Denník N

Neutekáme z Afganistanu, ostávame pomáhať

© UNICEF/UN0339418/Frank Dejongh
© UNICEF/UN0339418/Frank Dejongh

Celý svet sleduje, ako sa zahraničná podpora z Afganistanu postupne sťahuje. Média píšu o evakuáciách pracovníkov ambasád mnohých krajín. UNICEF neuteká, ostáva pomáhať.

Afganistan je už veľa rokov jedným z najhorších miest na zemi pre deti, v poslednom období sa situácia ešte zhoršila. Od začiatku roku 2021 bolo zabitých viac ako 551 detí a 1400 zranených. Viac ako 18 miliónov ľudí potrebuje pomoc. Nie je čas na útek, práve naopak.

Konflikt v Afganistane si každý deň berie svoju veľkú daň, za ktorú platia najmä ženy a deti. Obavy UNICEFu v posledných dňoch rastú, pretože rastie aj nábor detí do ozbrojených skupín.

UNICEF je prítomný v teréne vo všetkých regiónoch krajiny. Je tu najmä pre ženy a deti, ale aj celé rodiny. Ak by boli boje príliš intenzívne, môže sa stať, že dočasne premiestni niektorý z tímov, ale na mieste ostanú partnerské organizácie, ktoré budú z prostriedkov UNICEF zabezpečovať pomoc. Aj v prípade evakuácie sa pracovníci vrátia ihneď, ako to bude možné.

Niektorí zamestnanci OSN v Afganistane sa sťahujú do kazašskej Almaty a budú pracovať odtiaľ, UNICEF zatiaľ drží svoj tím v Afganistane, vrátane Kábulu a ostatných regiónov. Pracuje v Afganistane už 65 rokov. Má vybudovanú sieť komunitných organizácii a dôveru ľudí. V Afganistane má 11 kancelárií a mnoho partnerských organizácií, ktoré poskytujú pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú. Teraz je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby ostali.

Afganistan nie je len o prebratí moci Talibanu. Beží tu niekoľko humanitárnych kríz naraz.  Rastúce násilie, pandémia COVID-19, ktorá má za následok zatvorené školy a v poslednom období aj obrovské sucho. Ceny potravín budú iba rásť.

Pomoc UNICEFu v Afganistane má mnoho podôb. Distribuuje hygienické potreby, zabezpečuje pitnú vodu, poskytuje výživu pre akútne podvyživené deti, zabezpečuje očkovania. Posledný týždeň rastie nápor utečencov v tábore pre vysídlených ľudí v Kábule, kde UNICEF zabezpečuje priestor na riešenie podvýživy, priestor pre deti, aby sa mali kde hrať a očkovacie miesta.

Situácia v krajine je vážna, bezpečnosť nízka a mnohé deti potrebujú pomoc. Môžete sa pridať aj vy. Pošlite SMS s textom Afganistan na číslo 844. Ide o malú čiastku, iba 3 EUR. Ale pomôžete UNICEFu pokračovať v Afganistane aj naďalej.

Nezakrývajme si pred situáciou v Afganistane oči.

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine. Od decembra 2018 som riaditeľkou Slovenskej nadácie pre UNICEF. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.