Zaujímavá pracovná skúsenosť cez program Erasmus+ môže pomôcť pri hľadaní budúcej práce

Sériu príbehov mladých študentov, ktorí sa rozhodli využiť tohtoročný letný čas na získanie nových zručností v rámci zahraničných stáží, prináša príjemné letné čítanie z dielne SAAIC – Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu. V tejto sérii pokračujeme príbehmi dvoch študentiek Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktoré si pre svoju stáž vybrali Českú republiku.

Volám sa Lenka Borková a som študentkou magisterského stupňa štúdia na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici v odbore Voľné výtvarné umenie na Katedre grafiky. Stáž aj študijný pobyt som absolvovala už v predošlých rokoch, teda toto leto mimo Slovenska je mojím tretím Erasmus+ pobytom. Momentálne sa nachádzam v Brne a stážujem u českej umelkyne Kateřiny Šedej.
Doposiaľ som brigádovala mimo svojho odboru, čo mi tiež prinieslo nespočet skúseností, no zároveň vnímam, že je skvelé mať možnosť venovať sa na

plno niečomu, čo súvisí s mojím štúdiom. Momentálne ide o spoluprácu s Kateřinou Šedou a táto paleta je naozaj rôznofarebná. Od grafických prác, cez pomoc pri inštalácií rôznych vecí až po rozhovory s lokálnymi ľuďmi v teréne a následnú postprodukciu. Kateřinu dlho sledujem a jej práca mi je sympatická a v niečom i blízka, preto som nesmierne rada, že sa môžem učiť práve od nej. Zároveň vidím, aké je prínosné pre mňa ako umelca, mať takýto náhľad do života a fungovania medzinárodne uznávanej autorky. Keďže umelecké školy a vedenie výučby na nich sú silne individuálne, vnímam pobyt u jednotlivca – umelca ako veľmi prínosný a aj túto formu stáže by som odporučila študentom z umeleckých i príbuzných odborov.

Volám sa Kristína Rosová a som študentkou posledného ročníka magisterského stupňa štúdia réžie dokumentárneho filmu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V súčasnosti som už dva mesiace na pracovnej stáži cez program Erasmus+ v Brne.
Chcela som načerpať nové skúsenosti, a preto som poslala žiadosť do menšej lokálnej firmy v Brne s názvom Hygset, kde sa zaoberám tvorbou krátkych reklám a reklamných spotov na výrobok, ktorý firma predáva. Mojou úlohou je spolupráca na tvorbe námetov a scenárov reklám, napísanie technického scenára reklamy, následne zrealizovanie natáčania a nakoniec reklamu aj postprodukčne spracovať, aby bola pripravená na uverejnenie na sociálnych sieťach a stránkach firmy. Nikdy nie je na škodu mať v životopise uvedenú zaujímavú pracovnú skúsenosť cez program Erasmus+, práve naopak, myslím si, že nám to môže veľmi pomôcť pri hľadaní budúcej práce.

Keďže Česká republika v súčasnosti nie je na tzv. zozname čiernych krajín (tých, do ktorých sa práve neodporúča cestovať alebo sú podmienky vstupu do krajiny prísnejšie) a zároveň je to naša susedná krajina, podmienky na hraniciach boli miernejšie a v dobe môjho príchodu na stáž stačil na vycestovanie negatívny test na Covid 19 alebo platný očkovací preukaz. Nenastal teda žiadny problém, ktorý by mi bránil stáž absolvovať aj v tejto náročnejšej vírusom skúšanej dobe. Netreba sa preto príliš báť, dôležité je sledovať aktuálne nariadenia danej krajiny, v ktorej sa nachádzate, byť zodpovedný voči sebe aj okoliu a dá sa to :) .