Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Firma EEI, ktorá chce prevádzkovať parkovanie v Petržalke dostala stimuly za viac ako milión eur

Firme EEI, ktorá sa špecializuje na podnikanie v parkovacom priemysle sa darí. Už nielen s parkovaním v Košiciach, v Banskej Bystrici, vo Zvolene a vo Vranove nad Topľou, ale aj v oblasti vývoja a výskumu. Dostala na to stimuly od ministra školstva Draxlera za viac ako milión eur.
Mestská časť Petržalka sa snaží vyriešiť problémy s parkovaním regulovaným parkovaním, kde starosta Bajan podpísal koncesnú zmluvu s víťaznou firmou EEI za 4.999.999 eur. Parkovanie v Petržalke sa spustí, keď starosta nájde medzi poslancami dostatok hlasov na prijatie VZN a prevádzkového poriadku.

Firma EEI má prevádzkovať parkovanie v Petržalke. O problematickom petržalskom regulovanom parkovaní a jeho nedostatkoch som písal v predchádzajúcich blogoch – tutu. V posledných týždňoch sa „zobudil“ aj petržalský úrad a začína dávkovať verejnosť informáciami o chystanom parkovaní. Zvlášť prednosta Štefánik, ktorý sa snaží obhájiť miestami aj neobhájiteľné a z času na čas použije argument, ktorý nie je pravdivý, preto som musel jeden z jeho rozhovor dať na správnu mieru na tomto mieste – tu.

eei

Firma EEI a jej minulosť

Aj o firme EEI a jej košických majiteľov, ktorá vyhrala verejnú obchodnú súťaž na prevádzku parkovacieho systému v Petržalke sa popísalo veľa. Intenzívne sa tomu venoval Dag Daniš – tutu.

Firma vznikla v roku 2003 pod názvom East Europe Investmenst. Rok 2007 je pre firmu zlomovým, keď si nechala zapísať od obchodného registra ďalšie činnosti podnikania a začína sa orientovať na „autíčkarsky“ a parkovací priemysel. V roku 2008 sa premenovala EEI a o rok na to do spoločnosti vstupuje aj schránková cyperská firma Madrano Investments Limited, a teda možnosť ďalšieho tichého spoločníka. Veľký finančný objem vo výške 2.700.000,- Eur sa dostal v roku 2010 do firmy cez Slovenský rastový kapitálový fond, a.s. vlastnený Národným holdingovým fondom, a.s. založený počas prvej vlády Roberta Fica.

Odvtedy úspešne vstupuje na parkovací trh v mestách, ktoré sú výlučne baštami Smeru, konkrétne Košice, Zvolen, Banská Bystrica a Vranov nad Topľou. V Košiciach dokonca krajská prokuratúra riešila podnet súvisiaci s parkovaním a firmou EEI, ktorá prevádzkovala parkovacie miesta v rozpore s dovtedy platnou legislatívou a vyberala parkovné na komunikáciach patriacich pod mesto. V roku 2013 poslanci Smeru v Národnej rade stihli odhlasovať novelu, ktorá to začala umožňovať.

Firma EEI v Petržalke

V júni 2015 sa firme podarilo dostať aj do Petržalky a starosta Bajan s ňou podpísal kontroverznú zmluvu na 5 miliónov eur (bez jedného eura), ktorá podľa viacerých názorov je neplatná, keďže neprešla súhlasom zastupiteľstva. Ďalší dvaja uchádzači, ktorí súťažili o zákazku boli zo súťaže vylúčení.

Výskumníci z EEI za vyše milióna eur

V súčasnosti sa firma EEI pokúša po rokoch podnikania v biznise s parkovaním „presedlať“ aj do výskumu a vývoja. Podarilo jej získať dotáciou štátne finančné stimuly na podporu vývoja a výskumu od ministra školstva Draxlera, ktorý jej 28. 8. 2015 podpísal dotáciu v hodnote 1.099.280 eur na riešenie vývoja univerzálnej platformy pre sken dopravného toku. Dotáciu súkromná firma EEI dostala z dotačného systému o stimuly na výskum a vývoj v gescii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Celkové náklady na projekt EEI tvoria 1.570.400 eur, pričom z vlastných prostriedkov na projekt vynaloží ani nie tretinu 441.120 eur.
Firma by mala dotáciu vyčerpať postupne v priebehu štyroch rokov. Dotačné stimuly sú určené na vytvorenie pracoviska pre výskum a vývoj pre 8 pracovných pozícií.

EEI je na trhu dlhé roky a nikdy sa nevenovala vede, výskumu či vývoju. Firma si nechala do obchodného registra zapísať ďalší predmet podnikania: Výskum a vývoj prírodných a technických vied18. 7. 2015. Teda len niečo vyše mesiaca pred podpisom dotačnej zmluvy, no dávno po odovzdaní podkladov žiadateľa zapísať do obchodného registra.

EEI vie odhadnúť čas

Firma EEI má výborné strategické myslenie aj v oblasti kedy správne navýšiť poistné krytie. Na trhu podniká už od roku 2003. Až však 22. 11. 2014 firma EEI navýšila svoje poistné krytie na 5 miliónov eur. Dovtedy mala poistné krytie na úrovni 1 milióna eur. A v Petržalke jedna z podmienok podmienok účasti firiem vo verejnej obchodnej súťaži bola mať poistné krytie vo výške minimálne 4 milíóny eur. Termínovo ide o čas jedného týždňa po komunálnych voľbách, kedy svoje poistné krytie firma navýšila. Vraj tak urobila v súvislosti s jej prihlásením sa do súťaže v Prahe.

Teraz najčítanejšie

Vlado Dolinay

Učiteľ a petržalský miestny poslanec za klub Poctivej koalície (Zmena zdola DÚ, Nova, OĽaNO a nezávislí poslanci).