Denník N

Očkovacia lotéria – nedôstojný a smutný obraz dnešnej doby

Pandémia covidu 19 priniesla na Slovensku do dnešného dňa viac ako 12,5 tisíc obetí (zdroj korona.gov.sk). Nie sme svedkami masívnej kampane založenej na odborných vedeckých argumentoch. Tá totiž neprináša politické body a vyššie priečky v prieskumoch. Namiesto toho tu ideme hrať o veľké peniaze. Hlavné motto zdravia sa vytráca, zostáva len pachuť skazených peňazí.

Nízka miera zaočkovania na Slovensku nepochybne vyvoláva veľké obavy pre možnú tretiu vlnu pandémie, ktorá nás môže zasiahnuť už o niekoľko týždňov. Hoci čelní politickí predstavitelia tvrdia, že očkovacia lotéria má byť iba vedľajším nástrojom, ako dosiahnuť vyššiu zaočkovanosť, môžeme vážne polemizovať nielen o efektivite tohto nástroja, ale najmä o tom, či je to dôstojná forma propagácie očkovania. Princíp, na akom je založená lotéria skôr pripomína súťaže komerčných rádií, kde po zaslaní SMS a zdvihnutí telefónu v časovom limite môžete vyhrať tisíce eur. Len málokto sa zamyslel nad tým, že štát takto navádza občanov de facto na hazardnú hru. Mal by vôbec niečo také štát podporovať? Odpoveďou autora tohto článku je rázne nie. Tento pokus, ktorý vzišiel z dielne ministra financií Igora Matoviča, bude stáť desiatky miliónov eur. Efektivita tohto nástroja je viac než otázna. Výsledkom tohto pre mňa zvráteného divadla, ako nalákať ľudí na očkovanie, bude zopár jednotlivcov, ktorí rozprávkovo zarobia. A niekoľko takých, ktorí si možno budú do konca života vyčítať, že zdvihnutím telefónu, resp. povedaním hesla sa im mohol zmeniť celý život. A ich rodinám tiež. A to všetko možno iba kvôli tomu, že si dovolila vyžrebovaná osoba pozerať túto show cez internet s časovým posunom…

Možno sa nájdu tí, ktorí pod zámienkou možnej rozprávkovej výhry podstúpia očkovanie. Pôjdu však títo ľudia aj na preočkovanie, keď to bude potrebné? Dotovanie ľudí, aby išli na očkovanie je vo svojej podstate absurdné a finančne nákladné. Bude štát finančne motivovať ľudí aj na očkovanie proti osýpkam, mumpsu či tetanu?

Nemožno vylúčiť, že tu s nami COVID zostane roky a každoročné preočkovanie bude nevyhnutné pre to, aby sme sa dokázali tejto nákazy zbaviť rovnako, ako vyspelé krajiny potlačili choroby ako tuberkulóza, osýpky či čierny kašel. Azda by nebolo úplne od veci dať viac priestoru vo verejno-právnych médiách diskusiám s odborníkmi, ale aj konfrontácii s inými názorovými prúdmi, ktoré predstavuje takmer polovicu obyvateľstva. Nerobme zo všetkých antivaxerov. Mnohí totiž len potrebujú viac informácii o vakcínach a možných vedľajších účinkoch. A v neposlednom rade dôveryhodné, zodpovedné a morálne autority. Aj vy ich len márne hľadáte?

Teraz najčítanejšie