V prípade prestupu z našej VŠ je k prihláške nutné doložiť výpis aj absolvovaných predmetov a dosiahnutých kreditov.

Štúdium v Dánsku (štúdium v zahraničí) vám možnosť na rozdielovú kvalitu informácii, ktoré si so sebou vezmete na pracovný trh!

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.