Denník N

Odporcovia očkovania sú doslova na nezaplatenie

Koronavírus odhaľuje slovenskú mentalitu až na kosť. Kovaný boľševik sa pred parlamentom objíma s neprávoplatne odsúdeným fašistom. Na tom istom mieste sa „búria” odporcovia očkovania, nepáči sa im, že by očkovaní mohli mať viac voľnosti ako neočkovaní. Vraj to chápu ako obmedzovanie ich slobody. Musím povedať, že tá ich „sloboda“ je poriadne drahý špás.

Od čias Edwarda Jennera ľudstvo vie, že očkovanie je účinnou prevenciou infekčných chorôb, ktorá zachránila milióny životov. Odporcovia očkovania existovali aj v časoch Jennera, existujú aj teraz. To, čo tieto skupiny  v 18. storočí a dnes odlišuje, je množstvo vedeckých poznatkov o prospešnosti očkovania a ich dostupnosť. Základným paradoxom je, že  skoro všetci odporcovia očkovania sú sami zaočkovaní proti celému spektru chorôb.

Odporcovia očkovania argumentujú, že nenechať sa zaočkovať je ich slobodnou voľbou. Túto voľbu vraj treba rešpektovať. Vraj svojou voľbou nikoho neohrozujú a nepoškodzujú. Dovolím si s tým nesúhlasiť.  Ich voľba zasahuje do práv iných a dokonca ich priamo ohrozuje. Uvediem pár argumentov.

Peniaze až na prvom mieste.  Vakcína  Pfizer/Moderna stojí 12 eur. Dve dávky sú dohromady 24 eur,  náklady na očkovanie a réžia, keď preženiem, budú dohromady 50 eur. Za túto sumu má očkovaný takmer stopercentnú istotu, že jeho prípadný COVID nebude mať ťažký priebeh.  Ťažký priebeh znamená, že je človek v nemocnici.

Koľko stojí COVID v prípade hospitalizácie? Nuž, počas druhej vlny bola priemerná úhrada zdravotnej poisťovne za hospitalizáciu 2155 eur. Ak nebola potrebná umelá pľúcna ventilácia, bolo to „iba“ 1472 eur. COVID na umelej pľúcnej ventilácií vyšiel na priemerne  11245 eur. To je však nie je celá cena za „slobodu“ nezaočkovaných. Po absolvovaní umelej pľúcnej ventilácie potrebuje pacient spravidla rehabilitáciu. Kúpele vyjdú poisťovňu tak na 1000 eur, rehabilitácia je prísne individuálna, ale tiež slušne ocenená.

Mimochodom, z tých, čo boli na umelej pľúcnej ventilácii aspoň 1 hodinu, prežilo podľa dát jednej zdravotnej poisťovne menej ako 30 percent. Niektorí nezomreli hneď a v nemocnici, ale s odstupom týždeň či dva po prepustení. Čerešničkou na torte je, že podľa amerických dát viac ako 99 percent úmrtí na COVID pripadá na NE-O-ČKO-VA-NÝCH.

Takže, slobodné rozhodnutie nezaočkovať sa je aj slobodným rozhodnutím zomrieť na COVID s 99 násobne väčšou šancou a bude pre spoločnosť 225-násobne drahšie ako kompletné zaočkovanie. To ale nie je všetko.

Nezaočkovaní turisti po návrate na Slovensko putujú do karantény. Aj so všetkými nezaočkovanými členmi ich rodiny. Všetci majú nárok na karanténu péenku. Platenú z odvodov do sociálnej poisťovne. Z odvodov nás všetkých. Podľa mňa je to úplne zbytočný luxus.

No a ešte tu máte katastrofické scenáre ďalšej vlny. Je zrejmé, že sa vyzúri na odporcoch očkovania. Lenže môže viesť ku preťaženiu a reprofilizácií nemocníc. S obmedzením zdravotnej starostlivosti pre chronicky chorých a najmä onkologických pacientov. Nemocnice môžu ošetriť až o 80 percent menej pacientov ako za normálnych okolností. Môže byť aj lockdown. Tiež drahý špás a dôsledok slobodnej voľby neočkovať sa.

Vážení neočkovaní spoluobčania, želám vám veľa zdravia. Hlavne nech neskončíte za týmito dverami:

Teraz najčítanejšie