Denník N

Sme vzdialení od Maďarska 2 roky, od Venezuely tak 4

Predstavme si Slovensko pred tromi rokmi a dnes, čo sa zmenilo?

Adolf Hitler nebol až tak úspešný na začiatkoch, než sa zdalo. Výsledok strany sa pohyboval hlboko pod percentom, všetko sa ale zmenilo v situácií, kedy spoločnosť ukáže to najhoršie zo seba – kríza.
Nemci nezvládli krízu, ktorá sa odohrávala v 20. rokoch, hyperinflácia, chudoba. Ako to býva bežné, zúfalí hľadajú vinníkov, čo využili aj nacisti. Boli nimi židia, menšiny a komunisti. Žid bol podľa Hitlera a tradičného názoru Nemca z vidieka v tomto desaťročí zdroj celého zla a nešťastia, ktoré sa deje. Humanizmus v tomto období upadol a zanikol na neochote intelektuálov zakročiť proti zlu.

Z toho vyplývajú dve ponaučenia minulosti. Za prvé, ľud sa môže mýliť, jeho rozhodnutia môžu byť fatálne pre spoločnosť. Za druhé, kríza odhaľuje skryté zlo v spoločnosti.
To platí aj dnes, v čase pandémie Covid-19. Obmedzenia výrazne zasiahli do životov ľudí, ktorí odmietajú vo svojej podstate priznať existenciu sveta ako reality. Vysvetlím to na prípade pacienta s rakovinou, ktorý odmieta veriť, že v skutku má chorobu, ktorá mu zmení život. Spoločnosť si tak zvykla na mier a pokoj, že prestala vnímať skutočný svet za pohodlným gaučom a televízorom.
Ale to nie je len kvôli pandémii. Predsa takáto akumulácia zla v ľuďoch sa musela hromadiť dlhodobejšie, čo je však jej zdrojom je už otáznejšie. Je to frustrácia? Je to nejaké nešťastie, ktoré postihlo rodinu? Je to závisť? Alebo všetko dohromady? Alebo ako také palivo do ohňa pomohla existencia premiéra – slovenského Calligulu?

Toto zlo sa ukazuje dnes denne na našej spoločnosti, dobrým ukazovateľom sú reprezentanti ľudu – politici. Ich rétorika sa výrazne zmenila, pričom je už úplne mimo akúkoľvek politickú kultúru. Ficovi je totiž jedno, že umrú stovky ľudí na Covid, jemu ide o popularitu a percentá, pretože len toto ho udrží v politike. To isté platí aj pre iných politikov, pričom ani oni poriadne si neuvedomujú, že to čo robia, nás vedie do absolútnej priepasti, z ktorej niet úniku.

Sme vzdialení od Maďarska tak 2 roky, od Venezuely 4. Ak sa nič nezmení, tak sa ten čas, kedy ako taká demokracia zanikne, blíži.

Teraz najčítanejšie

Marián Ruňanin

Svet nebude zničený tými, ktorí sú zlí. Svet bude zničený tými, ktorí sa na to pozerajú a neurobia vôbec nič. (Albert Einstein) Autor je študentom práva, venuje sa politike a právu, sústreďuje sa na situáciu v Číne a Ázii.