Denník N

Prechod do roamingu SR / ČR: katastrofálna kvalita a nenápadné náklady

Zase frflem. Pravidelne dochádzam z Bratislavy do Brna a odsledoval som si prepínanie roamingu pri prechode hraníc. V čom je rozdiel?

Pri ceste zo Slovenska do Čiech stratím signál „domáceho“ Orangeu takmer okamžite po prekročení hranice (= do 2 km). Prípadne je taký slabý, že nemôžem volať a ani mne sa nedovolajú. Český signál nabehne až o niekoľko kilometrov ďalej, v lepšom prípade pri zjade na Břeclav (= 12 km), často ešte ďalej.

Zvyčajné miesto straty domáceho signálu pri prechode zo SR do ČR

Zvyčajné miesto straty domáceho signálu pri prechode zo SR do ČR

 

Na druhú stranu, ako dlho trvá, kým sa pri návrate na Slovensko pripojím k domácemu operátorovi? Roamingový signál – zvyčajne T-Mobile alebo Vodafone – mávam bez problémov niekde na úroveň pumpy Slovnaft Sekule (= 8 km), často však aj ďalej.

Zvyčajné miesto nabehnutia domáceho signálu pri prechode z ČR do SR

Zvyčajné miesto nabehnutia domáceho signálu pri prechode z ČR do SR

 

Moja skúsenosť je jasná: signál domáceho operátora sa stráca takmer okamžite po prechode hranice s tým, že často skončím na pár minút úplne bez signálu. Roamingový signál naopak pretrváva po prechode hranice dlho a v dobrej kvalite.

Ide o náhodu alebo umýsel? Je zrejmé, čo je výhodné pre operátorov – a kto by prípadne kontroloval nejaké skryté nadstavenia? Neexistuje v dnešnej dobe lepšie technické riešenie?

 

 

Dovetok aj v náväznosti na predchádzajúci blog o (ne)užitočnej role štátu: oligopolní mobilní operátori každoročne vytvoria desiatky miliónov zisku. Ponúkajú za ne kvalitné služby? Je medzi nimi konkurenčné prostredie? Prečo sú vlastne len traja?

Teraz najčítanejšie