Denník N

Je Alibaba vhodný titul na kúpu?

Spoločnosť Alibaba Group Holding Limited zverejnila 13. mája 2021 svoje výsledky za prvý štvrťrok 2021. V porovnaní s minulým rokom zaznamenala nárast tržieb až o 64 %. Zároveň v úvodných mesiacoch tohto roka presiahla métu miliardy aktívnych používateľov ročne, vrátane 891 miliónov používateľov na čínskom maloobchodnom trhu.

„Alibaba dosiahla historický míľnik jednej miliardy aktívnych používateľov na celom svete vo fiškálnom roku, ktorý sa končí v marci 2021,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Daniel Zhang a dodal:  „Naďalej sa budeme zameriavať na zákaznícku skúsenosť a vytváranie hodnoty prostredníctvom inovácií. Snažíme sa uľahčiť podnikanie odkiaľkoľvek v digitálnom veku.“

Alibaba vo fiškálnom roku 2021 prekonala ročný výhľad tržieb vďaka silnému organickému rastu tržieb o 32 %, a to bez nedávno získanej spoločnosti Sun Art. Alibaba rástla vo svojich hlavných činnostiach, ako aj v projekte Alibaba Cloud. Alibaba s obratom zvýšila aj zisk, konkrétne EBITDA pred odpismi a amortizáciou sa medziročne zvýšila o 25 %. Súbežne vedenie firmy Alibaba hovorí, že zvýšilo investície do nových obchodných odvetví a kľúčových strategických oblastí.

Čo tieto čísla znamenajú pre investorov? Podľa CNN Business 54 analytikov predpovedá mediánovú cenu (počas nasledujúcich 12 mesiacov) akcie Alibaba na úrovni 287,43 USD, čo môže predstavovať 43,8 % nárast oproti záverečnej cene z 9. júna 2021. Najvyšší odhad medzi analytikmi dokonca hovorí o cene 351,44 USD, by predstavovalo potenciálny rast o 75,8 %.

Všetko sa začalo v roku 2000

V roku 2000, keď bola Alibaba na trhu iba jeden rok, bolo na internete iba 1,8 % Číňanov. V súčasnosti je viac ako 50 % populácie krajiny online.

Do roku 2007 neexistovala v Číne žiadna regulácia, ale potom čínska vláda rozhodla, že všetky platformy s audiovizuálnym obsahom musia byť regulované. Toto rozhodnutie viedlo k dominantnému postaveniu spoločností Baidu, Alibaba a Tencent na trhu. Rozhodnutie o regulácii bolo reakciou na medzinárodný tlak, ktorý vychádzal najmä zo strany Americkej filmovej asociácie (Motion Picture Association).

Alibaba a čínska vláda

Čínsky protimonopolný úrad 10. apríla 2021 sprísnil podmienky regulácie pre veľké technologické firmy a uložil niekoľko pokút. Spoločnosť Alibaba dostala rekordnú pokutu vo výške 18,2 miliardy jüanov (viac ako 2,8 miliardy USD) za údajné zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

V októbri minulého roka viaceré zdroje zverejnili správu, že zakladateľ spoločnosti Alibaba Jack Ma verejne kritizoval čínsky regulačný systém a následne bol nútený zúčastniť sa stretnutí s regulačnými orgánmi.

Prvý spor sa odohral minulý rok, keď čínsky Štátny úrad pre reguláciu trhu obvinil Ant Group, dcérsku spoločnosť Alibaby, z protisúťažného správania. Šéf Alibaby vtedy povedal, že čínske banky fungujú skôr ako záložne.

Aj keď tieto kroky proti Alibabe a jej obchodnému modelu vyvolali medzi investormi zneistenie a obavu, že by Alibaba mohla stratiť svoju pozíciu na čínskom trhu, v súčasnosti sa zdá, že sa situácia vyriešila. Alibaba akceptovala zmeny od regulátora a je otázka, ako sa to prejaví na ďalších výsledkoch. Vyhliadky zatiaľ vyzerajú dobre.

Teraz najčítanejšie

Jozo_Peric_CapitalPanda

Jozo Peric

Vyštudoval som Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. Od roku 2015 sa profesionálne venujem obchodom na kapitálových trhoch. Od roku 2019 pôsobím ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venujem sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov.