Denník N

Čo keby som nezaplatil kominárovi?

O otvorenom liste ministrovi a ignorovanom probléme jeho rezortu

PhDr. Ladislav Volko, PhD. napísal otvorený list ministrovi školstva. Upozorňuje ho na absurdné hodnotenie práce posudzovateľov grantových projektov. Očakáva sa od nich, že posudky vypracujú bezplatne, lebo ide o „prejav dôvery vo Vašu vysokú odbornosť a zodpovednosť“.

Je v tom asi toľko logiky, ako keď si pozvem kominára, aby preveril stav môjho komína a odmietnem mu zaplatiť, lebo samotným pozvaním som prejavil „dôveru v jeho vysokú odbornosť a zodpovednosť“. Hoci náš kominár je dobrý odborník a zodpovedný a slušný človek, zrejme by sa nezdržal nelichotivého komentára.

Prečo sa ho zdržiavame my, vedeckí pracovníci? Ja o tomto probléme a jeho dôsledkoch občas píšem, ale drvivá väčšina akademickej obce mlčí. Tým vzniká dojem, že všetko je vlastne v poriadku.

Tak, ako mne nenapadne nezaplatiť kominárovi, nemalo by to napadnúť ani žiadnej organizácii, vrátane grantovej agentúry. Nielen zaplatiť, ale zaplatiť primerane – v súlade s vysokou odbornosťou a profesionálnou zodpovednosťou. Platby v oblasti vysokého školstva sú však často hlboko pod tým, čo zodpovedá zdravému rozumu. A nepriamo vedie k nezodpovednému správaniu.

Ako dôchodca strácam prehľad o tom, ako vyzerajú platové tarify. Než som začal písať, vypýtal som si preto od kolegu – profesora s dvadsaťročnou praxou – jeho výplatnú pásku. Najčerstvejšiu, z júla 2021. Zarazil ma už počet údajov na nej. Počet riadkov som prestal rátať pri čísle štyridsať, pričom viaceré z nich majú niekoľko stĺpcov. Takže na páske je do stovky údajov. Nedal som sa odradiť: Keď ich je tak veľa, iste je tam aj hodinová mzda. Áno, bola: 11,0364 €/hod. Fascinovali ma tie štyri desatinné miesta. Majú zrejme vyvolať v čitateľovi dojem, že suma je vysoká. Lenže matematika nepustí. Pridávanie desatinných miest číslo predlžuje, ale nezvyšuje. Jeho hodnota nevzrastie nad jedenásť eur a štyri centy, ani keď bude mať päťdesiat desatinných miest.

Susedina dcéra – zhodou okolností študentka na rovnakej fakulte ako môj kolega – práve brigáduje v potravinovom reťazci za 6,15 eur, jej priateľ v záhradníctve za 8. Ak štúdium úspešne dokončia a zamestnajú sa vo svojej profesii, plat im pravdepodobne klesne. To je priam návod na útek z daného humanitného odboru, najlepšie do zahraničia. Po piatich rokoch štúdia z našich daní.

Ani im to nemôžem zazlievať. Prehovárať ich určite nebudem. Práve som dokončil posudok na doktorandskú prácu. Za dva dni práce mi na účte pribudlo 31,10 €. Vzápätí mi z príslušnej fakulty napísali, že zasadnutie odbornej komisie nebude honorované. Po prvej fáze bola moja hodinová mzda tesne pod dve eurá – teraz sa blíži k jednotke. Takto mi cez „dôveru v moju vysokú odbornosť a zodpovednosť“ dali najavo, že mi za niekoľkodňovú prácu nedajú ani na toho kominára, hoci on bude na streche hodinu.

Že by som predsa len skúsil apelovať na jeho vysokú odbornosť a zodpovednosť?

Teraz najčítanejšie