Denník N

Zápas sľubujúci krv, pot i slzy, finále EURA 2020 je tu

Zapíšu sa do histórie ako víťazi Eura 2020 Taliani alebo Angličania?/ Zdroj: skysports.com
Zapíšu sa do histórie ako víťazi Eura 2020 Taliani alebo Angličania?/ Zdroj: skysports.com

Mesačný futbalový festival sa blíži k svojmu záveru. V hre o šampionátové víťazstvo sú už iba dve mužstvá. Zostáva teda zodpovedať len poslednú otázku. Získa svoj druhý titul európskeho šampióna Taliansko alebo sa budú premiérovo tešiť domáci Angličania?

Výborní Španieli takmer zaskočili rivala

Pred zápasom medzi Talianmi a Španielmi všeobecne platilo, že za favorita boli považovaní azúroví. Lenže, na ihrisku to vyzeralo úplne inak. Furia Roja sa na svojho súpera pripravila skvele. Vnútila sokovi svoj štýl hry, dlhým držaním lopty otupili Španieli talianske chúťky na svoj ofenzívny futbal. Naopak, takmer celý prvý polčas behala Squadrra, výlučne, bez lopty. Nedá sa povedať, žeby Enriqueho zverenci mali šancu za šancou, no hralo sa podľa španielskeho scenára. Ktovie, či by to na ihrisku vyzeralo inak so Spinazzolom v talianskej zostave. Jeho náhradník Emerson bol vypojený z hry. Dlhé minúty to vyzeralo, že ak padne úvodný gól, dajú ho práve premožitelia našej reprezentácie. Ako to býva zvykom, opak bol pravdou. Po krásnej individuálnej akcii Chiesu otvorili skóre Taliani. Zdalo sa, že si postup už postrážia a platonický tlak súpera ustoja. Lenže, v pravý moment sa prebudil Alvaro Morata a vyrovnal. Vyzeralo to, že sa španielsky útočník revanšuje za nevýrazné výkony, no nakoniec bolo opäť všetko inak. Zápas pokračoval v predĺžení, kde sa nikto nehnal za rozhodnutím, a tak nemohlo nasledovať nič iné, ako penalty. Najprv síce zaváhali azúroví, no  zlyhal aj Olmo a nakoniec i spomenutý Morata a poslal Talianov do boja o zlato.

Angličania využili domáce prostredie

V druhom semifinále neboli Dáni ďaleko od toho, aby pokazili anglické plány a sny o premiérovom víťazstve na európskom šampionáte. Angličania síce držali častejšie loptu, no v ofenzíve boli neškodní. Navyše, keď po polhodine krásne trafil Damsgaard, prekvapenie bolo zasa o niečo reálnejšie. Práve fakt, že „Tri levy“ vyrovnali relatívne rýchlo po inkasovanom góle, bolo pre priebeh zápasu veľmi dôležité. V druhom polčase, hlavne po anglickom prestriedaní sa ukázal rozhodujúci moment celého zápasu. Anglickí náhradníci rozhodli zápas v prospech svojich. Henderson či Grealish oživili hru a dostali už unavených Dánov pod ešte väčší tlak. Albión mohol rozhodnúť už v riadnom hracom čase, no v bráne držal dánske nádeje Kasper Schmeichel. Prevaha domácich pokračovala aj v predĺžení, až krátko pred koncom prvého extra času, rozhodol z pochybnej penalty, na dvakrát, Harry Kane. Záver si už domáci skvelým taktickým držaním lopty ustrážili a vyzvú tak zajtra, opäť v Londýne, výborných Talianov.

Posledný rébus Eura 2020 – Taliansko alebo Anglicko?

Treba objektívne povedať, že nás čaká súboj dvoch najlepších tímov na turnaji. Rovnako je pravda, že talianska cesta do finále bola určite náročnejšia. Najprv húževnatí  Rakúšania, neskôr najlepšie mužstvo rebríčka FIFA – Belgicko a nakoniec, na semifinále, skvele pripravení Španieli. Bude zaujímavé sledovať, ako si tréner Mancini poradí s absenciou hviezdy turnaja Spinazzolu, ktorý bol pre taliansku hru veľmi dôležitý. Šance azúrových určite stúpnu, ak si Chielini a Bonucci poradia s anglickou rýchlosťou v útoku. Na strane Albiónu je v tomto dueli, zatiaľ skvelá obrana, opäť kvalitnejší náhradníci, ktorí môžu v dôležitých momentoch preklopiť misky váh na stranu Angličanov. Navyše, za chrbtom budú mať podporu hľadiska, čo môže tiež zohrať svoju úlohu. Napriek tejto výhode sa nakoniec budú tešiť Taliani a pripíšu si svoj druhý titul po dlhých 53 rokoch.

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com