Denník N

Čína a Taliban

Čínsky minister zahraničia Wang Yi na stretnutí s Mullah Abdul Ghani Baradar, politickým predstaviteľom Talibanu, v Tianjin, Číne 28. júla, 2021. Li Ran/Xinhua via REUTERS
Čínsky minister zahraničia Wang Yi na stretnutí s Mullah Abdul Ghani Baradar, politickým predstaviteľom Talibanu, v Tianjin, Číne 28. júla, 2021. Li Ran/Xinhua via REUTERS

Pragmatická ekonomická politika Číny núti komunistickú stranu aklimatizovať sa novým podmienkam, medzi ne patrí aj situácia v Afganistane.

Do roku 2020, kedy začal Trump vyjednávať v Dohe odchod vojsk z Afganistanu s Talibanom, boli všetky okolité štáty Strednej Ázie v pokoji. Mali totiž istotu, že chaos a konflikty ostanú v Afganistane vďaka vojenskej misii USA a NATO.
Potom, čo prezident Biden stiahol amerických vojakov, kontraktorov pre afganské letectvo a letectvo vo všeobecnosti, začal Taliban, aj keď menej početný oproti afganskej armáde, obsadzovať celú krajinu (úlohou tohto blogu nie je viesť diskusiu, prečo k tomu došlo, odporúčam preto tento článok). Situácia sa však natoľko vyhrotila, že šokovala aj prezidenta Bidena, ktorý pripustil možnosť vojenskej operácie v Afganistane.
Nie je pritom tajomstvom, že Kábul padne do niekoľkých týždňov (pozitívny scenár, v skutočnosti možno do pár dní), tým pádom sa mení situácia v celej Strednej Ázii.

Víťazi

Nie je väčší víťaz tejto situácie, než je Rusko. Nie je pritom tajomstvo, že práve Rusko má celkom prívetivé vzťahy s Talibanom, okrem toho Kremeľ hostil aj niekoľko diplomatických misií s touto organizáciou. Avšak benefity nemá priamo v Afganistane a v Talibane, ale v Strednej Ázii. Tadžikistan a Uzbekistan sa dostali opäť bližšie k Moskve kvôli ohrozeniu z Afganistanu. Rusko a tieto krajiny začali veľké spoločné vojenské cvičenia, okrem toho Rusko začína hovoriť o aktivácií a rozšírení svojej vojenskej prítomnosti v týchto republikách. Dokonca pred niekoľkými dňami Rusko oznámilo, že bude financovať výstavbu vojenských zariadení Tadžikistanom.

Pre Rusko predstavuje táto situácia celkom úspešné diplomatické víťazstvo, ale aj veľkú hrozbu. Džihádisti na Kaukaze sú stále prítomní a Rusko sa obáva, že situácia v Afganistane môže zhoršiť situáciu aj na vlastnom fronte.

Čína a Taliban

Situácia predstavuje pre Čínu väčšiu výzvu. Čína totiž plánovala rozšíriť svoje investície v tejto oblasti, cez program Belt and Road Initiative Čína výrazne investovala v štátoch ako Kirgizsko, Uzbekistan, Pakistan, Tadžikistan. Kirgizsko, ktoré má zahraničný dlh okolo 5 miliárd dolárov dlhuje skoro 40% tohto dlhu práve Číne. Táto krajina sa stala obeťou dlhovej pasce Číny, pretože dodnes nemôže splácať tento dlh a ani financovať ďalšie výstavby infraštruktúry, ale tomu bude venovaný iný blog. Čína totiž plánuje postaviť infraštruktúru cez Strednú Áziu, Irán a Turecko do Európy.
Niekoľko miliárd dolárov investovala Čína do Čínsko-Pakistanského ekonomického koridoru, ktorého celá hodnota atakuje výšku 60 miliárd dolárov. Tento projekt predstavuje rozsiahlu sieť železníc a rôznych cestných infraštruktúr. Tu to nekončí, Čína začiatkom roka oznámila, že chce investovať až 400 miliárd dolárov v Iráne na rôzne projekty v priebehu niekoľkých desaťročí. V Uzbekistane benefituje skoro štvrtina všetkých spoločností z čínskych investícií.

Pre Čínu tak situácia v Afganistane predstavuje obrovské riziko, pretože značne vie ohroziť investície. Je nutné pripomenúť, že Čína doteraz nemá žiadnu reálnu vojenskú skúsenosť, nedokáže teda zabezpečiť stabilitu vojensky, na rozdiel od Ruska. Preto Čína sa viac priblížila s Moskvou, koniec koncov, práve v tento rok prebiehajú historicky prvé vojenské cvičenia Ruska a Číny práve na území Číny, čo Čína nikdy predtým neurobila. Je nutné podotknúť, že nejaká forma spolupráce tu vzniká, pričom k tejto téme odporúčam iný článok.

Avšak späť k Afganistanu. 14. augusta došlo k stretnutiu medzi ministrom zahraničia Číny a Talibanom. Ako informoval Reuters, čínski komunisti pomaly pripravujú svoje obyvateľstvo na prijatie novej reality – uznanie Talibanu. Pred niekoľkými dňami US News informovalo, že Čína uzná vládu Talibanu aj keď dôjde k silovému prevratu krajine (čo všetky ostatné krajiny odmietli). Čína týmto bude pokračovať svojou pragmatickou politikou a bude ochotná komunikovať s Talibanom, pretože uvedomuje si, že nemôže ohroziť svoj vplyv a investície v Strednej Ázii. Avšak práve možno aj Taliban predstavuje nové možnosti pre totalitný režim Xi Jinpinga.

Teraz najčítanejšie

Marián Ruňanin

Svet nebude zničený tými, ktorí sú zlí. Svet bude zničený tými, ktorí sa na to pozerajú a neurobia vôbec nič. (Albert Einstein) Autor je študentom práva, venuje sa politike a právu, sústreďuje sa na situáciu v Číne a Ázii.