Denník N

Vyrastal som s Lasicom

Namiesto Susedov sledovanie relácie Sedem, Rytmusa som vymenil za Jara Filipa a Milana Lasicu. Nerozumel som, no formovalo ma to.

O Milanovi Lasicovi bolo napísané už mnoho a mnoho ešte bude. Ostane legendou, ku ktorej bude vzhliadať každý komik, muzikant a herec. Ako si však našiel cestu ku ikone slovenského humoru chlapec narodený na sklonku deväťdesiatych rokov?

Poznať som ho už mohol len zo spomienkových repríz, či z relácie Sedem s.r.o. Našiel som si však k nemu cestu ešte dávno predtým než som mu rozumel. Všetko vďaka otcovi, ktorý bol fanúšik humoristickej dvojice, ktorej scénky recitoval z pamäti a neuveriteľne sa na nich zabával. Nerozumel som im, nemohol som.

S vekom, vedomosťami a so záujmom o politiku som si však našiel cestu ku známej glosátorskej relácii a objavil čaro Milana Lasicu. Okamžite som chcel byť ako on. Ako tínedžer som našiel vzor v mierne zhrbenom sedemdesiatnikovi, ktorý ma zaujal neuveriteľným humorom.

Popri tom bol pre mňa objav platne Bolo nás jedenásť, ako objavenie Severného pólu. Našiel som záľubu v textoch, ktoré zľudoveli a stali sa neoddeliteľnou súčasťou slovenskej muziky. Láska k textom a hudbe Milanu Lasicu bola taka veľká, že kým sa rovesníci zabávali na diskotékach, ja som sedel na koncerte Lasicu a Petra Lipu.  Vďaka tomu môžem povedať, že som ho mohol vidieť aspoň raz aj ja. Dokázal ma vytrhnúť z trendov a pomohol nájsť lásku k dobrej hudbe, nad ktorou som sa musel zamýšľať.

Bolo to vyslovené a napísané snáď všade. Milan Lasica vysoko prevyšoval všetkých komikov a latku, ktorú nastavil neprelezie nikto. Dokázal zaujať aj najmladšie generácie, pre ktoré bol vzorom a inšpiráciou. Získal si aj mňa.

Majte sa pán Lasica. Formovali ste nejedného človeka v tejto krajine a budete nám tu veľmi chýbať.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista, amatérsky bloger a zakladateľ združenia Belianska kaviareň, ktoré organizuje rôzne kultúrne podujatia v malebnom meste pod Tatrami.