Denník N

Čo chcete pani ministerka vlastne dosiahnuť ?

Revolúciu pre revolúciu ? A po Vás potopa ?

V relácii Pod Lampou 21.6.2021 advokát Roman Kvasnica po takto položenej otázke Štefana Hríba : “ Si povedal, že na tom súde,  dochádzalo medzi vami obhajobou a sudcami k vypätým situáciám, mám tomu rozumieť tak, že tí sudcovia nepostupovali profesionálne ?“, odpovedal:

“ Všetky tie konania, čo som mal možnosť ja vidieť obsah ich spisov, tak nie celkom rešpektovali práva Rómov, predovšetkým je treba povedať, že nie všetci vedia po slovensky, dokonca, teraz sa o tom dosť popísalo, jedna z našich klientok nevie ani čítať, písať. Zdalo sa mi, že nie sú zvyknutí na takýto odpor, právny odpor. Sudcovia. A to je veľmi podstatné, aby sme povedali toto všetko čo tu dneska rozoberáme, my si musíme uvedomiť, že pokiaľ by neexistovalo slobodné advokátske povolanie, tak ja si vôbec neviem predstaviť, ako by tento systém fungoval, a pokiaľ by advokáti neboli krytí vcelku dobrým zákonom o advokácii, tak by ani ja som si nemohol dovoliť pri presadzovaní oprávnených záujmov mojich klientov, to čo som si v zákonnom rámci nejakom dovoľoval.“https://www.tyzden.sk/podlampou/74398/pod-lampou-s-advokatom-kvasnicom-tato-vlada-posobi-v-boji-s-mafiou-trochu-ako-deti-ale-posuvame-sa/?ref=kat

Pripomeniem čitateľom, že advokát Roman Kvasnica je v súčasnosti zástupcom poškodenej rodiny Kušnírovej v súdnom procese s pánom Kočnerom a pani Zsuzsovou, je zástupcom poškodených zbitých Rómov z Moldavy nad Bodvou a v minulosti zastupoval Hedvigu Malinovú, ktorá bola obvinená z toho, že si celý útok na svoju osobu vymyslela.

Myslíte si vážení novinári, vážení čitatelia, myslíte si pani ministerka, že takýto advokáti, a ich práca, sú v demokratickom a právnom štáte nežiadúci ?

Prečo chcete pani ministerka zdevastovať vysoký štandard nezávislosti, ktorý náš štát zatiaľ, minimálne v zákonnej rovine, advokátom garantoval a mohli ho využívať, napríklad ako pán Kvasnica na nebojácny boj proti štátnej mašinérii, ktorá porušuje práva našich občanov ? 

Vedeli ste milí čitatelia, že sa  súčasný šéf  špeciálnej prokuratúry JUDr. Daniel Lipšic, v čase, keď JUDr. Kvasnica prevzal zastupovanie Hedvigy Malinovej, ešte ako politik,  vyslovil obdobne ako vtedajší minister vnútra a terajší aktívny advokát JUDr. Róbert Kaliňák, za jej trestné  stíhanie ?

Nie každý, kto má status advokáta,  ním naozaj je alebo v minulosti bol. Ministerka spravodlivosti, tiež so statusom advokáta, ale najmä politička v koži ministra, komunikuje silnú potrebu zásahu do advokátskej samosprávy.

Je politický marketing nadovšetko ? Občianske práva, čestné postavenie občana v tejto republike, ktorý sa nemusí cítiť ako handra v rukách štátnej moci a rozmarov politikov, naozaj nehovoria predstaviteľom výkonnej moci nič ? Fungujúci štát je aj o budovaní dôvery.

Funguje, dôvera, nefunguje nedôvera. Je rozdiel, či vás operuje skúsený chirurg, alebo začiatočník s rozochvenou rukou. Je niekto, kto neverí ?

Zásadné zmeny a reformy si nevystačia s dobrým marketingom namiereným na neznalých. Je potrebné vybudovať dôveru u znalých, a tá sa dá získať len odbornými kvalitami.

Sú elitárske bubliny tak nepriepustné, že tí, ktorí v nich sú, bez ohľadu na názor okolia a jasné fakty, musia ísť pri presadzovaní reforiem „cez mŕtvoly“ a bez ohľadu na názory kohokoľvek (mimo tretieho sektora). Slovo verejná diskusia sa  zúžilo na „diskutovali sme o tom medzi sebou na x -tom poschodí za dverami číslo x .“

Pripomeňme si, že nominanti jednej takejto bubliny fatálne zlyhali  vo funkciách, na ktoré boli nominovaní, ak spomeniem len bývalého šéfa špeciálnej prokuratúry, v súčasnosti vo väzbe pre podozrenie z korupcie a s nevídaným skóre pri podávaní obžalôb. Alebo šéfa SIS, tiež vo väzbe, v minulosti nominanta vtedajšieho politika alebo inak  súčasného politizujúceho šéfa špeciálnej prokuratúry.

