Denník N

Očakávaný rast trhu elektromobilov sa nemusí automaticky preniesť do rastu akcií kľúčových výrobcov

Dopyt po elektromobiloch stúpa, čo „ťahá“ aj suroviny pre výrobu batérií. Rast cien akcií či surovín však nie je lineárny, ohrozuje ho všeobecná neistota na trhu aj to, či sa dočkáme opätovných prekážok v obchode v dôsledku 3. vlny.

Keďže situácia s koronavírusom sa najmä vďaka očkovaniu zlepšuje, dopyt po elektromobiloch sa pomaly obnovuje a blíži sa k úrovni spred pandémie. S rastúcim dopytom po elektromobiloch však rastie aj dopyt po surovinách potrebných na výrobu batérií. Očakávaným efektom je rast ich ceny, avšak vývoj nie je zďaleka tak priamočiary.

Signály pre rast dopytu aj ceny

Lítium je hlavný materiál používaný na výrobu lítium-iónových batérií, ktoré zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu pri výrobe elektrických vozidiel a skladovaní energie z obnoviteľných zdrojov. V prvom štvrťroku tohto roka došlo k nárastu ceny tejto suroviny, keďže jej dodávky na celom svete sú naďalej problematické. George Miller zo spoločnosti Benchmark Mineral Intelligence pre Investing News Network uviedol: „Ceny lítiových chemikálií a surovín sa v druhom štvrťroku naďalej vyvíjali dobre po sprísňujúcich sa základoch ponuky a dopytu, ktoré v prvom štvrťroku 2021 posunuli trh do prostredia rastúcich cien.“

Súčasný trend zvyšovania cien surovín je pravdepodobne spôsobený mimoriadne vysokým dopytom, nestabilnou ponukou a neistotou v súvislosti s bojom proti novým mutáciám vírusu. Najväčší výrobcovia lítia signalizujú nárast dopytu.  Najväčší rast zaznamenala čílska spoločnosť SQM – za 1. štvrťrok 2021 vykázala 180 % objemu predaja lítia. Ako sa však trhový vývoj prejavuje na cenách akcií spoločností úzko prepojených s trhom elektromobility?

Pozrime sa na akcie spoločnosti Albermale Corp, najväčšieho dodávateľa lítia. Vzhľadom na obrovský nárast ceny v roku 2020 väčšina analytikov očakávala veľký pokles hodnoty tejto akcie v 1. štvrťroku 2021. Ako však ukazuje graf, došlo k zdravému spätnému nárastu, aby sa opätovne otestovala predchádzajúca podpora, a cena pokračovala v raste.

Predikcia ceny akcie spoločnosti Albemarle Corp od dvadsiatky opýtaných investičných analytikov ukazuje medián 180,00 USD. Toto číslo predstavuje pokles o 7,44 % oproti záverečnej cene z 28. júla 2021. Ak však s dodávkami lítia bude menej problémov, môže dôjsť k väčšiemu poklesu.

CapitalPanda-Peric-Albermale
CapitalPanda-Peric-Albermale

Denný vývoj ceny akcií ALB za posledných 5 rokov (Zdroj: www.tradingview.com)

General Motors profituje z elektromobility

Podľa analytikov na money.cnn.com sa očakávalo, že hodnota akcií automobilky General Motors (GM) sa bude v nasledujúcich 12 mesiacoch pohybovať v rozmedzí 52 – 72 USD, čo znamenalo potenciálny nárast hodnoty o 44,1 % v tomto období. Táto hodnota bola dosiahnutá už za menej ako 6 mesiacov.

Bolo to viac, ako sa očakávalo, keďže GM stabilizoval svoje podnikanie a rozhodol sa modernizovať a prejsť na infraštruktúru s plne elektrickým pohonom. Teraz je prognóza ešte vyššia: nové rozpätie je 64-90 USD, čo znamená potenciálny nárast hodnoty akcií na +62,2 %.

CapitalPanda-Peric-GeneralMotors
CapitalPanda-Peric-GeneralMotors

Denný vývoj ceny akcií GM za posledných 5 rokov (Zdroj: www.tradingview.com)

Realistickejšie očakávania pre čínskeho výrobcu

Ak sa pozrieme na čínskeho výrobcu elektromobilov NIO, naposledy mali analytici na money.cnn.com naozaj optimistické očakávania. Najnižšia očakávaná hodnota akcií za 12 mesiacov bola 98,10 USD (+74,5 %), priemerná očakávaná cena je 374,07 USD (+565,4 %), zatiaľ čo maximálna očakávaná cena neuveriteľných 645,75 USD (+1048,6 %). Po šiestich mesiacoch majú analytici realistickejšie očakávania.

CapitalPanda-Peric-NIO
CapitalPanda-Peric-NIO

Keďže cena surovín môže výrazne ovplyvniť cenu batérií, ktoré sú najdrahšou súčasťou každého elektromobilu, aj rozsah možných hodnôt tejto akcie je obrovský. Aktuálne nové rozpätie siaha od 18,86 do 91,55 USD. To znamená, že cena v nasledujúcich 12 mesiacoch sa môže pohybovať od mínus 54,9 % až do  plus 118,9 % voči hodnote z 28. júla (ktorá bola 41,83 USD).

Blízka budúcnosť bude bezpochyby ovplyvnená kombináciou vývoja dopytu a obmedzovania ekonomiky v súvislosti s delta variantom (či ďalšími variantami) koronavírusu. Bude zaujímavé sledovať, ako na situáciu budú reagovať producenti elektromobilov a kľúčových surovín pre výrobu batérií.

Teraz najčítanejšie

Jozo_Peric_CapitalPanda

Jozo Peric

Vyštudoval som Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. Od roku 2015 sa profesionálne venujem obchodom na kapitálových trhoch. Od roku 2019 pôsobím ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venujem sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov.