Denník N

4 jednoduché aktivity na zvýšenie pocitu radosti a šťastia

milan tkáč stratégie

Byť neustále šťastný je v dnešnej dobe veľmi náročné. Uplynulý rok nás učil, ako nájsť radosť a potešenie uprostred zmätku a neistoty, naučili sme sa tešiť z maličkostí a jednoduchých vecí. Treba si uvedomiť, že šťastie nezávisí od toho, ako usporiadane vyzerá ľudský život z tej povrchnej stránky. Radosť nečaká na to, kým si vytvoríte ideálne podmienky na život. Radosť je voľba, veď možno sa aj stalo, že ste stretli chudobného, ale za to človeka plného radosti a lásky v očiach. Ako zvýšiť pocit šťastia a naplnenia?

Pomoc druhým 

Pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú, je veľmi dôležité. Majte oči otvorené, venujte ľuďom pozornosť a pomôžte im, pokiaľ to je možné. Pomáhanie obohacuje život a zároveň dokáže zmierniť utrpenie druhých a koniec koncov aj naše vlastné. Ľudia, ktorí zvyknú pomáhať bez očakávania sú celkovo šťastnejší a majú vyššiu sebaúctu. Môže ísť o maličkosti, ale aj veľké veci. Verte však, že kúpou jedla, podržaním dverí alebo darovaním krvi niekomu zlepšíte deň a vyčaríte úsmev na tvári.

Ušetrite skôr, ako utratíte

Spontánne výdavky môžu na krátky čas zvýšiť hladinu dopamínu, ale trvalý pocit šťastia vám to určite neprinesie. Niekedy to má skôr opačný efekt, a to napríklad výčitky svedomia. Namiesto rozmarného utrácania si odkladajte peniaze na vytúženú dovolenku, luxusnú večeru, krásny kabát alebo koncert vášho obľúbeného interpreta. Počas sporenia sa na danú vec budete viac tešiť a nakoniec si ju aj do sýta užijete. Navyše si z tohto okamihu odnesiete nezabudnuteľné spomienky.

Povedzte áno prekvapeniam

Je ľahké zotrvať v komfortnej zóne, ale povedať áno novým, vzrušujúcim veciam môže byť veľmi obohacujúce. Môžete napríklad navštíviť krajinu v ktorej ste nikdy neboli alebo vyjdite po dlhšom čase medzi ľudí a užite si skvelú párty. Zabávať sa treba v každom veku, pretože radosť predlžuje a skvalitňuje život. Niektoré dobrodružstvá ostanú príjemnou spomienkou a stanú sa súčasťou rozprávania zábavných historiek. Otvorte sa a vyjdite z ulity, nechajte sa prekvapiť spontánnymi rozhodnutiami a tešte sa z každého okamihu. To je zaručený recept na pocit naplnenia a radosti.

Dovoľte si investovať do seba

Niekedy je až zarážajúce, koľko peňazí vedia ľudia minúť len tak na pravidelné drinky s kamarátkami, cigarety, fast-food alebo dekoračné zbytočnosti. Napriek tomu majú niektorí ľudia problém investovať väčšiu čiastku do svojho zdravia. Porozmýšľajte, do čoho denne investujete svoje peniaze a energiu. Sú to prospešné alebo naopak zbytočné veci? Možno vás dlhšie bolí chrbtica, ale stále odkladáte kúpu kvalitnej stoličky, ktorá nie je práve najlacnejšou záležitosťou. Ako pri všetkom, je to otázka priorít. Skončite s márnotratnosťou a namiesto toho si raz za čas doprajte kvalitu, ktorá predstavuje spojenie príjemného s užitočným.

Teraz najčítanejšie

milan-tkac5709671_0

Milan Tkáč

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.