Denník N

4 tipy na zlepšenie kreativity

milan tkáč stratégie

Možno ste si doteraz mysleli, že kreativita je „dar od Boha”, s ktorým sa nenarodí len tak hocikto. Ak máte pocit, že vy patríte medzi ľudí, ktorí nie sú obdarení kreativitou, ste na omyle. Áno, je pravda, že z niekoho kreativita priam srší a niekomu sa zas´nedarí, ale v skutočnosti je kreativita ako svalstvo. Každý ju totiž dokáže rozvinúť praxou, silou vôletvrdou prácou na sebe.

Tvorivosť vám len tak z neba nespadne

Ak chcete byť viac kreatívnym človekom, určite nečakajte so založenými rukami na jej príchod. Táto stratégia by vás len demotivovala, pretože pasivitou nič nezískate. Namiesto čakania na inšpiráciu hľadajte spôsoby, ktoré vám pomôžu zlepšiť pozornosť a zamieriť duševnú energiu na daný proces. Vyskúšajte nasledujúcich pár tipov.

Robte veci, pri ktorých vypnete myseľ

Logické myslenie je zabijakom kreativity. Ľudia súčasnosti sú naučení používať svoju myseľ a veci riešiť analyticky. Dennodenne sme zahltení obrovským množstvom informácií, až je niekedy naozaj zložité len tak na nič nemyslieť. Preto by sme mali o to viac vykonávať činnosti, pri ktorých myseľ zrelaxuje a dostatočne si oddýchne.

Váš život potrebuje určitú rovnováhu, aby kreativita neslabla. Vráťte sa v spomienkach do detských čias a spomeňte si, aké činnosti vás vtiahli a vypli ste svoju myseľ. Môžete si kresliť alebo namaľovať obraz. Neodkresľujte, maľujte intuitívne.

Zo začiatku vám to pôjde možno ťažšie, ale všetko je o tréningu. Vyberte si činnosť, ktorá vám je najbližšia – hra na hodobný nástroj, tanec, spev, vyšívanie, rezbárstvo, skrátka čokoľvek. Pri takej činnosti ani nebude vedieť, ako plynie čas, jednoducho si oddýchnete a posilníte vašu tvorivosť.

Prechádzajte sa

Priemerný človek sedí približne osem hodín denne. Áno, je to šialené práve preto, že si to veľa ľudí neuvedomuje. Nedostatok pohybu negatívne pôsobí na zdravie a náladu, takže aj na kreativitu. Preto si pravidelne doprajte chôdzu na čerstvom vzduchu.

Prechádzky v prírode zlepšujú tvorivé myslenie, už počas prvých 15 minút môžete prísť na nové nápady. Keď budete najbližšie prežívať pocit stagnácie, odložte na chvíľu všetky technológie a choďte sa prejsť.

Obklopte sa modrou farbou

Psychológia farieb hovorí o tom, že farby majú rôzny vplyv na emócie, správanie a nálady človeka. Táto štúdia naznačuje, že modrá farba podporuje tvorivé myslenie a pomáha ľuďom uvažovať inak, ako sú zvyknutí. Modrá je úzko spojená s prírodou, mierom, pokojom, ktorý vytvára priestor na kreatívne nápady. Keď nabudúce budete hľadať inšpiráciu, skúste si obliecť modré tričko, aby ste zistili, či vám skutočne pomôže prísť na nové myšlienky a nápady.

Dovoľte si naplno prežívať emócie

Aj tie negatívne. Nie ste sami, ak považujete negatívne emócie za vyslovene zlé a snažíte sa im vyhnúť. To je dosť nešťastný spôsob. Negatívne emócie sú pre ľudí veľmi dôležité a mali by sa ich naučiť prijať a pracovať s nimi. Nič nepotláčať. Keď vás nabudúce prepadne hnev alebo smútok, neutápajte sa v žiali. Premeňte túto energiu na dobrú a robte niečo produktívne. Veľmi obľúbené je napríklad upratovanie, pri ktorom sa vie človek poriadne vyventilovať a vybiť si nervy. Ide však o veľmi účinnú psychohygienu.

Teraz najčítanejšie

milan-tkac5709671_0

Milan Tkáč

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.