Denník N

Netestovať očkovaných po návrate zo zahraničia je veľká chyba

Očkovanie nechráni pred prenosom infekcie. Len znižuje riziko. Ale na Slovensku akoby sme nevedeli čítať a vyhodnocovať informácie – podobne ako pri druhej vlne. Miesto rozumu a diskusie používame len nátlak a manipuláciu.

Relevantné zahraničné odborné zdroje pretekajú informáciami o Covide, očkovaní a hrozbe delta variantu. Len u nás na Slovensku akoby sme žili v inom vesmíre. Nikto nič relevantné nepovie, vyvážených a podložených informácií o očkovaní a Covide je ako šafranu a zrazu sa polovina národa ocitne v zveráku vlády a médií len preto, že sa ešte nerozhodli sa zaočkovať.

Zrazu sú všetci z nich štvanci a egoistickí primitívi, pretože nie sú ochotní prijať do tela takú smiešnosť, ako je vakcína proti Covidu. Však im to nič nespraví a spoločnosť to zachráni pred ďalšou vlnou, takže prečo vlastne váhajú? Toto je jediná rétorika, ktorú v posledných dňoch vo verejnom priestore zachytávame, podľa typu autora ešte opikantnenú o poriadnu spŕšku vulgarizmov.

A na dôvažok príde vládna perla perál, ktorá to všetko zaklincuje: neposlušní neočkovanci budú po návrate z dovolenky potrestaní testom, ktorý si musia sami zaplatiť, a karanténou. Poslušní očkovanci budú odmenení bonusom za poslušnosť, a tým bude bezproblémový návrat z akejkoľvek krajiny. (??!!)

Toto opatrenie však nie je nič iné než manipulácia a trestanie za neposlušnosť. Nie je na ňom ani štipka vedecky podloženého zmyslu. Očkovanie protilátkovými vakcínami totiž nezabraňuje šíreniu infekcie, len znižuje riziko. Podľa najnovšej štúdie publikovanej v NEJM sa v prípade mRNA vakcín znižuje vírusová nálož o 40% a skracuje sa aj dĺžky vylučovania vírusu, ale očkovaní vírus vylučujú a prenášajú. Pri alfa variante sa hovorilo o 80% redukcii rizika prenosu infekcie pri mRNA vakcínach, pri delta variante sa počíta s poklesom zhruba na 60%. Čiže pri očakávanom reprodukčnom čísle delty 6-8 môže očkovanie Pziferom alebo Modernou znížiť reprodukčné číslo na 2-3. Pri vektorových vakcínach (Astra Zeneca, Johnson&Johnson) je to číslo ešte nižšie. Dostupné staršie a menšie štúdie na zvieratách tu ukazujú na veľmi nízke ovplyvnenie množenia vírusu v horných dýchacích cestách, niekde na úrovni 20-40% redukcie rizika prenosu pri alfa variante.

Británia aj Izrael to dobre vedia. Delta variant sa tam celkom masívne šíri a preto sa napriek vysokej zaočkovanosti opäť vracajú k lockdownom a bariérovým opatreniam. A to šírenie zaručene nie je len medzi nezaočkovanými, inak by stúpal aj počet hospitalizácií. To, že majú stále veľmi nízke počty ťažkých priebehov a úmrtí, je dôkazom, že vakcíny majú aj pri delte stále dobrý efekt na zníženie rizika ťažkého priebehu ochorenia, čo je dobrá správa. Pri tomto prázdninovom šialenstve je ale zrejme len otázka času, kedy sa pod selekčným tlakom postvakcinačnej imunity objaví variant, ktorý zahýbe aj týmto parametrom.

Takže, ak sa pozeráme len na horizont najbližších týždňov a mesiacov pod taktovkou delta variantu, môže masívne očkovanie rizikovej populácie vyzerať ako dobrý nápad. Podľa štatistík by sa malo 88% percent očkovaných ťažkému priebehu vyhnúť.

Na očkovanie mladých a zdravých však stále nemáme dostatok vedeckých argumentov. Ak obídeme manipulatívne interpretácie výsledkov niektorých štúdií, riziko očkovania sa u nich z hľadiska ich osobného zdravia javí vyššie ako prínos a z hľadiska verejného zdravia sa dá v kontexte masívneho mutovania vírusu sotva dá očakávať, že k nám niekedy dorazí vytúžená kolektívna imunita. Zo štúdií aj zo skúseností štátov s vysokou zaočkovanosťou je nad slnko jasné, že zaočkovaní infekciu šíria, aj keď nie až tak dramaticky, ako nezaočkovaní.

Ak sme sa naozaj rozhodli oceniť ľudí za poslušnosť pri očkovaní, dajme im radšej finančný príspevok alebo medailu, ale nedovoľme im všetko bez obmedzení, lebo na to veľmi rýchlo doplatíme.

Naozaj ma mrzí, že na Slovensku nemáme rozumný opozičný hlas, ktorý by racionálnymi argumentmi vyvažoval tento nátlakový priestor a pritom by len nevyužíval nálady v spoločnosti na populistickú politickú agendu. Závidím Čechom ich Pirátov.  Závidím im ich rozumné vedecké autority, ktoré nie sú ukričané a vedia pokojne informovať a argumentovať. Ktoré sa k občanom nechovajú ako frustrované učiteľky k neposlušným deťom.

Žijeme totiž v neistej dobe. Musíme sa rozhodnúť už dnes a pritom nevieme, čo príde zajtra. A to by sa nemalo brať na ľahkú váhu.

 

Teraz najčítanejšie

Lenka Bachratá

Som vzdelaním všeobecná lekárka a dlhodobo sa venujem psychosomatike, psychofyziológii a ich súvislosti so zdravím a chorobou.