Denník N

J&J, očkovanie a nedotiahnutý systém

Zatiaľ čo tretia vlna pandémie klope viacerým európskym štátom na dvere, Slovensko šliape európske dno zaočkovanosti. Ku dňu 13/07 sme zaočkovali 2 153  357 (prvou dávkou) a 1 805 850 (druhou dávkou) ľudí. Smiešne. Najmä pri predstave, že 61% populácie je stále bez vakcíny.

Čo s tým?

Minister zdravotníctva Lengvarský sa snaží rukami nohami zastaviť deravú Krajčího priehradu problémov zatiaľ čo mu jeho pomstychtivý šéf hádže polená pod nohy. Jedným z možných riešení tejto prekérnej situácie, ktorá nás môže stáť tisíce životov a milióny eur, je silná, štátom dotovaná, vakcinačná kampaň. Biden pozval všetkých zaočkovaných na pivo, Babiš rozdáva kupóny na Steam (pozn. platforma na digitálnu distribúciu hier a softwaru) , a Matovič kritizuje svojho nominanta slovami „„Keď si niekto myslí, že nejaké naivné spoty niekoho, kto sa nechce očkovať, presvedčia, tak je naivný sám,“.

Matovič má možno pravdu v tom, že hardcore anti-vaxxera sponzorovaný príspevok na Facebooku naozaj nepresvedčí. Na druhej strane Szalayov prieskum ukazuje, že ľudia odmietajúci vakcináciu nemajú dostatok informácií a skúseností s novými vakcínami. Ako druhý najčastejší dôvod uvádzajú strach z vedlajších účinkov. Dobre cielená a moderne spravovaná kampaň nemôže byť pre hnutie ľudu problémom.

Ledaže by bola. Matovič urputne stráži štátnu šporkasku so slovami : „… my sme sa pýtali ako a ktoré mediá budú objednané, s akými zľavami. Ministerstvo financií je v prvom rade od toho aby strážilo efektívne míňanie verejných zdrojov, a nie na to aby sa nakŕmili médiá bez akýchkoľvek zliav, a potom mediá budú o mne písať aký som sladučký a dobručký.“

Druhým riešením, resp. vakcinačnou motiváciou, sa stal upravený režim na slovenských hraniciach. Od 09/07 sa všetci cestujúci, ktorí sa chcú vyhnúť karanténe, prekračujúci hranice SR  musia preukázať platným EU Green passom, v ktorom musí hraničná kontrola nájsť potvrdenie o vakcinácií. Prvý raz sa stali zaočkovaní naozaj zvýhodnení. Kvitujem.

So far so good. Ale kedže žijeme v Slovakistane, problémy s digitálnou infraštruktúrou sa začali okamžite hromadiť. Jeden z mnohých je digitálne potvrdenie o očkovaní vakcínou Johnson&Johnson. Zatiaľ čo klienti spoločností Pfizer alebo Astra Zeneca dostanú svoj certifikát v deň očkovania, klienti Janssen ho stále nedostali ani po 14 dňoch. Tento prípad iba dotvára paródiu národnej očkovacej stratégie: Szalay tvrdí, že vakcínou J&J sa chodia očkovať tí najskeptickejší, tí ktorí nie sú s vakcináciou vysporiadaní a tí ktorí sa dali zaočkovať iba kvôli cestovaniu. Racionálne spravovaný štát by teda logicky mal ponúknuť svoje najlepšie služby práve tejto skupine obyvateľov. Namiesto toho im však bola ponúknutá štátna lotéria a odmena 30€.

Azda najsmutnejšie na tomto prípade z Kocúrkova je odpoveď call centra NZCI: ‘Na probléme sa pracuje. Systém pridelujúci Green pass(y) má problém s jednodávkovou vakcínou J&J.‘

Ako teda možeme očkovať vakcínou, na ktorú systém nie je pripravený?

Raz a znova sa ukazuje, že Slovensko nie je pripravené byť modernou európskou krajinou. Nielenže sme poslední v zaočkovanosti tých najzranitelnejších, ešte aj ten systém pre zaočkovaných je nedotiahnutý a nefunkčný.

Teraz najčítanejšie