Denník N

„Európsky sociálny demokrat“ Pelle

Alebo keď zadná strana kabátu je hnedá

Pod európskou sociálnou demokraciou si predstavujeme osobnosti ako Willy Brandt (aj s povestnou Coca-Colou, odtiaľ to má asi Fico) alebo Tony Blair.
Títo politici predstavovali skutočné osobnosti, vedeli robiť politiku aj napriek ťažkým rozhodnutiam a boli stále populárni, a hlavne racionálni.

A teraz si predstavme Pellegriniho, ktorý sa tvári ako sociálny demokrat, možno aj so snom ako bude politik európskej úrovne, na jedno ale zabúda. Volič sociálnych demokratov nie je fašista.
Posledné kroky strany Hlas ukazujú, koho považujú za svojho voliča. Teda volič odmietajúci očkovanie, odmietajúci inštitúcie, volič, ktorý má k modernej sociálnej demokracii ďaleko. Strana Hlas si myslí, že ich volič je hlupák. Čo je ale smutnejšie, že strana Hlas zabudla na jeden dôležitý prvok sociálnej demokracie – „tradičná“ politická kultúra.
Sociálna demokracia predstavovala opozitum voči všetkým totalitným politickým stranám, najprv proti NSDAP, neskôr aj proti komunizmu, teda nehľadali jednoduché riešenia ale jasne sa stavili do tzv. „tradičných“ neextrémistických strán. Ak by strana Hlas bola sociálnou demokraciou, postavila by sa za očkovanie, postavila by sa za opatrenia a prestala by povzbudzovať nedôveru spoločnosti voči vedcom a samotnej existencii pandémie.
Namiesto toho sa strana Hlas postavila na stranu agresívnej menšiny, podporovateľov všelijakých diktatúr z minulosti. Peter Pellegrini a jeho ideológovia si ale myslia, že ich správanie v dnešnej kríze spoločnosť zabudne, čo ale asi nebude pravdou.
Stranu Hlas mohli voliť aj intelektuálni voliči, reálni voliči ľavice, avšak o tieto hlasy postupne, kvôli svojej ideologickej nerozvážnosti a hnedému smerovaniu, bude prichádzať.

Peter Pellegrini, aj keď rozpráva o pro-európskej sociálnej demokracii, má k nej asi tak blízko ako mal Vladimír Mečiar k demokracii. Avšak Pellegrinimu to môžeme odpustiť, on sám nie je ideologický založený, je len populista, preto sa nemusíme o jeho fašizáciu obávať. Avšak vyzerá to tak, že Slovensko ani dnes nemá skutočnú sociálno-demokratickú stranu.

Teraz najčítanejšie

Marián Ruňanin

Svet nebude zničený tými, ktorí sú zlí. Svet bude zničený tými, ktorí sa na to pozerajú a neurobia vôbec nič. (Albert Einstein) Autor je študentom práva, venuje sa politike a právu, sústreďuje sa na situáciu v Číne a Ázii.