Denník N

Galský kohút bol zarezaný až príliš skoro

Osem adeptov, ale iba jeden môže byť úspešný. Kto to bude?/ Zdroj: soccermatchestoday.com
Osem adeptov, ale iba jeden môže byť úspešný. Kto to bude?/ Zdroj: soccermatchestoday.com

Na futbalovom Eure zostala už iba posledná osmička najlepších. Najväčším prekvapením je skutočnosť, že sa skončila cesta turnajom pre Francúzsko. Avšak, po zápase so Švajčiarskom môžeme povedať, že nečudo. Mdlý ospalý výkon na jednej strane a bojovnosť Helvétov spôsobili, že jeden z najväčších favoritov turnaja je už doma a analyzuje dôvody zlyhania. Čo ešte priniesol osemfinálový program a čo nás čaká vo štvrťfinále?

Neúspešná obhajoba Portugalska

V šlágri prvého vyraďovacieho kola sa s turnajom rozlúčil aj Cristiano Ronaldo, čo znamená, že Európa bude mať iste nového futbalového kráľa. Zápas s Belgickom bol vyrovnaný, rozhodol ho Thorgan Hazard, záložník nemeckého Dortmundu, keď prekvapil strelou portugalského brankára Ruia Patricia. Posledných dvadsať minút patrilo juhoeurópanom, no vyrovnania sa nedočkali. V druhom zápase historických rivalov uspeli domáci Angličania, keď udolali Nemcov. Opäť sa presadil Raheem Sterling a konečne aj Harry Kane. Ktovie, ako by sa zápas vyvíjal, ak by svoju šancu na vyrovnanie premenil Thomas Muller. Zaujímavosťou je, že Albión neinkasoval zatiaľ na šampionáte ešte ani jeden gól. Uvidíme, či bude táto bilancia platiť aj po ďalšom vyraďovacom kole.

Jasný dánsky triumf a skvelý druhý polčas Čechov

Zápas Dánov proti Walesu sľuboval vyrovnaný zápas. Na papieri určite. Realita však bola iná. Po dvadsiatej minúte začal dánsky koncert. Ostrovania nevymysleli nič svätoborné, čím by mohli súpera ohroziť. Jedine mu pomohli svojimi individuálnymi chybami k jasnému víťazstvu. Jeho režisérom bol útočník Kasper Dolberg, ktorý sa presadil hneď dvakrát. V Amsterdame si úspešne zaspomínal na časy, keď napínal siete súperov v drese miestneho Ajaxu. Českí futbalisti najprv prečkali prvopolčasovú prevahu Holanďanov, aby po zmene strán a vylúčení de Ligta, získali zápas na svoju stranu. Postup spečatil Patrik Schick, ktorý strelil už svoj štvrtý gól. Bude zaujimavé sledovať, či napodobní svojho krajana Milana Baroša, ktorý sa stal najlepším kanonierom na Eure v roku 2004. V ďalšom vyraďovacom kole sa stretnú práve vyššie spomenutí súperi vo vzájomnom zápase. Môžeme očakávať opäť vyrovnaný duel, isté je, že medzi top štvorkou bude minimálne jedno mužstvo, ktoré by sme tam pred úvodom šampionátu nečakali. 

Štvrťfinálový bonbónik – Belgicko – Taliansko

Šlágrom ďalšieho programu bude určite zápas medzi dvomi mužstvami s najvyššími ambíciami. Už teraz sa môžeme tešiť na súboje Lukakua s obranou Talianska na jednej strane a Immobileho s Belgičanmi na druhej strane. Je možné, že trénerovi Martinézovi bude chýbať v zápase Kevin de Bruyne, čo by bolo aj napriek kvalite jeho mužstva oslabením. Očakávať gólovú prestrelku asi netreba, zápas je na to až príliš dôležitý, aby priniesol ofenzívnu šou, bude vyrovnaný, ale taktickou vyspelosťou očakávame postup Talianov do semifinále.

Program štvrťfinále ME 2020

2.7.2021 o 18:00 (Petrohrad)

Švajčiarsko – Španielsko                                 

2.7.2021 o 21:00 (Mníchov)

Belgicko – Taliansko                                         

3.7.2021 o 18:00 (Baku)

Česko – Dánsko

3.7.2021 o 21:00 (Rím)

Ukrajina – Anglicko

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com