Denník N

Scientopatológia I.

Za čo na mňa vodca scientológov podal trestné oznámenie

Predstavte si Blogera, ktorý v najkomunistickejšom celoslovenskom denníku uverejní článok o cirkvi, vo všeobecnosti označovanej za sektu. Podľa zainteresovaných odborníkov (psychiatrov, novinárov, tajných služieb,…) je celosvetové zoskupenie “aplikovaného náboženstva” nie “Cestou za šťastím”, ktorú si ľudia vyberú zo schránok a vzápätí vyhodia do koša, ale rafinovaným vymývačom mozgov, sofistikovaným finančným molochom a bezpečnostným rizikom pre štát.

Ukázalo sa, že jej prívrženci už dávnejšie prenikli do manažmentov obchodných spoločností aj do štátnych úradov. Prostredníctvom protidrogovej kampane, ktorá zneužíva tváre známych športovcov a umelcov, sa bez mihnutia oka dostali na základné a stredné školy. Riaditeľom ani úradníkom na ministerstve prítomnosť stúpencov sekty na školách v zásade neprekáža, ak nekonajú protizákonne. Morálna a etická strana mince, so zreteľom na predražené liečebné programy pod záštitou sekty (Narconon,..), nikoho z kompetentných nezaujíma.

Ale vráťme sa späť k Blogerovi. S témou má dlhoročné skúsenosti. Informácie do článku čerpal z autobiografickej knihy Beyond Belief a z overených zdrojov –  reportáží v renomovaných periodikách, analytických odborných článkov, osobných svedectiev bývalých členov, hraných filmov i z videí na youtube. Dokonca mal kedysi doma policu plnú kníh a brožúr, ktoré scientológovia vydávali. Ocitli sa u neho nedopatrením. Jedna z členiek jeho rodiny bola v sekte takmer 20 rokov a stovky hodín auditingu a desiatky kurzov zanechali na jej psychike jazvy, ktoré sa ťažko hoja.

Aký je teda návod? Jednoduchý: po á, na Blogera si zoženieme súkromné telefónne čísla a budeme ho žiadať o osobné stretnutie, veď o nás napísal nežiaduci článok. Po bé, ak stretnutie odmietne a pošle nám pár škaredých SMS-iek, najmeme si advokátsku kanceláriu, ideálne sídliacu na Floriánskej s výhľadom na väzbu, kam sa Blogera snažíme dostať. Po cé, prifarbíme a prekrútime všetko, čo sa dá a budeme tvrdiť, že Bloger ohrozuje našu rodinu (veď si urobil selfie pred sídlom nášho OZ-ka a odfotil si našu X6-ku) a povieme, že cítime  obavu o svoj život; vzápätí podáme na Blogera trestné oznámenie na prokuratúru. Po dé, Blogera si predvolá polícia, ktorá ho vypočuje a poklope si po čele, čo sú to za nezmysly a prečo ich niekto okráda o čas; trestné oznámenie vyšetrovateľ zamietne a postúpi na priestupkové konanie na okresný úrad. Po é, keďže sme Blogera prezieravo obvinili aj z ohovárania, bude prípad riešiť kriminálka, čím sme Blogera zrejme zastrašili. Fuj!

Nečakaný zvrat nastáva, ak je Bloger ochotný zjesť všetko, čo si sám navaril, prípadne čo mu tieto indivíduá naservírovali. Plus upiecť čo to navyše. Napríklad v Žiadosti o investigatívny grant v anotácii uvedie:  „Investigatívny projekt Chápadlá L Ron Hubbarda chce na základe získaných dôkazov a svedectiev rozprúdiť celospoločenskú diskusiu o probléme uzavretých spoločenstiev a súčasne podať čo najobjektívnejší a najkomplexnejší obraz o pôsobení kontroverznej scientologickej cirkvi na Slovensku, so zreteľom na jej finančné aktivity. V neposlednom rade skúma prepojenia do Českej republiky a uvádza problematiku siekt do kontextu EÚ. Nezabúda ani na osudy jej bývalých členov, tzv. lovnú zver, voči ktorým je podľa nariadenia sekty dovolené vlastne čokoľvek.“

Teraz najčítanejšie

Tomáš Kvič

Autor v slobodnom povolaní, básnik, publicista, textár. Participoval na projektoch Nuit Blanche a EHMK 2013, viedol dobročinnú iniciatívu NEXABOW, pôsobil v redakcii KOSICE:DNES. V súčasnosti sa venuje investigatívnej činnosti, písaniu poviedok a tvorbe pre deti.