Denník N

Ako čínsky drak terorizuje západných investorov

Zdroj ilustrácie: promoteukraine.org
Zdroj ilustrácie: promoteukraine.org

Nikdy by nikoho nenapadlo, že citáty generálneho tajomníka strany Xi Jinpinga budú tak populárne ako dnes, hlavne vo finančnom sektore

Čínsky diktátor Xi Jinping je známy svojimi vyjadreniami o dekadentom západe, upadajúcej spoločnosti u nás doma a o nutnosti prežitia čínskeho komunizmu. Koniec koncov, čoskoro to bude presne 74 rokov vlády komunistickej strany, toľko, čo vládla strana v Sovietskom zväze. Čínski komunisti sa snažia všetkými možnými spôsobmi vyvarovať od diania v ZSSR pred jej rozpadom. Podľa čínskych komunistov za pád ZSSR môže odmietanie Stalina počas destalinizácie, to by si ani samotný Xi Jinping, ktorého rodina bola poznačená Maoistickým terrorom, nedovolil. Mao Cetung teda ostane, a podľa konzervatívcov, musí ostať ako „otec národa“. Ako je známe pre ľudí znalých politických dejín, Čína má vlastné videnie komunizmu, vzdialené od myšlienok Marxizmu. Koniec koncov, aj na počiatku dejín ZSSR došlo k schváleniu plánu NEP, čo bol návrat k otvorenému trhu, až dokým NEP neodmietol Stalin (paradoxne NEP pretláčal Lenin). Čiže ak by sme to mali zjednodušiť, ak by ten NEP v ZSSR trval, ZSSR by pripomínal skôr Čínu.

Čínski komunisti teda robia všetko preto, aby sa udržali pri moci, pričom už nejde ani o ideologický zápas. Dôkazom toho bolo napríklad, keď známe čínske komunistické noviny písali o potrebe kolektivizácie, pričom sám Xi musel upokojiť elitu, že k ničomu takému nedôjde. Xi Jinping teda hľadal rovnováhu medzi ideologickým komunizmom a politikou pragmatizmu. Jediné čo pána Xi zaujíma je, aby Vaša obchodná spoločnosť, založená v Číne, ostala v Číne (a hlavne lojálna strane). Príkladom, kedy úspešný podnikateľ sa odvážil kritizovať niečo spojené so stranou, je asi zmiznutie známeho zakladateľa Alibaba – Jacka Ma. Jack Ma na jednej z konferencii na ktorej sa zúčastnil, prirovnal čínske vládne banky k záložniam. Jack Ma na dlhšie obdobie zmizol. Okrem toho, IPO jeho spoločnosti bola zrušená (čim došlo k stratám), čo predstavuje odkaz všetkým podnikateľom, aby sa nestarali o politiku.

Ďalším príkladom je rebélia čínskej spoločnosti Didi, ktorá sa zapísala na New Yorskej burze. Tento krok zjavne nasrdil regulátorov, ktorí neskôr používanie aplikácií tejto spoločnosti v Číne zakázali, čím spoločnosť výrazne prišla o hodnotu. Ako reakcia na prepad hodnoty, investori žalujú spoločnosť a spoločnosť ďalej klesá. Poslednou demonštráciou moci bol čínsky útok na vzdelávacie spoločnosti. Čínsky regulátor chce obmedziť fungovanie for-profit vzdelávacích platforiem, čo viedlo k výraznému prepadu niektorých spoločností, napríklad hodnota akcií spoločnosti TAL Education Group klesla o 70%.
Zahraniční investori sa obávajú investovať do čínskych spoločností, čo je logické, keďže reálne prišli o miliardy dolárov. Čínske spoločnosti, ktoré sú zapísané na US trhoch prišli o hodnotu vo výške 400 miliárd dolárov. Tieto kroky teda preukazujú, že nie je ani pravda, že sa politika Číny ku kapitalizmu zmenila, pravdou je skôr to, že čínski komunisti chcú mať kontrolu nad svojimi ekonomickými gigantmi.  Desiatky čínskych podnikateľov sú členmi strany, poskytujú strane svoje priestory a tak sa riadia nariadeniami o prítomnosti strany v každej sfére podnikania (a života). Dokonca aj Jack Ma bol a je členom komunistickej strany.

Ako informoval Bloomberg, zahraniční investori začali vyhľadávať stanoviská komunistov z Pekingu, dozvedeli sa napríklad to, že  komunistické noviny Xinhua News Agency označili online herný priemysel ako spirituálne ópium. Teda je asi jasné, kam budú ďalšie kroky regulátorov smerovať. Je nutné podotknúť, že aj Xi sa odvolával na obscénny obsah na internete. Niektorí investori tak začali prehľadávať staré prejavy Xi Jinpinga, pričom sú názoru, že dokážu odhaliť ďalšie sektory, ktoré sa stanú terčom komunistickej strany.

Xi Jinping ovláda celú Čínu, podarilo sa mu ovládnuť aj komunistickú stranu a stáva sa tak lídrom, ktorý možno prekoná všetkých doterajších lídrov komunistickej strany v Číne. Jedno je ale jasné, pán Xi tak skoro neskončí a strana sa začína radikalizovať. Čínskych komunistov nezaujímajú straty zahraničných investorov, pretože si uvedomujú, že musia mať kontrolu nad celým ekonomickým priestorom, aj keď to bude viesť k značným stratám.

Teraz najčítanejšie

Marián Ruňanin

Svet nebude zničený tými, ktorí sú zlí. Svet bude zničený tými, ktorí sa na to pozerajú a neurobia vôbec nič. (Albert Einstein) Autor je študentom práva, venuje sa politike a právu, sústreďuje sa na situáciu v Číne a Ázii.