Denník N

Ako nastaviť rozpočet, keď ste sám sebe pánom a nemáte pevný príjem?

Možno patríte medzi ľudí, ktorí majú nepravidelný príjem. Väčšina ľudí je platená na hodinu, úkolovo, alebo na základe provízie. Kto má pravidelný príjem, ten má aj väčší prehľad a kontrolu nad svojimi úsporami. Ako ale nastaviť rozpočet a ušetriť peniaze, keď máte nepravidelný príjem?

Odhadnite svoj najnižší mesačný príjem

Ak máte nepravidelný príjem, mali by ste si nastaviť rozpočet na základe vášho najnižšieho príjmu. Určite sa neorientujte podľa priemerného zárobku, pretože z najnižšej sumy môžete ísť vždy len hore. Ak nemáte prehľad o vašich príjmoch, pohľadajte výplaty z minulého roka a spomedzi nich vyberte tú najnižšiu sumu. Na základe tejto sumy si potom nastavte rozpočet na nasledujúci mesiac.

Majte prehľad vo svojich výdavkoch

Začnite vždy so životne dôležitými vecami – strava, náklady na bývanie, doprava. Nezabudnite ani na účty, sporenie, poistenie a všetko, čo sa týka dlhov a splátok. Ďalej si spíšte zoznam všetkých životne nepodstatných položiek – kino, reštaurácie, streamovacie služby, predplatné a iné osobné výdavky.

Pamätajte, že ak máte nepravidelný príjem, nemôžete si každý mesiac 10x do mesiaca vychutnávať luxusnú večeru v drahej reštaurácii. Ak máte tento mesiac nižší príjem, musíte znížiť výdavky na miestach, ktoré sú určené pre zábavu a potešenie. Zoraďte si svoje priority a na prvé miesto dajte životne dôležité veci.

Vytvorte si pohotovostný fond

V živote niekedy dôjde k nečakaným udalostiam, ako napríklad k autonehode, pokazeniu práčky alebo k nákladnému lekárskeho zákroku. Vždy je dobré vopred myslieť na to, že sa tieto nepríjemné udalosti môžu kedykoľvek objaviť. Preto, ak sa vám tento mesiac viac darí, odložte si nejaké peniaze do rezervy, keby bol pre vás niektorý mesiac slabší.

Zhodnoťte svoje peniaze

Možno vám ako prvý napadol sporiaci účet v banke. V skutočnosti máte oveľa viac možností, ako z mála vyčarovať viac peňazí. Ktoré to teda sú?

  • investícia do zlata/striebra
  • podielové fondy
  • nehnuteľnosti
  • akcie
  • forex
  • kryptomeny
  • ETF fondy

Nastavenie rozpočtu výrazne uľahčí život s nepravidelným príjmom

Vytvoriť rozpočet na základe nepravidelného príjmu môže byť naozaj náročné, obzvlášť, keď ste ešte len začiatočník. Možno budete musieť znížiť svoje výdavky na niekoľko mesiacov, aby ste mohli začať zvyšovať svoje úspory. V zostavení rozpočtu vám môžu pomôcť aplikácie ako Wallet, Spendee alebo Revolut.

Teraz najčítanejšie

milan-tkac5709671_0

Milan Tkáč

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.