Čím sa dá ospravedlniť, nie porušovanie platného práva, ale to, že sa naň jednoducho neberie ohľad. Čo bublinu  po ňom.  Bublina má patent na rozum, vie ako na to. Stačí ak verejne dosť často prehlasuje, že sústavné upozorňovania na  deštrukciu právneho štátu, akú sme tu ešte nemali, sú politikárčením opozície alebo kuvičím hlasom ustráchaných právnikov, ktorí isto majú niečo za ušami.

Dosadenie  svojich nominantov na posty sudcov, nie je spolitizovaním justície, tým by bolo, keby to urobila verejnosti známa osoba z justičného prostredia s krstným menom Štefan. Nie, teraz je nevyhnutným krokom, aby boli noví sudcovia poslušní názorom bubliny, nie napríklad už menovaného Štefana.

Sudcovia by mali pochopiť, že servilnosť  k vládnej garnitúre nie je ohrozením nezávislosti súdov, ak slúži vznešenému cieľu pozdvihnutia jej dôvery v očiach verejnosti.

Jednoinštančné disciplinárne konania neznamenajú devalváciu na krátke  politické procesy, v ktorých prísediaci z radov politikov a ľudu,  vyzlečú z talárov  sudcov, ktorí nezvyšujú dôveryhodnosť justície. Nie. Znamenajú len to, že sudcovia budú konečne môcť súdiť podľa práva a svojho vnútorného presvedčenia bez zasahovania zo strany výkonnej moci a politiky, okrem tej červenej !

Ale pozor ! Politickými procesmi sa stanú,  keď si za prísediacich dosadíte súčasnú opozíciu alebo takého Štefana.

K dovŕšeniu ozdravného procesu je potrebné pripraviť advokátov o nezávislosť a nebudú si dovoľovať. Potom budete môcť byť pani ministerka so svojou reformou  právom spokojná.

Vrátite  občanov štátu nie pred rok 97, ale dokonca pred rok 89, ba priam do 50- tych rokov minulého storočia https://dennikn.sk/blog/2161709/23-rokov-trvajuci-experiment-ktory-sa-neosvedcil/ a vygumujete  všetky nezdravé spoločenské zmeny a vývoj, ktorý tu nastal.

Hoci novodobým dejinám Slovenska možno vytknúť veľmi veľa vecí, návrat do totalitných čias pre mňa nie je riešením. Pre vás áno ?

Nielen moja  rodina nenávratne  stratila  pôsobením komunistov  cenné občianske hodnoty a nielen to.

Marxistické myšlienky, aj keď prezlečené do moderného plášťa neomarxizmu spoznám natoľko, aby som vedela, aké sú pre spoločnosť nebezpečné, a že je potreba ich odmietnuť.

Záverom je potrebné pani ministerke prisvedčiť, že jej reformy sa naozaj  netýkajú práva európskej únie, pretože po ich realizácii v únii,  ako ju poznáme dnes, pre Slovensko nebude miesto.

 

 

Teraz najčítanejšie

Viktória Hellenbart

Smelo môžem napísať, že sa celý život venujem právu, hoci som pôvodne chcela robiť všetko okrem práva, a najviac zo všetkého som túžila byť veterinárom, ale veci sa vyvinuli inak. Od júla 2001 mám samostatnú advokátsku prax v Lučenci a som teda celý život "vidieckym advokátom". Láska k prírodným vedám ma od začiatku viedla k porovnávaniu a hľadaniu prírodných zákonov v práve. Napriek, a verím, že len "zatiaľ"prevažujúcim skúsenostiam, som si istá, že morálne zákony v spoločnosti sú rovnako nemenné a neporušiteľné ako zákony prírodné. Gravitačný zákon nie je neporušiteľný v tom, že nemožno jednoducho vyskočiť z 12. poschodia, ale následky jeho porušenia sa dostavia a tie sa už ignorujú ťažšie. A rovnako fungujú zákony morálne, možno ich porušiť, ale následky sa dostavia a v tomto prípade ich pocítime všetci..